Infolinka 541 212 450Možnost získání invalidního důchodu při astmatu

Otázka:

Dobrý den.Jsem středně těžký astmatik a silný alergik .Celý život pracuji od r.2020 jsem OZZ .Pracuji ve firmě kde se pracuje s potravinami,v chladu 15st a s klimatizací na hodně místech ve stropě.
. V prostorách šatny a jídelny se objevila plíseň na zdech z vlhkosti. Jsem ve věku kdy už nenajdu jinou práci takže jsem navlečená do veškerého oblečení co jsme dostali, i v létě nosím termoprádlo .Jsem často nemocná ,záněty průdušek, moč.cest ,Snažím se vše vydržet ale pomalu už nevím jak mám postupovat .Jinak sportuji a pracuji na zahradě ale v práci doslova trpím zimou a špatným vzduchem a vlhkem. Zaměstnavatel o tom ví ale neřeší Mohu dát žádost o přiznání inv.důchodu na astma které mám už skoro 30let a stav se stále zhoršuje?mám odpracováno 42let

Tazatel:

Jitka Kučová

Odpověd:

Dobrý den, paní Kučová,

je nám líto, že jste se ocitla v takto složité situaci. Nepíšete, jestli jste alergická i na zmíněné plísně. Pokud ne, neměla by jejich přítomnost na zdech pro vás znamenat větší zdravotní riziko. Nicméně vyhovující podmínky pro výkon zaměstnání to rozhodně nejsou.

Obecně víme, že astma skutečně může být důvodem pro přiznání invalidního důchodu. Posuzuje se míra poklesu pracovní schopnosti, tedy to, do jaké míry vás astma omezuje při práci. Mělo by to fungovat tak, že váš praktický lékař zpracuje zprávu o vašem zdravotním stavu, kterou spolu s dalšími dokumenty odnesete na správu sociálního zabezpečení, kde vše vyhodnotí posudkový lékař a rozhodne o případném stupni invalidity. Někdy si ještě před rozhodnutím vyžádá další lékařské vyšetření. Podrobné informace k postupu najdete přímo na stránkách ČSSZ.

Držíme vám palce, Michal Závacký, ProAlergiky