úvod Proalergiky.cz > Poradna > Kandidóza a ďalšie zdravotné problémy

Odpověď na dotaz

Kandidóza a ďalšie zdravotné problémy

Soňa:

Dobrý deň,
21.10. som sa na Vás obrátila s problémom
"zimomrivosť a alergie", ďakujem za odpoveď. Konzultovala som s iným alergológom, ten mi vysvetlil, že na precitlivenosť na zimomrivosť neexistujú histaminiká. Skôr mi odporúčal pátrať po pôvode mojich ťažkostí, o všetkých som v mojom príspevku nepísala. A možno naozaj spolu súvisia?
Viac ako 20 rokov nemám žlčník, mnohé potraviny ma nafukujú, používam pancreolan. V strave preferujem skôr múčne a sladšie jedlá. Dlhoročnú zápchu sa mi podarilo zlikvidovať užívaním 3omega na zvýšený cholesterol. Niekoľko rokov sa neúspešne liečim na mykózu na prste ľavej ruky, kožné svrbivé vyrážky vo vlasatej časti hlavy, ktorú 2 kožní lekári vyhodnotili rozdielne: jeden seboroická dermatitída, druhý psoriáza (môj brat mal silnú psoriázu), liečba kortikoidmi, aplikáciou rôznych šampónov a roztokov neúčinná. Kvalita a objem vlasov sa veľmi zhoršili, lekári to vysvetľujú mojou hypotyreózou. Okrem toho mi predpisovali lieky na potlačenie svrbivosti, ktoré ma uspávali, beriem ich len občas. Ďalej chronická nádcha pri vlhkom a chladnejšom počasí, dlhodobé problémy s očami: očná lekárka okrem dioptrií a suchosti nič nenašla, ale mávam rozmazané videnie, pálenie očí, kruhy ba niekedy vačky pod očami, ráno opuchy okolo očí; pokožka tváre zvädnutá. V posledné 2-3 roky mi očividne schudli iba nohy a ruky, váha len 1kg dole. Asi 5 rokov mám trvale znížené biele krvinky 2,9-až 3,2, na hematologii žiadny záver; pre osteoporózu som 3 roky brala Bonvivu, rok po skončení liečby sa mi stav mierne zhoršil. Cítim sa unavená, v práci nesústredená a celkovo melancholická. Pripadám si ako hypochonder. Teraz užívam Tanakan, vitamín D, E.
Všetko ma stálo už fúru peňazí, kupovala som si aj iné vitamínové preparáty, no cítim sa stále nanič. Prosím, nie sú toto všetko príznaky kandidózy (v črevách alebo iných orgánoch)? K akému lekárovi mám s týmito ťažkosťami ísť?
Ďakujem za odpoveď a prajem pekný deň

Odpověď:

Dobrý den, Soňo,


naše stránky jsou zaměřeny na alergická onemocnění, takže na Váš dotaz Vám nejsme schopni v plném rozsahu odpovědět.


Antihistaminika se samozřejmě nepoužívají na přecitlivělost a zimomřivost, ale na chladovou alergii ano. Možná jste se s alergologem jenom špatně pochopili. Ale to byste tu alergii na chlad musela mít prokázanou.


Vaše potíže s celoroční rýmou ale mohou být i infekčního původu, což může souviset s tím sníženým množstvím bílých krvinek, tzn. mírně oslabenou imunitou. Ale infekční rýma se také může kombinovat s alergickou rýmou způsobenou plísněmi (aspergillus).


Kandidóza se může projevovat jak únavou a depresemi, tak kožními problémy a dokonce i rýmou. Příčinou by mohla být Vaše strava - lidé, kteří jedí hodně moučných a sladkých jídel, mají větší pravděpodobnost této infekce. Zkuste proto výrazně ozdravit svou stravu, především přidat zeleninu (čerstvou i vařenou) a naopak vypustit sladkosti. Také pomáhají probiotika (z jogurtů nebo jako doplňky stravy).


Držíme palce!


Michal, ProAlergiky.cz

Podobné:  Ostatní

Datum vložení dotazu:  07.11.2013

Předchozí dotaz  |  Následující dotaz

Položit nový dotaz

Související články
Smog v ovzduší: Jak před ním chránit své zdraví
Smog v ovzduší: Jak před ním chránit své zdraví

Smog, zhoršené rozptylové podmínky, překročené imisní limity či inverzní charakter...

Čistička vzduchu – ano, či ne?
Čistička vzduchu – ano, či ne?

V první řadě se musíme zamyslet nad tím, proč vlastně čističku vzduchu chceme...

Syndrom dráždivého tračníku neboli IBS – projevy, dieta a léčba
Syndrom dráždivého tračníku neboli IBS – projevy, dieta a léčba

Syndrom dráždivého tračníku, syndrom dráždivého střeva či IBS (z anglického...

Úklid v domácnosti alergiků: Zaměřte se na alergeny, ne na bakterie
Úklid v domácnosti alergiků: Zaměřte se na alergeny, ne na bakterie

Jak předcházet hromadění alergenů? Jaká pravidla platí pro nejběžnější alergie - na...

Zvlhčování vzduchu – jak na to
Zvlhčování vzduchu – jak na to

Častá nemocnost, astmatické potíže, krvácení z nosu nebo suchá pokožka mohou být...

Laryngitida u dětí
Laryngitida u dětí

Laryngitida neboli zánět hrtanu je velkým strašákem pro mnoho rodičů. Malé dítě se...

Poradna 1 321 odpovědí

Poslední dotaz: Asi od ledna mě začali pálit rty. Nezačal jsem brát nový lék ani jsem nezměnil jídlo. Postupně mi rty uvnitř otekly a pálí. Zkouším vynechávat...

Zobrazit poradnu