Odpověď na dotaz

Zuzana:

dobry den, poslednu dobu asi 2tyzdne ma stipu pery. som pelova alergicka na travy a mam aj alergiu na macky. alergia na potraviny mi nebola zistena. ked sa zamyslim, jem hlavne jablka, banany,ryzu,pecivo,zemiaky a polievky z roznej zeleniny,surovy ladovy salat a mrkvu. pila som ale aj bylinkove caje, dokonca v poslednej dobe matovy. zistila som, ze med mi nerobi dobre-traviace problemy. existuje sposob ako mam zistit, ktore potraviny mam vylucit? alebo mam poziadat znova alergologa o vysetrenie? pamatam, ze aj minuly rok koncom aprila ma palili pery, aj jazyk a po dlhsej dobe to samovolne preslo..dakujem za odpoved.

Odpověď:
MUDr. Lenka Mišunová, PhD.

Dobrý den,
svědění a pálení rtů může mít více důvodů. Může jít i o projev pylové alergie při vyšším výskytu daného pylu ve vzduchu. Stejně tak můžou potíže způsobovat potraviny, v tomto případě je někdy těžké konkrétní potravinu odhlalit, často se jedná o téměř detektivní práci. Bylo by vhodné zapisovat si, které potraviny jste daný den jedla a kdy byly potíže nejsilnější. Částečně vám může pomoci i tabulka zkřížené alergie - jde o to, že některé pyly mají stejné alergeny jako určité druhy ovoce a zeleniny. Viz tento odkaz:
http://www.proalergiky.cz/texty/zkrizena-alergie.html
Pokud sama nezjistíte příčinu, můžete zkusit požádat o testy vašeho alergologa. Vzhledem k sezonnosti vašich potíží bych tipovala na souvislost s pylovou alergií.
S pozdravem,


MUDr. Lenka Mišunová, PhD.

Podobné:  Zkřížená alergie

Datum vložení dotazu:  07.05.2011

Předchozí dotaz  |  Následující dotaz

Položit nový dotaz