Přikrývky nebo polštáře s přesvědčivým označením „vhodné pro alergiky“ dnes seženete skoro ve všech supermarketech. Pokud jste opravdu alergici, nenechte se napálit planým slibem a před nákupem si zboží prověřte. Klamavých výrobců a prodejců je bohužel mnoho.
Základní otázka: Na co jste vlastně alergičtí?
Vhodné pro alergiky? Ale pro které? Pro alergiky na mléko? Nebo na pyl? Názvy jako „polštáře pro alergiky“ nebo „peřiny pro alergiky“ by vám měly být podezřelé. Problém je totiž v tom, že není alergik jako alergik. Rozhodující je to, který alergen vadí zrovna vám.
O kvalitu peřin se musí zajímat zejména lidé alergičtí na roztoče. Právě roztoči jsou v postelích alergenem číslo jedna. Jiné alergeny se za normálních podmínek v lůžku nevyskytují, anebo se dají snadno odstranit vypráním povlečení.
Většina peřin si s roztoči neporadí
Další otázka, kterou byste si měli v obchodě klást, je: Jsou polštáře a přikrývky nabízené jako „vhodné pro alergiky“ opravdu vhodné pro roztočového alergika? A čím?
Většinou zjistíte – pokud vám bude prodavač vůbec schopen odpovědět – že vlastně ničím. Většina polštářů a přikrývek nabízených alergikům není sama o sobě schopna omezit roztoče.
Když budete pátrat dál, zjistíte, že jediný rozdíl oproti běžným produktům je v tom, že ty „protialergické“ můžete prát na 60 nebo více stupňů. Zaplatíte si tedy za „protialergickou“ peřinu, ale všechnu práci udělá vaše pračka.
Náš tip: Zajímá vás, které peřiny jsou kvalitní a proč? Podívejte se na nabídku polštářů a přikrývek v e-shopu ProAlergiky.cz
Duté vlákno ani další moderní materiály nepomohou
Oblíbeným klamavým argumentem prodejců je, že roztoči žijí jen v peří, ale ne v jejich výrobcích z dutého vlákna. Jenže roztočům je ve skutečnosti jedno, v jakém materiálu žijí. Pokud mají dostatek potravy a vhodné podmínky, vesele se množí i v čemkoli.
Totéž platí pro matrace. Roztoči a jejich alergizující trus zamoří textilní materiály i nejmodernější paměťové pěny. Navíc matraci do pračky nedostanete a snímatelné pratelné potahy nejsou dostatečným řešením, protože hlouběji uvnitř matrace to žije dál.
Jak se zbavit roztočů: Neustálý úklid?
Pokud se budete snažit roztoče likvidovat častým praním, dbejte na dokonalé proschnutí vypraných polštářů či přikrývek. Vlhko totiž mají rádi nejen roztoči, ale i plísně. Kromě praní samozřejmě existují i další možnosti boje s roztoči. Bohužel účinek mnoha z nich je stejně krátkodobý.
Prvním příkladem je úklid, to znamená několikrát měsíčně vysávat matraci, polštář i přikrývku. Toto řešení je opět spíše povrchové. Vysáváním dosáhnete maximálně pár centimetrů pod povrch.
Práci vám mohou ulehčit spreje proti roztočům a jiným alergenům. Ošetřované místo stačí postříkat, nechat uschnout a pak vysát. Účinek takového úklidu je pak vyšší a trvalejší.
Peřiny a matrace proti roztočům? Jistota zatím chybí
Možná jste se při nákupu peřin, matrací či povlečení setkali s názvy jako Actigard, Sanitized nebo Greenfirst. Jedná se o různé směsi účinných chemických látek, kterými se lůžkoviny napouštějí při výrobě. Tyto směsi mají antibakteriální a protiplísňové účinky a zároveň mají vytvářet prostředí nehostinné pro roztoče.
Protiroztočové povlaky fungují bez práce a bez chemie
Nejsnadnějším a přitom velmi účinným řešením proti roztočům v posteli jsou v dnešní době protiroztočové povlaky. Jde o speciální hustě tkané mikrovláknové povlečení, které se nasazuje na polštář, přikrývku i matraci a zabraňuje průniku roztočových alergenů k alergikovi.
Tyto povlaky jsou v současné době nejúčinnějším známým domácím opatřením při alergii na roztoče. Jejich účinek je čistě mechanický, k potlačení roztočů nevyužívají žádné chemické látky.
Cena protiroztočových povlaků je vzhledem k náročnější výrobě vyšší než u obyčejného povlečení, nicméně jejich životnost se počítá na desítky let. Jde o jednorázovou investici a ve většině případů nejsou potřebná žádná další protiroztočová opatření.