Infolinka 541 212 450Alergie na psa a kočku a návštěva u prarodičů, kteří je chovají

Otázka:

Dobrý den, syn má silnou alergii na psy, rozteče, kočky, pyly jarních stromů a další. Doma nemáme žádné zvíře, nicméně prarodiče ano. Abych to upřesnila, u jedněch prarodičů mají psa a docela hodně prachu, druzí prarodiče mají také psa a navíc pečují o kočku (není v bytě, kde bydlí prarodiče, je v jiné části domu, nebo venku). Druzí prarodiče pořídili čističku vzduchu a pejska mažou PetalCleansedem, koberce, gauč atd ošetřují přípravkem (sprej), který tady také nabízíte a vysavají s HEPA filtrem. Bohužel bez efektu zlepšení. U těchto prarodičů mám obavy i z plísní, avšak plísně v ALEX testu vyšly negativně. Vždy po návštěvě obou prarodičů syn začíná kašlat, někdy více, někdy méně. Mám velké obavy z astmatu. Prozatím nebyla nasazená léčba na alergii, ALEX testy se dělaly mimo alergologii. Na alergologii půjdeme se synem teď, lékařka nám dá žádanku (doposud byla názoru, že to není třeba). Je nějaká naděje, že díky lékům zvládne návštěvu prarodičů bez obtíží, zejména bez následného kašle? Dále mám obavy, že při případných návštěvách prarodičů u nás, můžou přinést alergeny k nám domů, lze nějak tyto alergeny minimalizovat u nás doma po jejich návštěvě? Nebo ještě lépe, aby se alergeny neutralizovalo hned, jak přijdou?

Tazatel:

Michaela

Odpověd:

Dobrý den, Michaelo,

čím více alergenů nám vadí, tím je pochopitelně obtížnější zvládnout snížení jejich množství v bytě a to ještě cizím. Zvolená opatření u jedněch z prarodičů jsou správná, a pokud jsou i správně prováděna, měla by vést ke znatelnému snížení množství alergenů. Bohužel zvlášť při silné alergii na psa nebo kočku mohou i zbytky zvířecích alergenů na oblečení chovatelů, jejich rukách nebo textiliích v bytě alergickou reakci vyvolat. 

V této situaci by samozřejmě měla pomoci léčba pomocí protialergických léků. Pokud se neprokáže astma, standardně se využívají antihistaminika. 

Obava z přenosu alergenů prarodiči k vám je na místě. Opět jde hlavně o alergeny zvířecí, které ulpívají na oblečení, vlasech i povrchu kůže a chovatel je tak nevědomky roznáší. Při vstupu do vašeho bytu by se taková návštěva měla ideálně převléct do čistého svrchního oblečení (nejlépe takového, které vůbec nebylo v bytě, kde žijí zvířata) a umýt si ruce mýdlem, případně i obličej teplou vodou. Pochopitelně bude potřeba tyto požadavky prarodičům komunikovat citlivě, aby nezískali pocit, že je považujete za špindíry. :-)

Držíme vám palce,

Michal, ProAlergiky.cz