Odpověď na dotaz

Harapátová Daniela:

Dobrý den, mám 3-letého syna. Od 3 měsíců s výskytem atopického ekzému. V roce nás kožní lékařka poslala na testy, kde byla zjištěna alergie na bílek (třída4)a žloutek(třída3). Ve dvou letech byl bílek třída3/15,9 a žloutek 3/6,82. ve třech letech bílek 3/10,2 a žloutek 0. Ale objevily se protilátky na časné trávy 3/9,05. Od půl roku do roku a půl bral zyrtec kapičky, které jsme na doporučení paní doktorky vysadili. Co se týče ekzemu, je lokalizovaný, zklidněný. Jen občas se vyskytnou pupínky na kolenou a v zakolenních jamkách, na krku a někdy i v obličeji. Držíme bezvaječnou dietu, tak nevím po čem přesně se mu to horší. Syn začal chodit do školky. Chěla bych se zeptat: 1. Jestli může jíst i pečivo s vejci, např. vánočku, knedlíky, palačinky, obalované věci? Doma jsme se tomu vyhýbali, ale ve školce jíst musí, tak jestli je to vůbec možné.
2. Jsme z Prahy a nevím na jakou alergologii se mám obrátit. Chci udělat pro syna to nejlepší.
3. Jak se léčí alergie na časné trávy u takto malých dětí, stačí-li podávat Zyrtec nebo se provádí desenzibilizace?
4. Jak probíhá vyšetření u dětského alergologa?
5. Žádanku na alergologii mám, ale nevím, jestli tam jít teď, když pylová sezona začíná nebo až po ní. Loni jsem u syna žádné výrazné zhoršení na jaře nepozorovala.
Děkuji předem moc za odpověď
Daniela Harapátová

Odpověď:
MUDr. Eva Orálková

Atopický ekzem a suchá kůže je geneticky založená nemoc, dá se ovlivnit dietou obvykle částečně. Zbytek léčby spočívá na péči o kůži a pravidelném preventivním promazávání, tím se doplňují látky a voda, které v suché kůži chybějí. Potraviny s tepelně upraveným malým množstvím vajec je potřeba doma opatrně vyzkoušet, počkat 5 dnů a podle toho rozhodnout, zda je může dostávat ve školce. Specifická alergenová imunoterapie se zahajuje obvykle nejdříve kolem 5 roku věku. Objednat se na alergologii Vám doporučuji co nejdříve, bývá delší čekací doba na vyšetření. Součástí vyšetření bývá klinické vyšetření (prohlédnutí a poslechnutí dítěte), kožní testy (je třeba 5 dnů před vyšetřením vysadit Zyrtec) a dle ordinace lékaře krevní odběr.

MUDr. Eva Orálková

Podobné:  Zkřížená alergie

Datum vložení dotazu:  19.03.2009

Předchozí dotaz  |  Následující dotaz

Položit nový dotaz