Odpověď na dotaz

Vera Kamourkova:

Dobry den,
mam trimesicni dcerku, kterou stale kojim, a ktera ma jiz od 2 tydne veku atopicky ekzem (diagnozu stanovil pediatr). Ja sama jsem alergicka -prach, pyly, atopickym ekzemem jsem trpela do 18 roku veku. Manzel je taktez atopicky ekzematik a alergik (stejne jako ja-prach, pyly). Mam vysledovano, ze pokud zaradim do sve stravy mlecnou potraviny, ekzem se dceri vyrazne zhorsi. Proto jsem je vysadila, jenze ekzem se stale objevuje a ja nemohu prijit na to, ktera dalsi potravina vadi. Mam tedy dotazy: pokud vysadim mlecne vyrobky, nemohu tim omezit laktaci? Mam dodavat vapnik? Od jakeho veku se daji provest alergo-testy, ktere ukazi, jake potraviny dceru alergizuji? Je to velmi svizelne, dcera spatne spi, i pres podavani Fenistilu ji ekzem dost svedi (hl.na obliceji)-ma jej ale prakticky po celem tele, prestoze jsem se dietne velice omezila. Naposledy se osypala pote, co jsem vypila pohankovy napoj. Co soudite o podavani kortikoidu takto malym detem? Pediatr tvrdi, ze je na ne jeste prilis mala, a tak hledame, ktery krem ci mast by se dal pouzit. Zatim jsme zjistili, ze dcera velmi spatne reaguje na cokoli s lanolinem ci ureou. Proste, kazda rada nam je draha, dekujeme moc, Vera Kamourkova + Valentyna Kamourkova 3 mesice

Odpověď:
MUDr. Daniela Kaňovská

Z kožního hlediska mírné sledování zhoršování ekzému v závislosti na stravě matky je vhodné, nelze však kojící matku ponechat o "chlebu a vodě". Doplňky stravy jako vápník lze, raději ve formě minerálky s vyšším obsahem vápníku ev. nešumivých tablet. Na kvalitě laktace s podílí spíše celk. množství přijatých tekutin než mléka a mléčných výrobků.
Doporučuji jednoznačně takovéto dítě nechat vyšetřit dermatologem a další léčbu vést na kožním pracovišti, pokud ekzém vznikl u dítěte 2 alergických rodičů , dá se předpokládat dlouhodobé sledování a opakované léčení. Mezioborová spolupráce dermatologa, pediatra, alergologa bude nutná .

MUDr. Daniela Kaňovská

Podobné:  Těhotenství a dítě

Datum vložení dotazu:  04.06.2007

Předchozí dotaz  |  Následující dotaz

Položit nový dotaz