Odpověď na dotaz

Jana Ivánková:

Dobrý den,chtěla bych se zeptat, zda užívání kortikoidních mastí může ovlivňovat otěhotnění a hlavně zda ovlivní i výsledky ovulačních testů.
Ekzém mám od malinka a jediné co zabírá jsou právě ty kort.masti. Kožní lékařka mi je předepisuje i když ví, že plánuji dítě. Vymění je prý až budu těhotná.
K tomu všemu užívám i prášky na alergii Alerid - dle doktora nemají vliv na otěhotění.
Chtěla bych znát Váš názor.
Děkuji předem
Jana Ivánková (25let)

Odpověď:
MUDr. Daniela Kaňovská

Vážená paní Ivánková, kortikoidní masti jsou povoleny i u gravidních a kojících žen, zde však s výjimkou prsních dvorců a bradavek. Možné ovlivnění celkové hormonální situace organismu při užívání kortikoidních mastí je, je však závislé na typu masti, frekvenci používání, velikosti ošetřované plochy, délce léčby a stadiu ekzému. S těmito riziky jsou však všichni kožní lékaři obeznámeni a pacienty poučí. Bez podrobné znalosti popsaných parametrů se nemohu přesněji vyjádřit, nevím zda máte občasné postižení např.rukou či rozsáhlý mokvající ekzém na 70% kožního povrchu. Konsultujte konkrétně s ošetřujícím lékařem. Novější typy mastí pro léčbu atopického ekzému , které nejsou hormonální povahy , nejsou v těhotenství vhodné. Není mi znám negativní vliv antihistaminik na schopnost početí. S pozdravem D. Kaňovská

MUDr. Daniela Kaňovská

Podobné:  Těhotenství a dítě

Datum vložení dotazu:  08.08.2007

Předchozí dotaz  |  Následující dotaz

Položit nový dotaz