Infolinka 541 212 450Červená skvrna po 1. dávce vakcíny na covid a hrozba alergické reakce na 2. dávku

Otázka:

Po prodělaném Covidu při prvni dávce vakciny Pfizer na Covid jsem měl místní alergickou reakci. V miste vpichu vznikla červená skvrna o cca průměru až 15 cm a začala mizet po podání antihistaminika a natírání Fenistylem.Trvalo to asi 5 dní. Bude se to opakovat i pri druhé dávce ? Mám si vzít předem antihistaminikum ? Dekuji za odpověď Karel F.

Tazatel:

Karel F.

Odpověd:

Dobrý den, Karle,

děkujeme vám za důvěru. Alergické reakce na vakcíny, ty proti covidu-19 nevyjímaje, jsou velmi vzácné, protože moderní vakcíny neobsahují žádné běžné alergeny. Většina nežádoucích reakcí na vakcíny je tak nealergického původu. To mohl být i váš případ – začervenání by možná zmizelo stejně rychle i bez užití protialergických léků. 

Jestli se podobná reakce bude opakovat po druhé dávce, to bohužel nikdo nedokáže předpovědět. Antihistaminikum si pro klid duše vzít můžete, nicméně i bez něj je na očkovacích místech na alergiky speciálně dohlíženo a zdravotníci vědí, jak v případě alergické reakce postupovat. Riziko vážnější reakce je tak pro vás stále velmi nízké a není důvod k obavám.

Držíme palce, ať vše proběhne naprosto hladce.

Michal, ProAlergiky.cz