Infolinka 541 212 450


Jak účinně a efektivně odstranit roztoče v domácnosti

Roztoči pod mikroskopem (foto: archiv redakce)

Roztoči pod mikroskopem (foto: archiv redakce)


Pokud jsme alergičtí na roztoče (obecně to platí i o dalších alergenech), měli bychom se důsledně snažit je ze svého okolí odstranit. 

Proč?

  • Nekontrolovaný a stálý styk s alergenem vede ke zhoršování alergie. Alergické reakce se mohou stupňovat a z obyčejného kašle či rýmy se časem může stát těžké astma.
  • Můžeme zásadně snížit množství léků, které na alergii bereme. 

Léky neřeší příčinu alergie

Pokud neodstraníte zdroj potíží, je logické, že vaše potíže budou přetrvávat.

Co si vyberete?
Dlouhodobé, často mnohaleté užívání léků, nebo odstranění příčiny, tj. zdroje alergenů?  Rozhodujete o tom sami.

Máte pocit, že u vás doma roztoči nemohou být? Přece pravidelně pečlivě uklízíte, perete povlečení i peřiny a to musí stačit.

Mýlíte se. Pravidelným úklidem zdroj alergenů neodstraníte. Snížíte sice jejich množství, ale pozornost byste měli věnovat hlavně místům s jejich největším výskytem.

Udělejte to tak, aby to mělo smysl. Nepodléhejte reklamám o zboží pro alergiky, nespoléhejte na informace novinářů, kteří o tématu mají jen velmi povrchní informace, často sesbírané z neseriózních zdrojů.

Protiroztočové povlaky jsou nejlepším řešením

Nejvíc roztočů a jejich alergenů se z celé domácnosti vyskytuje v lůžku, zejména v matracích a polštářích. Celou noc jsme přímo u zdroje alergenů, máme mezi nimi doslova zabořený nos.

Protiroztočové povlaky ProtecSom ze 100% bavlny

Povlečením matrace, polštáře a přikrývky do protiroztočových povlaků zabráníme pronikání alergenů ke spící osobě. Povlaky fungují na bázi hustě tkaných mikrovláken, která zajistí neprostupnost látky pro roztoče i jejich nejmenší částečky. Účinnost je 100%, bez použití chemických úprav. Opatřit lůžko protiroztočovými povlaky je základní krok při alergii na roztoče. Žádné jiné opatření není tak efektivní.

Pozor: Mezi protiroztočovými povlaky jsou poměrně velké rozdíly.
Poradíme vám, jak vybrat ten správný

Peřiny pro alergiky?

Téměř všechny peřiny jsou dnes sice označovány jako vhodné pro alergiky, ale pravda je jiná. Roztočům se stejně dobře daří v peřinách z peří i z dutého vlákna, rozhodně jich tam není míň. Jediný rozdíl je v tom, že duté vlákno můžete prát.

Úklid v domácnosti alergika

Úklidem rozhodně nemáme na mysli dokonalou desinfekci, ale udržení alergenů v únosné míře. Kvalitní vysavač s účinným filtračním systémem a vzduchotěsnou konstrukcí by měl být samozřejmostí pro každého alergika, ať už máte koberce, či plovoucí podlahy.

Jak a čím uklízet

Při úklidu se snažíme o minimální víření prachu. Prach stíráme na vlhko, raději než smeták použijeme pro odstranění nečistot i z hladkých povrchů vysavač.

Podstatným zdrojem roztočů může být i čalouněný nábytek. Ten je vhodné pravidelně ošetřovat např. sprejem na hubení roztočů. Na trhu jich najdeme několik.

Doporučit můžeme Home Cleanse britské značky Bio-Life, který je vyroben na přírodní bázi. Alergeny účinně neutralizuje. Pravidelným používáním tohoto přípravku, můžeme podstatně snížit množství roztočů v domácnosti.

Roztoči se společně s prachem rádi usazují i v ostatních bytových textiliích, polštářcích, závěsech apod. Pravidelně bychom je proto měli prát, nejlépe s použitím speciálního přípravku Fabri Cleanse, který alergeny roztočů odstraní i při praní na nižší teploty.

Přípravky pro odstranění alergenů Bio-Life HomeCleanse a FabriCleanse

Pro lepší dýchání

Dalším užitečným pomocníkem je zcela jistě čistička vzduchu.
Sice nám nepomůže s odstraněním roztočů samotných, ale účinně filtruje  jejich alergeny, které se spolu s prachem víří ve vzduchu, navíc vás zbaví i dalších nečistot, virů a bacilů v domácnosti.
A protože alergií na roztoče trpí zejména dýchací cesty, je velmi žádoucí doma čističku mít.

Pro účinné odstranění alergenů roztočů by čistička měla být vybavena HEPA filtrem (nebo podobným systémem filtrace). HEPA filtr u čističky je schopen zachytit až 10x menší částečky, než jsou alergeny roztočů.

Čistička vzduchu Winix

Cirkulaci vzduchu v místnosti a účinné prohánění vzduchu filtry zajistí výkonný motor. To jsou dva parametry, které byste měli zvažovat při pořízení čističku vzduchu pro alergika na roztoče.

Tip: Jak vybrat tu správnou čističku vzduchu?

Investice do kvalitní čističky vzduchu není malá, proto se vyplatí výběr pečlivě zvážit. 

Shrnutí – co pomůže při alergii na roztoče
Protiroztočové povlaky
Sprej proti roztočům
Čistička vzduchu
Potřebujete poradit?
Pomůžeme vám s výběrem ideálního řešení vaší alergie na roztoče? Ozvěte se nám.

Články na podobné téma