úvod Proalergiky.cz > Poradna > Šupinky v obličeji, v oblasti očí a obočí

Odpověď na dotaz

Šupinky v obličeji, v oblasti očí a obočí

Jana:

Dobrý den, prosím o posouzení, zda jde o alergii, nebo o jiný problém. Cca před dvěma měsíci se mi začaly dělat šupinky v obličeji, především v oblasti očí a obočí. Nejdříve jsem tomu nevěnovala pozornost, ale postižená oblast se stále zvětšovala a šupinek bylo stále více. V lékárně jsem si zakoupila mast Infadalon, která pomáhala. Cca po pěti dnech (11.4.) mi natekla oční víčka a nos a v obličeji se objevily červené pruhy v oblasti pod očima. Vzala jsem si Zodac, ale příznaky nezmizely, naopak se spíše zhoršovaly. Druhý den jsem navštívila obvodní lékařku, která se zhrozila, řekla, že jde o silnou alergickou reakci, píchla mi dvě injekce a předepsala lék Fenistyl. Okamžitě jsem se objednala na alergologické vyšetření, ale první volný termín byl až 1.6. Zarudnutí obličeje postupně mizelo, ale byla jsem stále oteklá a velmi unavená. Asi po třech dnech ustoupil i otok a už jsem se těšila, že budu normálně fungovat, když přišla nová reakce se stejným průběhem. Od té doby se vše opakovalo ještě asi pětkrát, takže jsem v podstatě nezažila den, kdy bych byla v pořádku. Zarudnutí obličeje se postupně rozšiřuje - nyní nejde již jen o oblast pod očima, ale o celý obličej. Otoky jsou také stále větší a jsem pořád strašně unavená, přestože spím třeba 12 hodin denně. Postupně jsem se snažila vytipovat a vyloučit různé alergeny, které by to mohly způsobovat, nejdříve jsem měla podezření na kakao, které jsem zcela vyloučila ze svého jídelníčku, a poté na roztoče. Po vyprání všech lůžkovin a vydezimfikování bytu se však vše spíše ještě zhoršilo. Nyní si už nejsem jistá, zda vůbec jde o projev alergie. Nemám žádné dýchací problémy, rýmu, ani kašel, nekýchám.... Samotné oči jsou taktéž v pořádku. Jsem alergická na pyl, ale až na ten v období června a počátku července. Tam se alergie projevuje klasicky kýcháním a rýmou, nikoli otoky. Jsem už opravdu zoufalá, protože se cítím stále hůře a na vyšetření se dostanu až za měsíc. Prosím o Váš názor, co by mohlo být příčinou a co by mohlo pomoci, než se dostanu k lékaři.

Odpověď:
MUDr. Lenka Mišunová, PhD.

Dobrý den, určit příčinu vašich potíží není jednoduché. Může jít i o projev pylové alergie. I přesto, že běžně míváte alergické potíže v pozdějších měsících, může se nově objevit alergie i v dřívejších měsících. Nelze vyloučit vliv kosmetiky při péči o obličej - je potřeba užívat produkty k péči o pokožku určené pro alergiky, atopiky, většinou se jedná o kosmetiku z lékárny, bez parfemací a konzervačních látek. Nepíšete, zdali užíváte nějaké jiné léky či vitamíny či léčíte-li se s nějakou jinou chorobou. Zkuste vypozorovat, jestli se vaše potíže zhoršují při pobytu na sluníčku. Zaznamenejte při každém novém otoku všechny činnosti, jídlo a pití, které jste měla 24 hodin před otokem. Ještě doporučuji kožní vyšetření, předpokládám, že termíny k vyšetření jsou kratší než na alergologii a lokální léčba by vám mohla ulevit. Samozřejmě mohou být i jiné příčiny vašich potíží, bez osobního vyšetření by ale podrobnější úvahy neměly smysl. S pozdravem, MUDr. Lenka Mišunová, PhD.

Podobné:  Ostatní

Datum vložení dotazu:  08.05.2012

Předchozí dotaz  |  Následující dotaz

Položit nový dotaz

Související články
Jak ovlivnit vznik alergií u dětí
Jak ovlivnit vznik alergií u dětí

Výskyt alergických onemocnění mezi lidmi roste alarmujícím tempem. Za posledních...

Bylinná léčba ekzému, astmatu a alergií: Přehled užitečných léčivých rostlin
Bylinná léčba ekzému, astmatu a alergií: Přehled užitečných léčivých rostlin

Bylinná léčba, odborně fytoterapie je podle odborníků na tuto problematiku schopna...

Smog v ovzduší: Jak před ním chránit své zdraví
Smog v ovzduší: Jak před ním chránit své zdraví

Smog, zhoršené rozptylové podmínky, překročené imisní limity či inverzní charakter...

Čistička vzduchu – ano, či ne?
Čistička vzduchu – ano, či ne?

V první řadě se musíme zamyslet nad tím, proč vlastně čističku vzduchu chceme...

Syndrom dráždivého tračníku neboli IBS – projevy, dieta a léčba
Syndrom dráždivého tračníku neboli IBS – projevy, dieta a léčba

Syndrom dráždivého tračníku, syndrom dráždivého střeva či IBS (z anglického...

Úklid v domácnosti alergiků: Zaměřte se na alergeny, ne na bakterie
Úklid v domácnosti alergiků: Zaměřte se na alergeny, ne na bakterie

Jak předcházet hromadění alergenů? Jaká pravidla platí pro nejběžnější alergie - na...

Poradna 1 331 odpovědí

Poslední dotaz: Dobrý den, prosím o radu. Syn(10) má vždy po koupání v přírodním koupališti svědivou vyrážku v oblasti plavek. Nikde jinde na těle se mu nic...

Zobrazit poradnu