Odpověď na dotaz

Petra Lebedová:

Dobrý den, ráda bych se zeptala dermatologa,jak poznat,že se skutečně jedná o atopický ekzém u 3 měsíčního miminka (plně kojeného)nebo to jsou klasické kožní potíže miminek? Všude se píše,že plt u kojenců je problematická,ale já nevím, co je normální.Náš ošetřující lékař říká, že se to zatím moc jistě nedá říct,zda je to Atopie.Projevy našeho dítka:
Má osypané bříško (červené pupínky)jako když se podráždí kůže špatným jídlem (např. sní se hodně kyselého) nebo nevhodným pracím práškem, dále se mu dělají červená ložiska v záhybech a pod krkem, záda má čistá, plenková oblast také jako bříško osypaná, na hlavičce se loupe,suché světlé šupiny. Celkově jsou projevy v záhybech nemokvající,suché,červené.Mažu Robátkem, Lipobasi,Infadolanem,Bepanthenem (střídám). Některý den to není skoro vůbec vidět. Nevím,zda se to může vázat na nachlazení dítěte (má nyní rýmu a kašel) nebo na očkování TBC, má v místě vpichu zánět,chodíme na vymačkávání nebo je to v důsledku suchého vzduchu (dotaz na zvlhčování jsem k vám poslala před malou chvílí)... Budu ráda za jakoukoil infomaci.

Odpověď:
MUDr. Daniela Kaňovská

Vážená paní, drobné různorodé kožní potíže u kojenců jsou vcelku běžné i u dětí, které atopickým ekzémem neonemocní. Protože mají velmi jemnou kůži, mohou opravdu reagovat i na změny tělesné teploty, nachlazení, dietní chybu i kojící matky (čočka, cizokrajné ovoce, rajčata,ryby , ostrá jídla ) nachlazení, příliš razantní mytí, přesušení kůže... Šupinky ve vláscích, lidově zvané "ouročky", jsou také vcelku běžným projevem. Prací prášek používejte mýdlový, jemný, určený dětem, ev. na praní látkových plen, při praní v automatické pračce nastavte opakování máchacího cyklu a neužívejte avïváž. Dítě zbytečně nenavlékejte, aby se nepotilo. Zatím sledujte ve spolupráci s Vaším pediatrem, bude- li to možné, kojte do půl roku věku nejméně a nemléčné příkrmy zařazujte od 6.-7. měsíce věku .Bude - li v létě horko, jako doplňková tekutina je vhodná převařená voda , velmi slabý čaj bez cukru, vyvarujte se granulovaných barevných nápojů a džusů.

MUDr. Daniela Kaňovská

Podobné:  Těhotenství a dítě

Datum vložení dotazu:  17.02.2008

Předchozí dotaz  |  Následující dotaz

Položit nový dotaz