Odpověď na dotaz

Libuše Veselá:

Dobrý den,
přečetla jsem na internetu celou Vaší poradnu.Proto se na Vás obracím, zda poradíte mé 18-ti leté dceři. V pubertě se objevila alergie na pyly, které byla časem vyléčená.Ale bohužel se objevila alergie na potraviny jako jablko, hrách, paprika. V souřasné době užívá Zirtec, ty potraviny samozřejmě vynechává z jídelníčku.Ale co jí nejvíce trápí -červený táhlý flek mezi horním rtem a nosem.Místo je suché a zarudlé, mastičky od kožní lékařky nepomáhaj ani nezhoršují, ostatní promašťující krémy pálí .Kožní lékař a alergolog tvrdí ,že to souvisí s alergií a neustále něco zkouší.Bohužel bez úspěchu. Přeci jen je to mladé děvče a taková to věc ji nejen bolí ,ale i trápí z hlediska estetického.Můžete náp prosím něco doporučit?
Děkuji mnohokrát
_____________________

Odpověď:
MUDr. Tomáš Rohovský

Dobrý den, pravděpodobně se jedná o atopický ekzém, který bývá často zhoršován některými potravinami. Je nutné se pokusit vysledovat, které potraviny to dělají a ty následně eliminovat.
Možná by bylo účelné namísto zyrtecu vyzkoušet kombinaci Xyzal lxl a zaditen 1-0-1. Promašťovat ekzém několikrát denně je základ. K tomu možno nárazově - max na 10 dní vyzkoušet koritikoid v masti či krému - napři Elocom, nebo lék s podobným účinkem, ale bez obsahu kortikoidů (Elidel či Protopic). Je však nutné konstatovat, že
nejednou jsou tyto ekzémy značně úporné a špatně reagující na léčbu.

MUDr. Tomáš Rohovský

Podobné:  Zkřížená alergie

Datum vložení dotazu:  25.04.2006

Předchozí dotaz  |  Následující dotaz

Položit nový dotaz