Infolinka 541 212 450


Recenze: Ekologický prací gel Ecover Zero
Tentokrát jsme vyzkoušeli tekutý prací přípravek určený lidem s alergickou pokožkou. Záměrně jsme neposuzovali vliv výrobku na životní prostředí, poněvadž to není naše parketa. Co nás zajímalo především, jsou jeho prací schopnosti a šetrnost k citlivé pokožce. A udělali jsme i malou anketu mezi zákazníky, kteří tento produkt používají.

Složení bez parfémů

Co se týká složení produktu, hlavní vlastností je nulový (anglicky „zero“) obsah vonných látek. Ty totiž patří – spolu s některými barvivy a konzervanty – k nejčastějším kontaktním alergenům.

Kromě nepřítomnosti parfémů se varianta Zero od běžného tekutého prostředku Ecover mírně liší i v některých dalších aktivních i pomocných látkách. Ty by ale podle dostupných zdrojů neměly mít zásadní vliv na jeho kožní snášenlivost.

Vhodný pro přecitlivělou pokožku

Prací gel a další prací a čisticí prostředky z řady Ecover Zero jsou určeny pro použití u osob s citlivou pokožkou, tedy zejména osob s kontaktní alergií na parfémy nebo s atopickým ekzémem. Ekologické prací přípravky jsou rozumnou alternativou i pro praní dětského prádla.

Výrobce nechal tyto produkty testovat na dermatologickou snášenlivost. Celá řada Zero rovněž získala osvědčení britské nadace Allergy UK. 

Vyzkoušeli jsme v praxi

Spíše na „běžnou“ špínu

Přípravek jsme testovali na bílém bavlněném prádle, a to jak na běžném znečištění od potu, mastnoty či prachu, tak na „agresivních“ zaschlých skvrnách od trávy, rajského protlaku, čokolády a mrkvové šťávy.

Před praním: Série odolných skvrn

Pralo se při teplotě 40 °C v automatické pračce s dvouhodinovým programem. Přípravek jsme dávkovali v množství doporučeném českou etiketou pro silné znečištění.

Na originální etiketě produktu je napsáno „tough on stains even at 30 °C (silný na skvrny už při 30 °C)“, ale toto tvrzení je potřeba brát jako určitou reklamní nadsázku. Není skvrna jako skvrna. Zatímco s potem, mastnotou a čokoládou si gel Zero důstojně poradil, skvrny od trávy, rajčat a mrkvové šťávy pouze výrazně vybledly. Takový výsledek se však u tekutého pracího prostředku dal očekávat. Nejde o žádné bělidlo.

Po uschnutí: Neústupné skvrny zesvětlaly zhruba o 70 %

Nevoní, ale ani nesmrdí

I přes absenci parfemace má samotný přípravek svůj charakteristický pach – lehce voní po neurčitém čisticím prostředku se znatelným závanem alkoholu. Asi každého tedy napadne otázka, co udělá nevonící prací prostředek s prádlem…

Prádlo vyprané v gelu Ecover Zero, pokud se do něj nepřidá aviváž ani žádná jiná parfémovaná přísada, má po uschnutí nenápadnou „vůni čistého prádla“. Takže například bavlna voní jako bavlna a ne jako magnólie.

Zkušenosti zákazníků

Daniela S.:

S pracím gelem Ecover peru už poměrně dlouho, nedávno jsem přešla na variantu Zero, která by měla být ještě šetrnější.

Ekologické prací prostředky používám kvůli ekzému. S Ecoverem mám dobré zkušenosti, pere sice trošku hůř než klasický, chemií nabitý prací prášek, ale na normálně špinavé prádlo určitě stačí. Pokud je prádlo hodně špinavé používám odstraňovač skvrn od stejné značky.

Milan Z.:

Prací gel Ecover ZeroMáme pračku, která málo máchá, a tak musíme používat tekuté prací prostředky. Nejsme sice ekzematici, ale se suchou kůží občas bojujeme, takže hledáme a zkoušíme takové prací přípravky, jejichž zbytky v prádle budou co nejméně dráždit. Máme vyzkoušený Ecover parfémovaný a teď i Zero a zdá se nám, že se tolik nedrbeme. :-)

Co se týká účinnosti, na běžně zašpiněné prádlo tekutý Ecover Zero stačí, na barevné fleky od jídla je samozřejmě slabý, ale to platí pro většinu pracích gelů. Naše očekávání plní a to je podstatné.

Jana Z.:

S pracím gelem Ecover Zero jsem já i přítel zatím velmi spokojeni. Začali jsme ho používat, protože přítel začal trpět na suchou pokožku s projevy ekzému, a když jsem si přečetla, co vše obsahují klasické prací prášky, docela jsem se zděsila. Přítel začal mít pokožku lepší, tak uvidíme, zda to bude i tak dál.

Prací efekt se mi zdá stejný jako u pracího prášku, lepší dokonce i v tom, že na prádle nezůstávají bílé skvrny od nerozpuštěného prášku.

Kde a za kolik

Prací gel Ecover Zero se vyrábí jen v jedné, univerzální variantě. Balení o objemu 1,5 litru vystačí průměrně na 21 praní. 

Prodává se v prodejnách zdravé výživy a specializovaných internetových obchodech. Cena na internetu se pohybuje kolem 200 korun. Jedna prací dávka tak stojí zhruba 9,50 Kč.

Závěry a doporučení portálu ProAlergiky.cz

Jak naznačují srovnávací testy prováděné různými institucemi v posledních letech, tekuté prací prostředky zkrátka zatím nedosahují „odskvrňovací“ účinnosti těch práškových. Pro dobré výsledky je potřeba zapojit odstraňovač skvrn, třeba opět ekologický. Testovaný produkt od Ecoveru tak v této kategorii nijak nevybočuje z průměru.

Navíc snaha o snížení alergenicity drogerie je chvályhodná. Řada Zero je důkazem toho, že parfémy a další potenciální alergeny nejsou v pracích prostředcích nezbytné. Doporučujeme je zejména atopikům a lidem s kontaktním alergickým ekzémem, a to přinejmenším k praní prádla, které je v těsném kontaktu s pokožkou.  

Může být prací prostředek šetrný k pokožce i k přírodě a přitom špičkově prát? Na odpověď netrpělivě čekáme.  


Články na podobné téma