Infolinka 541 212 450Zařazování potravinových alergenů u malého dítěte s atopickým ekzémem

Otázka:

Dobrý den, u plně kojeného syna se ve 3 měsících začal objevovat ekzém, často zvracel a měl hlen ve stolici. Postupně jsem vyřadila ze stravy mléčné výrobky, vejce, sóju a kuřecí a hovězí maso. Problémy odezněly. Pediatrička doporučila s dietou pokračovat do 1 roku a jinak to neřešit, protože tyto alergie testovat nelze. Několikrát jsem omylem snědla problematickou potravinu a znovu se objevilo zvracení a hlen (konkrétně po vápníku, který obsahoval vaječné skořápky a po sójovém lecitinu v čokoládě). Jinak jsem nic zařazovat nezkoušela. Nyní má syn 5,5 měsíce a budeme brzy podávat příkrmy. Ráda bych tedy znala názor i někoho jiného - zda má smysl vyhledat alergologa, případně jak nyní postupovat u příkrmů (kdy zkusit problémové potraviny?). Chtěla bych mít jistotu, že nemá alergii i na jiné potraviny a případně také, aby se sledoval vývoj těch současných. Jaká jsou v tomto případě doporučení? Předem moc děkuji za radu, Aneta

Tazatel:

Aneta

Odpověd:

Dobrý den, Aneto,

je škoda, že jste tedy eliminačně expoziční test nedotáhli do konce a nezjistili konkrétní potraviny, které synovi vadí. Je totiž možné, že ve vašem seznamu potravin jsou takové, které vůbec nejsou příčinou potíží, tudíž bylo zbytečné je dlouhodobě vyřazovat. Paní doktorka má pravdu, že provádět u takto malého dítěte imunologický test nemá smysl. Výsledky by nebyly věrohodné. 

Občas vyzkoušet, jestli se ještě alergie projevuje, má smysl. Lze spojit se zaváděním prvních tuhých příkrmů. Je pochopitelně vhodné zvolit období, kdy jsou ekzém i zažívání zklidněné. Samozřejmě je nutné postupovat velmi opatrně a pečlivě. Potraviny se zkoušejí každá zvlášť v postupně se zvyšujícím množství – od doslova špetky (na špičku lžičky, drobek). Postup podrobněji popisujeme v článku Eliminační diety pro zjištění potravinového alergenu.

Další užitečné informace k tomuto tématu najdete tady:

Zavádění příkrmů u dítěte s alergií na mléko 

Expoziční test při alergii na mléčné bílkoviny u malého dítěte

Držíme vám palce,

Michal, ProAlergiky.cz