úvod Proalergiky.cz > Poradna > Alergie na jarní stromy, traviny a žampiony

Odpověď na dotaz

Alergie na jarní stromy, traviny a žampiony

Petra:

Dobrý den,
je mi 35 let a od svých 25 let trpím pylovou alergií na lísku, břízu, olši a jarní traviny. Nevím, jestli se k nim nepřidaly i jiné dřeviny. V posledních dvou letech se mi alergie hodně zhoršila. Problémy pozoruji i při škrábání brambor, kdy pálí pokožka, mám svědění a kýchání, také dušnost, kdy jsem měla 1. záchvat dušnosti. Druhý záchvat byl při požití malého množství žampiónu v omáčce( o kterých se píše, že jsou právě prospěšné při léčbě alergií), ale byl natolik nepříjemný, že jsem musela vyhledat lékařskou pomoc po telefonu. Při popsání mých potíží (bušení srdce, dušnost, třas a brnění rukou, zimnice, sucho v ústech) mi lékař sdělil, že jde spíše o panickou attaku, kdy muj organismus zareagoval nepřiměřeně k možné alergické reakci. Nařídil mi užít Magnesium, které jsem užila a reakce se zmírnily až ustaly úplně. Ovšem nerada bych, aby se mi tento stav opakoval. Abych uvedla léky, které mi předepsala má alergoložka na pylovou alergii: na kýchání, svědění, pálení pokožky užívám 2x denně Jovesto 5 mg, dále na ucpaný noc a svědění v nose kapky Avamys 2x denně (tyto jsem zatím nepoužila), na svědění, řezání a otoky očí kapu 2x denně kapičky Opatanol a v případě dušnosti 3x denně vdechnout Ecosal Inhaler, který jsem již použila.
Také pozoruji, že se mi k pylové alergii přidala i alergie potravinová a to na celer, jablka, broskve, meruňky - svědí a brní mi jazyk i celé patro v ústní dutině, navíc se objevuje dušnost a pocit cizího tělesa v krku. Bojím se proto jakoukoli další zeleninu či ovoce jíst, aby se mi tyto problémy neopakovaly. Jsem zoufalá, ráda bych se těchto potíží zbavila, abych se mohla normálně stravovat, ale asi se tak nestane. V květnu jsem objednaná na alergologii ke své paní doktorce, kdy chce zahájit vakcinaci proti alergii. Je tato vakcinace účinná? Mám totiž možnost podstoupit i homeopatickou léčbu a tak se chci zeptat, kterou cestou se dát? Zda mohou být mé problémy a příznaky i psychického rázu? Stále se totiž bojím, aby u mne nenastal při vniknutí jakéhokoliv alergenu anafylaktický šok...
Mockrát děkuji za odpověď a za radu, jak dále postupovat.
Přeji krásný den. Petra

Odpověď:
Mgr. Michal Závacký

Dobrý den, Petro,


příznaky, které popisujete, jsou typické pro tzv. zkříženou alergii mezi pyly a potravinami. Pokud bude úspěšná Vaše léčba vakcinami, měly by postupně slábnout i potíže při konzumaci ovoce a zeleniny. V tabulce ve výše uvedeném článku najdete ty druhy plodů, které jsou pro Vás rizikové. Ostatním potravinám se nevyhýbejte, naopak se v rámci svých možností snažte o maximální pestrost.


Zmíněná vakcinace bývá u většiny pacientů aspoň částečně úspěšná, ale vyžaduje značnou trpělivost, protože může trvat až pět let. K homeopatické léčbě alergií nemáme bohužel dostatek důvěryhodných informací.


Alergie na žampiony nebo obecně houby je velmi vzácná, ale skutečně existuje. Některým pacientům vadí jen syrové houby (včetně kontaktu s pokožkou), jiným i vařené. Proberte se svým alergologem možnost otestování. Nejste zároveň alergická na plísně? Léčba je stejná jako u ostatních potravinových alergií, tzn. dieta plus protialergické léky po ruce.


Psychické problémy mohou alergii zhoršovat. Vím, že je to těžké, když se člověk bojí pomalu každého jídla. Ale musíte se se svou nemocí smířit, porozumět ji a přestat se zbytečně bát. Svědění a otoky v ústech obvykle zdraví pacienta neohrozí, navíc máte k dispozici antihistaminikum, které alergickou reakci zmírní.


Držíme palce,


Michal, ProAlergiky.cz

Podobné:  Pylová alergie, Senná rýma

Datum vložení dotazu:  04.03.2014

Předchozí dotaz  |  Následující dotaz

Položit nový dotaz

Související produkty z e-shopu
Čistička vzduchu Winix ZERO

TOP PRODUKT. Vysoký vzduchový výkon společně s vysokou účinností filtrace za bezkonkurenční cenu. Prodloužená záruka na tři roky.

Čistička vzduchu Sharp KC-D60EUW

Čistička vzduchu se zvlhčovačem vhodná i pro velké místnosti. Speciální režimy pro alergiky. Senzor prachu, teploty a vlhkosti. Ionizační sprcha. 

Síť proti pylu

Kvalitní tkaná pylová síť v antracitové barvě. Dokonalá ochrana před pyly. Výborná prostupnost světla.

Čistička vzduchu Winix Zero Pro

Špičková filtrace a plně automatický režim. Dva senzory kvality vzduchu. Nadstandardní technické provedení za příznivou cenu.

Balíček při pylové alergii

Zvýhodněný balíček při pylové alergii. Balíček obsahuje protialergenový sprej Air Cleanse a protipylovou síť do okna.

Balíček přípravků na pylovou alergii

Zvýhodněný balíček při alergii na pyl. Balíček obsahuje Air Cleanse a Fabri Cleanse. Společným používáním přípravků se účinek zvyšuje.

Související články
Co kdy kvete a uvolňuje pyly II: květen až červenec
Co kdy kvete a uvolňuje pyly II: květen až červenec

Alergie na černý bez, kopřivu, drnavec nebo trávy jsou v tomto období nejčastější....

S pylovou alergií nemusíte sedět doma. Jak se vyzbrojit na pohyb venku?
S pylovou alergií nemusíte sedět doma. Jak se vyzbrojit na pohyb venku?

Co dělat, když vás v přírodě přepadně záchvat senné rýmy? Jaké pomůcky si můžete...

Vybíráme čističku vzduchu pro pylového alergika
Vybíráme čističku vzduchu pro pylového alergika

Má smysl pořizovat čističku vzduchu, když je nejvíce pylu stejně venku? Existují...

Inhalace Vincentky jako pomoc při respiračních onemocněních
Inhalace Vincentky jako pomoc při respiračních onemocněních

Nejčastěji je pro inhalování doporučována přírodní minerální voda Vincentka. Její...

Inhalátor při pylové alergii
Inhalátor při pylové alergii

Nepříjemné kýchání, vodnatá rýma, kašel nebo zhoršení astmatu jsou nejčastější...

Naberte dech. Poradíme jak!
Naberte dech. Poradíme jak!

Období jara, kdy jsme inspirovaní svěžestí po zimě se probouzející přírody, je...

Poradna 365 odpovědí

Poslední dotaz: Dobrý den, mám alergii nabřízu a teď i na zkřížené potraviny cca rok.Mam snad na všechno,koř.zelenina, snad veškeré ovoce,koření, víno... reakce je...

Zobrazit poradnu