Infolinka 541 212 450Podezření na alergii na pyly, když testy na alergologii nic nepotvrdily

Otázka:

Zdravím, mám příznaky naznačující, že mám alergii na některé pyly, rostliny. Oči mě pálí hlavně na jaře, pak mírně během léta, podzim a zima nic. Také kýchám a teče mi z nosu. Léky proti alergii mi pomáhají. Na alergologii podle testů nejsem alergická na nic, ale nechce se mi tomu s ohledem na potíže věřit. Je možné, že testy neodhalí alergi vždy, pokud jsou příznaky mírnější? Děkuji.

Tazatel:

Alena Kubrová

Odpověd:

Dobrý den, paní Kubrová,

testy na alergologii mohou vyjít tzv. falešně negativní, což znamená, že i přes projevující se alergické příznaky se neprokáže senzibilizace (přecitlivělost) na žádný z testovaných alergenů anebo je tak malá, že není považována za důkaz alergie. Dalším z vysvětlení může být to, že u vás byly testovány jiné alergeny, než ty, které vám skutečně vadí.

Pokud jste podstoupila alergologické testy na kůži, tzv. prick testy, pro srovnání vám může alergolog provést test protilátek z krve, u kterého má k dispozici více alergenů. Také podle celkové hladiny protilátek typu IgE umí odhadnout, zda jsou vaše potíže alergického původu. Chce to zkrátka zkusit s alergologem více vyjednávat a nebát se ptát. :-)

Ať se vám daří,
Michal Závacký, ProAlergiky