Odpověď na dotaz

Ivona:

Vážená paní doktorko,
četla jsem Vaše články na téma akné. Prosím poraďte mi, jestli je to možné.
Můj problém je již od puberty, je mi 36 let, mám dvě děti. Již 16 let "otravuji" kožní lékařku s problémy akné.
Akné se tvoří hlavně ve vlasaté části hlavy, občas sleze na krk a čelo, situace se zhoršuje s příchodem tepla
(asi se více potím), jsou to povrchové pustule asi 2-3mm v průměru plné nejdřív vody a pak hnisu, průběh od mírné svědivosti a počáteční fáze do vytvoření hnisu je velice rychlý, tak 1 den, po prasknutí rychlé hojení, ale v okolí se vytvoří další, tvoří se hlavně na spáncích, někdy se to slije v jedno velké ložisko, rozleze do celé hlavy.
Kožařka tvrdí že je to přelivem na vlasy (ale to by musela mít každá žena!!), nebo že ...atd, mám pocit, že ji otravuji. Někdy se podobné pustule vytvoří po holení hohou, ale tam je to lépe léčitelné.

Situace hormonální: androgeny normál, estrogeny dominantní, problémy s menstruací po celou dobu fertilního věku, bolestivost prsou, po nasazení Utrogestanu - progesteronu zlepšení , i chlupy na nohou ustupují (měla jsem je jaksi hustší a pevné), občas potíže s kvasinkovými výtoky, ale jen tak 1 za 2 roky.

Situace alergo, imuno, vyšetření na moji žádost: po stránce alergologické hyperaktivita kůže, jinak základní testy normál, imuno: zvýšené IgE v krevním séru, brány základní stěry z kůže - staphylococcus epidermidis, časté alergie (dle praktického lékaře) např suché škrábání v krku, suchý kašel, bez projevu vodnatelnosti sliznic, někdy po kontaktu s čerstvě posečenou trávou drobná suchá vyrážka, po stránce imunologické nemohu být celkově léčena na zvýšení imunity z důvodu zvýšených autoprotilátek na thyeroglobulin, štítná žláza v základním testu normál.

Obecná situace: nehty na rukou jsou podélně (ne příčně) rýhované (ještě jsem to u nikoho neviděla) mírně neprůhledné, jinak barva normál (žádné zažloutnutí a pod.), stolice pravidelná normální konzistence, jinak nemocnost, či jiné záněty v podstatě vůbec ne, kůže není příliš mastná, je normální.

Medikace: zevní antibiotika zabírají (na chvíli), pouze Dalacin ne, vnitří antibiotika moc ne, Roaccutane zabírá, ale má vedlejší účinky - ještě více se mi vysušují sliznice, hormonální antikoncepci nemůžu vzhledem k estrogendominaci (již jsem ji zkusila a dopadlo to katastrofálně na poměr hormonů v těle).

Za pomoci mého praktického lékaře (s kožařkou se nemohu dohodnout na žádném postupu, je starší a konzervativní a odbývá mne lokálními antibiotiky, nic mi nechce vysvětlit, ani navrhnout další léčbu, všechny medikamenty si nechávám napsat praktickým lékařem) bych chtěla podstoupit léčbu autovakcínou, případně Aknevakem (dlouhodobě zvýšené IgE v krevním séru, stěry-staphylococcus epidermidis), prosím o radu, zda je to možné a jestli je mi toto schopno pomoci, je to moje poslední šance po tolika letech.

Děkuji velmi moc za odpověď

Šaradínová Ivona
[email protected]

Odpověď:
MUDr. Daniela Kaňovská

Vážená paní, Váš problém nelze vyřešit krátkou a stručnou odpovědí, i tak předpokládám dlouhodobou spolupráci s ošetřujícím kožním lékařem . Doporučuji osobní konsultaci v akné poradnách kožních klinik fakultních nemocnic, ev. při kožních odděleních nemocnic.
Dráždění kůže přelivem na vlasy může být jen u některých žen, které přelivy používají, protože každý člověk má jinak odolnou kůži.

MUDr. Daniela Kaňovská

Podobné:  Ostatní

Datum vložení dotazu:  18.05.2006

Předchozí dotaz  |  Následující dotaz

Položit nový dotaz

Související články
Jak ovlivnit vznik alergií u dětí
Jak ovlivnit vznik alergií u dětí

Výskyt alergických onemocnění mezi lidmi roste alarmujícím tempem. Za posledních...

Bylinná léčba ekzému, astmatu a alergií: Přehled užitečných léčivých rostlin
Bylinná léčba ekzému, astmatu a alergií: Přehled užitečných léčivých rostlin

Bylinná léčba, odborně fytoterapie je podle odborníků na tuto problematiku schopna...

Smog v ovzduší: Jak před ním chránit své zdraví
Smog v ovzduší: Jak před ním chránit své zdraví

Smog, zhoršené rozptylové podmínky, překročené imisní limity či inverzní charakter...

Čistička vzduchu – ano, či ne?
Čistička vzduchu – ano, či ne?

V první řadě se musíme zamyslet nad tím, proč vlastně čističku vzduchu chceme...

Syndrom dráždivého tračníku neboli IBS – projevy, dieta a léčba
Syndrom dráždivého tračníku neboli IBS – projevy, dieta a léčba

Syndrom dráždivého tračníku, syndrom dráždivého střeva či IBS (z anglického...

Úklid v domácnosti alergiků: Zaměřte se na alergeny, ne na bakterie
Úklid v domácnosti alergiků: Zaměřte se na alergeny, ne na bakterie

Jak předcházet hromadění alergenů? Jaká pravidla platí pro nejběžnější alergie - na...

Poradna 1 331 odpovědí

Poslední dotaz: Dobrý den, prosím o radu. Syn(10) má vždy po koupání v přírodním koupališti svědivou vyrážku v oblasti plavek. Nikde jinde na těle se mu nic...

Zobrazit poradnu