Odpověď na dotaz

Zuzka:

Dobrý den,
mám syna - 7 měsíců, od 2 měsíce je krmen Nutrilonem HA, v 6 měsíci jsme začali s příkrmy. Kolem 3 měsíce věku se u něj objevil lehký atopický ekzém...Já jsem před těhotenstvím měla prokázanou sníženou toleranci (alergii) na bílkovinu kravského mléka. Nyní mi kravské mléko potíže nedělá.Chtěla bych se zeptat, kdy je podle vás vhodné zařadit bílý jogurt do jídelníčku syna. Vím, že se říká, že by měl být zařazen i s lepkem do 9 měs věku dítěte - dle studií, ale jsou i názory, že do roku vůbec nezařazovat. Zatím máme zařazeny jen masozeleninové příkrmy + ovoce(jablko,hruška). Zatím vše zvládá bez potíží.
A ještě by mě zajímalo, zda je lepší zařazovat běžnou zeleninu z obchodních řetězců, biozeleninu či stravu ze skleniček.
Děkuji za odpověď
Pěkný den, Zuzka P.

Odpověď:
MUDr. Lenka Mišunová, PhD.

Dobrý den,
k vašemu dotazu bych nejprve dodala, že je rozdíl mezi sníženou tolerancí a alergií, jedná se o dva rozdílné problémy. Navíc se dědí pouze sklon reagovat alergicky na určité podněty, konkrétní alergie na potraviny, pyly... se nedědí. Takže bych se nebála zařadit synovi do jídelníčku jogurt. Já se spíše přikláním k názoru, že pokud dítě stravu dobře toleruje, není důvod odkládat zařazení vhodných potravin, jak je jen možné. Ukázalo se, že bezdůvodné oddalování určitých potravin - lepku apod - může nakonec vést k jejich zhoršené toleranci. Stran zeleniny, je lepší volit biozeleninu či stravu ze skleniček - ta určená dětem do tří let podléhá přísnějším kontrolám.
S pozdravem,

MUDr. Lenka Mišunová, PhD.

Podobné:  Těhotenství a dítě

Datum vložení dotazu:  23.02.2011

Předchozí dotaz  |  Následující dotaz

Položit nový dotaz