Infolinka 541 212 450


Pylová sezóna

Líska je prvním jarním chrličem pylu (foto: SXC)

Líska je prvním jarním chrličem pylu (foto: SXC)


Pylová sezóna je období, ve kterém se v ovzduší vyskytují pyly. Trvá až deset měsíců v roce. Pylovou sezónu můžeme v našich podmínkách rozdělit na tři období, kdy v každém z nich převládá jiná skupina alergenů. Nejčastějšími původci alergií jsou pyly dřevin, trav a plevelů.

  1. Časné jarní období, kdy se v ovzduší vyskytuje zejména pyl dřevin (stromů a keřů).
  2. Druhá poloviny jara až první polovina léta s převahou pylu travin a obilovin.
  3. Období vrcholícího léta a časného podzimu, ve kterém jsou hlavní alergizující složkou ovzduší pyl bylin, ale často také spory plísní.

Pylový kalendář

Pylový kalendář je celoroční přehled období kvetení nejčastějších rostlinných alergenů. K údajům v kalendáři je potřeba přistupovat s rezervou, protože doba květu jednotlivých rostlin je závislá na počasí. Například po dlouhé tuhé zimě se může start pylové sezóny opozdit. Přesnější informace poskytuje aktuální pylové zpravodajství.

Celoroční pylový kalendář

Pylové zpravodajství

Aktuální výskyt různých pylů v ovzduší můžeme během pylové sezóny sledovat díky Pylové informační službě. Každý týden jsou zveřejňovány aktuální stav a předpověď na nejbližší období.

V průměru stačí 10–20 pylových zrn na 1 m3, aby se u alergika spustily příznaky.

Koncentraci pylů v ovzduší měří 12 pylových stanic rozesetých po České republice. Každý rostlinný druh má jiný tvar a velikost pylového zrna, čehož se využívá při určování zachycených pylů. Pro alergika však tyto rozdíly v pylech nejsou důležité.

Aktuální pylové zpravodajství pro ČR

Aktuální pylové zpravodajství pro další země Evropy (v angličtině a němčině)


Články na podobné téma