Odpověď na dotaz

Jitka:

Dobrý den,
chtěla bych poprosit o radu ohledně kojení.Mám 6timěsíčního synka s atopickým ekzémem,více méně po celém těle,hlavička(seborea),tváře,celé bříško,záhyby ručiček i nožiček.Jen zádička jsou klidná.Před měsícem jsem začala držet striktní HA dietu,nejím nic v čem je mléko,vejce,a ostatní potenc.alergeny(již od začátku jsem vynechala běžné alergeny jako kakao,citrusy,mléko atd.)a ekzém se možná trochu zklidnil,ale stále je. Má to ovšem význam vzhledem k velmi omezenému jídelníčku,není pak mléko málo hodnotné?
Druhý dotaz je ohledně mojí alergie(nejen)na pyly,sezona se blíží,běžně jsem užívala Livostin kapky do nosu i očí,krajně Zyrtec.Nyní když kojím zajímalo by mě,co je pro miminko větší zlo,zda léky které se vyplaví do mlíčka nebo zda mu nemůže uškodit(a zhoršit AE)u mě probíhající alergický zánět vyvolaný pyly a nijak nepotlačený léky? Nevyplaví se do mlíčka také histaminy,vyvolávající alergickou reakci a tímpádem i ekzém? Já to bez léků přežiji,ale nevím zda u mě rozjetá alergie neuškodí ekzému synka?
Mockrát děkuji za dočtení tak zdlouhavého dotazu a odpověd na mé otázky. S přáním krásného dne,J.K.

Odpověď:
MUDr. Tomáš Rohovský

Dobrý den, nemusíte mít strach, že by díky dietě bylo Vaše mateřské mléko podřadné. Stejně se od 1/2 roku začíná s příkrmy. Antihistaminika v
těhotenství nezakazujeme. Já obecně nejčastěji doporučuji Fenistil 24 - tento lék je možné podávat již od několika týdů věku, takže i kdyby se malé množství tohoto léku do mléka dostalo, je to povolený lék, který by byl vzhledem k ekzému Vašeho synka spíše prospěšný.

MUDr. Tomáš Rohovský

Podobné:  Těhotenství a dítě

Datum vložení dotazu:  24.03.2007

Předchozí dotaz  |  Následující dotaz

Položit nový dotaz