úvod Proalergiky.cz > Poradna > Alergie na kočičí epitel + léky při alergii na kočky

Odpověď na dotaz

Alergie na kočičí epitel + léky při alergii na kočky

Lucie:

Dobrý den,

chtěla bych se zeptat, jak je to dnes s roztestováním kočičího a psího alergenu? Paní doktorka mi řekla, že je schopná otestovat u koček pouze epitel a u psů epitel a srst.

Z krevních testů mi vyšlo, že jsem na kočičí epitel extrémně alergická, tzn. že jsem měla hodnoty něco přes sto a alergie na epitel u koček je prý od hranice 0,3xxx. Je tomu opravdu tak? U psa mi to prý vyšlo naopak, že jsem alergická na srst a na epitel ne.

Výsledky mi z pohledu reakcí organismu na setkání se zvířetem vůbec nedávají smysl. Při setkání se psem začínám okamžitě kýchat, a jakmile mě olízne, tak se do pár minut projeví kožní vyrážka. Naopak u kočky mi trvá reakce v řádu hodin, a pokud mě kočka olizuje, tak se žádná reakce nedostaví.

Měli jsme s přítelem v plánu si pořídit sphynxe (nahatou kočku), protože spousty alergiků je prý schopno s tímto kočičím plemenem žít bez obtíží. Ale v tuto chvíli dost váhám s ohledem na krevní testy, kterým opravdu nerozumím.

Dále mi paní doktorka předepsala Aerius, kterým mám brát každý den. Nerozumím z jakého důvodu je nutné lék užívat? Původně mi bylo vysvětleno, že lék se užívá k tomu, aby když dojde k setkání s alergenem, v těle nenastala alergická reakce. Ale při dotazu, zda bych byla schopná žít s kočkou v jedné domácnosti a být bez obtíží při pravidelném užívání léku mi bylo řečeno, že mi ani léky nepomůžou.

Předem Vám moc děkuji za odpověď.

Lucie

Odpověď:
MUDr. Lenka Mišunová, PhD.

Dobrý den,


u koček i psů lze otestovat jen epitel. V epitelu se totiž nachází alergeny, které vyvolávají nejvýraznější alergické reakce. Výsledky krevních odběrů mají jen limitovanou výpovědní hodnotu. Záleží na tom, jak často v kontaktu se zvířetem jste. Pokud máte v testech vysokou alergii na kočku, je pravděpodobné, že déledobějším kontaktem s kočkou může dojít k rozvoji silné alergie.


Pořizování “nahatého” plemene pro alergiky je mýtus, protože nejde o alergii na srst, ale jedná se o alergii na bílkovinu, kterou má kočka ve žlázách po celé kůži, ve slinách apod.


Doporučení pravidelného užívání Aeriusu nedokážu posoudit, musela bych Vás podrobněji vyšetřit. Léčba se nenasazuje podle výsledků testů, ale podle příznaků alergické rýmy, bronchiálního astmatu či například časté nemocnosti. Nemyslím si, že by bylo rozumné si pořídit kočku a pravidelně užívat Aerius. Je lépe se alergenu vyhnout, navíc alergie mívá zhoršující se tendence, takže i přes užívání Aeriusu se můžou alergické problémy stupňovat.


S pozdravem MUDr. Lenka  Mišunová, PhD.

Podobné:  Alergie na zvířata

Datum vložení dotazu:  23.01.2014

Předchozí dotaz  |  Následující dotaz

Položit nový dotaz

Související produkty z e-shopu
Čistička vzduchu Winix ZERO

TOP PRODUKT. Vysoký vzduchový výkon společně s vysokou účinností filtrace za bezkonkurenční cenu. Prodloužená záruka na tři roky.

Čistička vzduchu Winix Zero Pro

Špičková filtrace a plně automatický režim. Dva senzory kvality vzduchu. Nadstandardní technické provedení za příznivou cenu.

Čistička vzduchu Sharp KC-D60EUW

Čistička vzduchu se zvlhčovačem vhodná i pro velké místnosti. Speciální režimy pro alergiky. Senzor prachu, teploty a vlhkosti. Ionizační sprcha. 

Filtr pro čističku Dyson Pure Cool link TP02

HEPA a uhlíkový filtr v podobě válcového all in one filtru.

Velkokapacitní Uhlíkový AOC™ filtr pro čističku vzduchu Winix T1

Balení obsahuje 1 ks velkokapacitního AOC™ filtru pro čističku vzduchu Winix T1.

Čistička vzduchu Stylies Pegasus

Elegantní čistička vzduchu pro domácnosti i kanceláře. Účinná filtrace. Kazeta pro parfemaci vzduchu. Praktický malý rozměr. Nízké provozní náklady.

Související články
Soužití alergika s domácími mazlíčky – jde to?
Soužití alergika s domácími mazlíčky – jde to?

Možná jste právě opustili ordinaci alergologa, kde vám sdělili, že vy nebo někdo z...

Alergie na srst koček a psů: Jak se zbavit zdravotních potíží
Alergie na srst koček a psů: Jak se zbavit zdravotních potíží

Alergie na zvířecí srst je sama o sobě nesmyslný pojem, protože samotné chlupy...

Nejčastější mýty o alergiích na domácí mazlíčky
Nejčastější mýty o alergiích na domácí mazlíčky

Alergie na zvířata může značně znepříjemnit vaše soužití s domácím mazlíčkem. Co ale...

Alergie na zvířata
Alergie na zvířata

Jste-li vy, nebo vaše dítě alergické na domácí zvíře, měli byste zvířeti raději...

Jak likvidovat roztoče a zvířecí alergeny v domácnosti parním čištěním
Jak likvidovat roztoče a zvířecí alergeny v domácnosti parním čištěním

Úklid pomocí parního čističe je populární již mnoho let a prakticky po celou dobu je...

Ionizátory se podílí na čištění vzduchu
Ionizátory se podílí na čištění vzduchu

Ionizátory se v nabídkách obchodů stále častěji objevují mezi přístroji na úpravu...

Poradna 256 odpovědí

Poslední dotaz: Dobrý den, po přestěhování do bytu, kde cca 7 měsíců nikdo nebydlel, se mi objevila alergie. Dozvěděla jsem se, že předchozí nájemníci tu měli...

Zobrazit poradnu