Odpověď na dotaz

Marta Kneslová:

Dobrý den, poprosím Vás laskavě o radu. Dcerka je drobná, má ve 14 měsících 74 cm a 7,3kg, porodní míry 45cm a 2,66kg, zdravá, čilá, donošená, plně kojená do 6 měsíců a pak do 11 měsíců, dál sama odmítla. Asi od 2 měsíců má ekzém (otec ekzematik), po úmorném celodenním promazání, zasypávání, olejování a čajových obkladech atp. je nyní už o moc lepší, jen zarudlá suchá ložiska na hřbetech rukou a kolínkách, která si pořád škrábe (ve dne v noci). Na doporučení naší skvělé kožní mudr. kůži dále promázáváme osvědčenými mastičkami a krémy, a dále máme doporučeno zatím nedávat bílé pečivo a opatrně s mléčnými (ale jen kysanými) výrobky. Pije umělé mléko Nutrilon HA (moc jí ale nechutná).

Při krevním rozboru na lepek i laktózu na alegologii byly zásadní hodnoty negativní, ale ty ostatní (údajně ne tak důležité) hraniční. Nejedná se prý tedy o alergii, ale nezralost trávicího (imunitního) systému, který časem dozraje. Průjmy a bolestmi břicha netrpí, stolici má pravidelně většinou 2x denně (normální).
Je veselá a aktivní (mimo škrábací záchvaty :o)(.

Bere denně kapky Zodac, na náhlý výsev jsme nyní už dostali Locoid Lipobaze krém, máme mazat jednou týdně, hned zabere. Dále kožní mudr. doporučila dodat vápník (calcium chloratum), dávám jí ho občas do ovocné přesnídávky odpoledne - samotný ji nadavuje.

Ovšem dcerka je celkově nejedlík a při doporučení "s mléčnými a lepkovými potravinami opatrně" se nám poněkud zužuje výběr a máme starost, aby měla dostatek potřebných živin. Je to drobek od narození (údajně po mě, dnes to není vidět :o)

I při dodržování v podstatě bezlepkové diety s pouze zakysanými ml.výrobky (v malém množství), zatím bez vajec a koření a dalších alergenů se občas více osype - jemné zarudlé pupínky na tvářích, zádech nebo bříšku. (možná reaguje na počasí, mažel toto u sebe pozoruje).
Poradíte nám prosím s jídelníčkem? Zařadila bych už nové potraviny, třeba by jí i více chutnaly, než jen stále vařená mrkev, krůtí, brambor, rýže, banán apod.. Kolem roku už by mohla jíst v podstatě "normální" nekořeněnou a zdravou stravu.. A také nevím, co znamená "opatrně" s bílou moukou a mléčnými výrobky - jednou denně, jednou týdně? Ovšem celozrnné pečivo či těstoviny lepek přece také obsahují.. Už mi z toho jde hlava kolem, dám jí kousek žitného chlebíka s Lučinou, moc jí chutná a já mám výčtiky, že jí tím škodím. Děkuji moc za radu a Váš čas... Zdraví M.K.

Odpověď:
MUDr. Eva Orálková

Dobrý den, ve Vašem případě bych volila přísnou bezmléčnou dietu včetně změny mléka na Nutrilon Allergy Care - může předepsat pouze pediatr, tzn.dětský lékař. Nedávala bych mléčné výrobky "v omezeném množství", ale v žádném množství alespoň 3 měsíce, poté při stabilizovaném stavu je možné opatrně začít zavádět do stravy po malém množství (tzn. např. zpočátku 1 čajová lžička jogurtu nebo lžíce převařeného mléka v omáčce). Zkuste i vysledovat, zda dítěti nevadí vajíčko - dá se také vyšetřit v krevním testu. Nelze poradit zcela jednoduše, protože nemám k dispozici Vaše výsledky, léčbu vede ošetřující alergolog dítěte.

MUDr. Eva Orálková

Podobné:  Těhotenství a dítě

Datum vložení dotazu:  25.02.2010

Předchozí dotaz  |  Následující dotaz

Položit nový dotaz