Odpověď na dotaz

Alena:

Dobrý den. Šestiletý syn trpí chronickou rýmou. Potíže u něj začaly kolem dvou let- opakované rýmy, zahlenění. Zjištěna větší nosní mandle, odstraněna ve třech letech- bez efektu.Opakovaně vyšetřen na ORL - běžné vyšetření, výtěry, vždy negativní.Na alergologii zjištěna mírná alergie na BMK, rok jsme drželi dietu. Dále pro neustálou rýmu i opakovaný kašel, záněty průdušek a lehký atop. ekzém nasazeny - Flixotide inhal. a nosní sprej, Xyzal tbl. Později změněno na Auerius, do nosu Avamys.Průdušky máme pod kontrolou,ekzém také, rýmy však ne. Potíže jsou celoroční,s velmi krátkými obdobími klidu asi 5 až 6 týdnů v roce, maximálně však 2 týdny v kuse. Syn prakticky neustále popotahuje nosem, ale téměř nic nevysmrká, je slyšet, že má nos neustále částečně ucpaný,je mrzutý, horší je to v noci, někdy jej to ruší ze spánku. Občas, hlavně v zimních měsících, prodělává i opakovaná akutní nachlazení, kde je i sekrece z nosu intenzivnější, ale pak přecházíme opět do té chronické formy, kdy třeba po 2 až 3 měsících je ta vytoužená pauza klidu a pak vše začíná znovu. Opakované testy kožní i krevní na alergolologii byly negativní včetně alergie na BKM.Vincentky a mořské vody nepomohly, Livostin vůbec, jednou za čas mu zkusím kápnout jednorázově klasické kapky - Olynth, Nasivin - po nich se mu vždy uleví, ale to není řešení.Teď jsme byly 15 dní u moře, zlepšení nastalo na pouhé tři dny, jinak tam měl potíže spíše horší. Už si opravdu nevíme rady a za jakoukoliv radu budu vděčná. Děkuji.

Odpověď:
MUDr. Lenka Mišunová, PhD.

Dobrý den,
píšete, že jste na alergickou rýmu užívali kombinaci Aerius + Avamys a větší efekt nebyl vidět, možná by bylo vhodné zkusit kombinaci Xyzal + Nasonex (nosní spray). Pokud je přítomno astma, pak je na zvážení vašeho lékaře zda nasadit lék Singulair, který také dobře kontroluje alergickou rýmu.
Jinak bych doporučovala ORL vyšetření s rhinoskopickým vyšetřením, kdy ORL lékař prohlédne sliznice celé nosní dutiny. V poslední době se osvědčují i konvičky na průplach nosu - viz http://www.proalergiky.cz/eshop/konvicky-na-vyplach-nosu/
S pozdravem,


MUDr. Lenka Mišunová, PhD.

Podobné:  Těhotenství a dítě

Datum vložení dotazu:  20.07.2011

Předchozí dotaz  |  Následující dotaz

Položit nový dotaz