Roztoči, kteří jsou zdrojem silných alergenů, jsou téměř všudypřítomní. Najdeme je nejen v postelích, čalouněném nábytku a kobercích, ale také v plyšových či textilních hračkách. V zajetí roztočů jsou zejména „uspávací“ medvídci a další hračky používané v posteli.
Alergizující roztočové enzymy
V hračkách nemusí být zrovna přítomny davy živých roztočů. Ale jsou často kontaminovány alergizujícími enzymy vypouštěnými roztoči v lůžku – právě tyto enzymy jsou hlavní příčinou alergických potíží. Děti si rády své hračky přikládají na tvář a tak alergeny z nich přímo vdechují.
Zatímco k ošetření peřin a matrací je možné používat protiroztočové povlaky, hračky bohužel často zůstávají zanedbány.
V ohrožení jsou nejen děti, u kterých byla diagnostikována přímo alergie na roztoče, ale také děti trpící atopickým ekzémem. Vystavování se vysokým dávkám alergenů totiž může u atopiků vyvolat přecitlivělost na tyto alergeny.
Postýlka bez hraček? To neprojde
Logickým a přitom snadno proveditelným řešením je odstranění všech neomyvatelných hraček z postelí. Otázkou zůstává, kolik dětí přijme toto opatření bez mrknutí oka. Pokud jsou děti na svých plyšácích závislé, nezbývá nám než se pokusit udržovat hračky v čistotě – a zejména s co nejmenším obsahem roztočových alergenů.
Vymrazování pomůže jen částečně
Stále častěji je slyšet rada, že polštáře a plyšové hračky stačí zabalit do sáčku a uložit na pár hodin do mrazáku, kde se o zabití roztočů postará mráz. Ano, roztoči v takto nízkých teplotách skutečně hynou. Bohužel však toto řešení není dostatečné, protože roztočové alergeny, tedy ty zmíněné enzymy roztočů, se mrazem nijak nedeaktivují. Jsou tedy nadále schopné vyvolávat alergické reakce.
Vyvářka – pokud ji hračky snesou
Co na roztoče opravdu zabírá, je praní při teplotách 60 a více stupňů následované důkladným vymácháním a rovněž důkladným vysušením. Ovšem hraček, které by takovéto náročné praní vydržely, je na našem trhu poskrovnu.
Na trhu se krátce objevily antiroztočové hračky s nanomembránou, které bylo možné prát při teplotě 40 °C, ale ty brzy opět zmizely. A hračky s celoplastovým povrchem, který by se dal omývat, zase nejsou dostatečně vhodné pro mazlení, a tak u dětí zřejmě neuspějí.
Nečekaný účinek éterických olejů
Se zajímavými výsledky studie přišli kdysi lékaři na východoasijském Taiwanu. Zjistili,že nejúčinnější metodou, jak vyčistit plyšové hračky od roztočů, je jejich ruční praní ve speciálním roztoku vyrobeném ze saponátu a eukalyptového oleje. Hračka se nechá hodinu máčet v lavoru s tímto roztokem, pak se opláchne pod tekoucí vodou a dva dny suší.
Podobného principu využívají specializované přípravky na odstraňování alergenů, které se již delší dobu ve světě prodávají. Některé přírodní vonné oleje, jako jsou například eukalyptus nebo ylang ylang, totiž vykazují přirozené antialergenní vlastnosti. Použití těchto přípravků je však znatelně pohodlnější. Aplikují se buď ve formě spreje přímo na čištěné předměty, nebo jako přísada do praní.