Odpověď na dotaz
Dobrý den,mám 14-ti měsíčního syna,v půl roce věku prodělal laryngitidu,od té doby opakovaně kašel vlekoucí se týdny, kašel i noční záchvatovitý, přes den vlhký s vykašláváním, 2x obstrukční bronchitida, přeléčená ATB(i když CRP a leuko byly v normě),po terapii zklidnění potíží vždy na pár týdnů.Ekzém neměl. Potíže nastupují po několikadenní hlenovité sekreci z nosu.V dubnu vyšetřen na alergologii(jen anamnesticky) a stanovena dg. astma br. Doporučen inhal. Inflammide + beta mimetika. Ráda bych se zeptala, zda u takto malých dětí je běžné zahájit léčbu kortikoidy i bez vyšetření imunoglobulinů,zda se provádějí ještě nějaké specifické odběry k bližšímu určení diagnozy,případně, je-li zahájena léčba takto časně, jak dlouho je nutné preventivně inhalační kortikoterapii aplikovat.Nyní opět respirační potíže asi 3.týden, předcházela 4-denní horečka bez jiných potíží, poté larngitida, rýma, kašel..
Děkuji za odpověď

Dobrý den, podle stylu dotazu bych si dovolil typovat, že jste pravděpodobně zdravotník. Vyšetření imunoglobulinů není nutnou podmínkou k nasazení inhal. glukokortikoidů. Vyšetřování takto malých děti je velký problém, protože nejsou schopny provést spirometrii a i impulsní oscilometrie se provádí až od 2 let. Asi se shodneme na tom, že je výhodnější provést terapeutický test iGKS (většinou alespoň 3 měsíce) než podrobovat dítě odběru indukovaného sputa či dokonce bronchoskopii. Vyšetření celkového IgE, ECP a Eo z periferní krve má nejednoznačnou výpovědní hodnotu. Domnívám se že vyšetření na alergologii zahrnovalo i poslech, který však mohl být zcela v normě. Jistě bych odeslal dítě k dětskému ORL specialistovi. Nikdy nebylo prokázáno, že iGKS ve zvyklém dávkování má nějaký negativní vliv na vývoj dítěte.
MUDr. Tomáš Rohovský
Podobné: Ostatní
Datum vložení dotazu: 06.06.2006
Smog v ovzduší: Jak před ním chránit své zdraví
Smog, zhoršené rozptylové podmínky, překročené imisní limity či inverzní charakter...
Čistička vzduchu – ano, či ne?
V první řadě se musíme zamyslet nad tím, proč vlastně čističku vzduchu chceme...
Syndrom dráždivého tračníku neboli IBS – projevy, dieta a léčba
Syndrom dráždivého tračníku, syndrom dráždivého střeva či IBS (z anglického...
Úklid v domácnosti alergiků: Zaměřte se na alergeny, ne na bakterie
Jak předcházet hromadění alergenů? Jaká pravidla platí pro nejběžnější alergie - na...
Zvlhčování vzduchu – jak na to
Častá nemocnost, astmatické potíže, krvácení z nosu nebo suchá pokožka mohou být...
Laryngitida u dětí
Laryngitida neboli zánět hrtanu je velkým strašákem pro mnoho rodičů. Malé dítě se...
1 321 odpovědí
Poslední dotaz: Asi od ledna mě začali pálit rty. Nezačal jsem brát nový lék ani jsem nezměnil jídlo. Postupně mi rty uvnitř otekly a pálí. Zkouším vynechávat...