Infolinka 541 212 450


Roztoči v bytě – poznejte nepřítele

Kolonie roztočů ukrytá v polštáři (foto: iStock)

Kolonie roztočů ukrytá v polštáři (foto: iStock)


V bytech s námi žijí především takzvaní roztoči domácího prachu, což jsou drobní živočichové z řádu členovců. Jejich velikost se pohybuje kolem 0,3 mm, jsou tedy pro oko neviditelní a pozorovatelní pouze mikroskopem. V našich zeměpisných podmínkách jsou nejvíce rozšířeny dva druhy, a to Dermatophagoides pteronyssinus a Dermatophagoides farinae.

Samotní roztoči jsou i přes svůj strašidelný vzhled pro člověka neškodní. Pokud ovšem nejste alergici. Alergeny jsou obsaženy v jejich výměšcích. Jejich velikost se pohybuje kolem 20 mikrometrů. 1 gram domácího prachu obsahuje 250 000 těchto fekálních částic.

Roztočů jsou v každém bytě desítky miliónů. Živí se šupinkami lidské kůže (člověk ztratí denně až 50 miliónů šupinek kůže) a jiným organickým odpadem a kromě toho se v teplém (25 °C) a vlhkém prostředí velmi rychle množí.

Proto jim v bytě nejvíce vyhovují ložnice, kde je najdeme v matracích, peřinách a polštářích. Vyskytují se i v sedacích soupravách, šatnících a kobercích. Žijí také v místech, kde se skladují potraviny. 

Náš tip: Rady, jak množství roztočů udržet na minimu

V přírodě jsou jimi osídlena hnízda holubů, slepic a hlodavců. Nevyhovuje jim studený vzduch a UV záření. Žijí 70 až 120 dní.


Články na podobné téma