úvod Proalergiky.cz > Poradna > Rozne druhy nadchy (rýmy)

Odpověď na dotaz

Rozne druhy nadchy (rýmy)

perla1:

Dobry den,prosim vas uz 1,5 roka mam nadchu,celorocne,aj som bola na testoch a mam vsetko negativne. Mam 30 rokov,zviera domam nemam,nefajcim,nepijem,som na materskej. Lekar mi nic k tomu nepovedal ake dalsie priciny nadchy mozem mat a ja som nasla clanok na internete od alegoimunologa kde to pekne rozpisal ze ak je nadcha celorocne a alergo testy su negativne tak sa moze jednat aj o nadchu NARES syndrom-eozinofilova nadcha, potom vazomotoricka nadcha a do tretice to mozem mat histaminoliberacnu nadchu. Viete mi tieto 3 nadchy nejak popisat co je pricina vzniku,ci to samo zanikne,PRECO sa sliznica nosa zacala spravat precitlivelo ze reaguje na nealergicke veci. A v poslednom rade AKO lekar rozlisi ktoru nadchu mam da sa to z krvi zistit ci mam histaminoliberacnu,alebo vazomotoricku ci nares nadchu? Dakujem za objasnenie lebo v tom mam gulas

Odpověď:
MUDr. Lenka Mišunová, PhD.

Dobrý den,


existují různé typy dělení rýmy, odborně rhinosinusitid. Většinou se jedná o teoretické rozdělení rýmy, v praxi se však jednotlivé typy rýmy vzájemně prolínají.


Alergická rýma je chronický alergický zánět na sliznicích horních cest dýchacích. Sliznice jsou zduřelé, oteklé, překrvené, vytvářejí určitý sekret čili hlen. Takto změněná sliznice je citlivější na nespecifické podráždění - to znamená, že ke zhoršení rýmy může dojít napřiklad v průvanu, při kontaktu s cigaretovým kouřem či při kontaktu se silnými pachy.


Zvýšená reaktivita zánětlivě změněné sliznice  se nazývala vasomotorická rýma, v současné době se tento pojem již opouští. 


Alergologické testy, které máme k dispozici, zachycuji pouze některé typy alergických reakcí, to znamená, že i přesto, že jsou testy negativní, nelze vyloučit, že se jedná o alergickou rýmu. Tento typ někteří autoři označují jako NARES syndrom. To, zda se jedná o alergickou rýmu, někdy poznáme až podle efektu léků na alergie, přitom je ale nutné poznamenat, že pro vyhodnocení je někdy potřeba dlouhodobější léčby (2-3 měsíce).


Histaminoliberační rýma vzniká při přímém dráždění látkami, které jsou podobné histaminu - bývají obsaženy např. v tělech mikrobů.


Jednotlivé rozlišení rýmy je v podstatě nemožné a ani není prakticky plně využitelné. Důležité jsou anamnestické údaje, které získá lékař od pacienta, krevní vyšetření,ORL (ušní-nosní-krční) endoskopické vyšetření a hlavně nastavení takové léčby, která vyhovuje pacientovi.


Z doplňkových pomůcek Vám určitě doporučuji konvičku na výplach nosu.


S pozdravem MUDr. Lenka Mišunová, PhD.

Podobné:  Ostatní

Datum vložení dotazu:  30.07.2013

Předchozí dotaz  |  Následující dotaz

Položit nový dotaz

Související články
Smog v ovzduší: Jak před ním chránit své zdraví
Smog v ovzduší: Jak před ním chránit své zdraví

Smog, zhoršené rozptylové podmínky, překročené imisní limity či inverzní charakter...

Čistička vzduchu – ano, či ne?
Čistička vzduchu – ano, či ne?

V první řadě se musíme zamyslet nad tím, proč vlastně čističku vzduchu chceme...

Syndrom dráždivého tračníku neboli IBS – projevy, dieta a léčba
Syndrom dráždivého tračníku neboli IBS – projevy, dieta a léčba

Syndrom dráždivého tračníku, syndrom dráždivého střeva či IBS (z anglického...

Úklid v domácnosti alergiků: Zaměřte se na alergeny, ne na bakterie
Úklid v domácnosti alergiků: Zaměřte se na alergeny, ne na bakterie

Jak předcházet hromadění alergenů? Jaká pravidla platí pro nejběžnější alergie - na...

Zvlhčování vzduchu – jak na to
Zvlhčování vzduchu – jak na to

Častá nemocnost, astmatické potíže, krvácení z nosu nebo suchá pokožka mohou být...

Laryngitida u dětí
Laryngitida u dětí

Laryngitida neboli zánět hrtanu je velkým strašákem pro mnoho rodičů. Malé dítě se...

Poradna 1 321 odpovědí

Poslední dotaz: Asi od ledna mě začali pálit rty. Nezačal jsem brát nový lék ani jsem nezměnil jídlo. Postupně mi rty uvnitř otekly a pálí. Zkouším vynechávat...

Zobrazit poradnu