Infolinka 541 212 450


Soužití alergika s domácími mazlíčky – jde to?

(foto: ProAlergiky.cz)

(foto: ProAlergiky.cz)


Možná jste právě opustili ordinaci alergologa, kde vám sdělili, že vy nebo někdo z rodiny trpí alergií na zvířata. Jenže doma na vás čeká pejsek, kočička nebo jiní domácí mazlíčci, kteří jsou již právoplatnými členy domácnosti. Co si v takové situaci počít?

V první řadě je dobré si uvědomit, že domácí zvíře nebo jeho obydlí je vždy zdrojem alergenů. Pokud je alergie skutečně silná nebo se jedná dokonce o astma, je nutné se se zvířátkem rozloučit a najít mu jiný domov.

V případě mírnějších příznaků lze učinit určitá opatření vedoucí k výraznému snížení zvířecích alergenů v domácnosti. Alergizující totiž nebývá samotná srst zvířete, jak se mnozí lidé domnívají, ale bílkoviny vyskytující se zejména ve slinách, moči, šupinkách kůže apod.

Musíte také počítat s tím, že zvíře může z venkovního prostředí přinést další alergeny jako pyly, prach nebo plísně, ale i bakterie a další nečistoty. Nezapomeňte, že i zvířecí pelíšek je útočištěm velkého množství roztočů.

Pravidelný úklid je základ

První podmínkou soužití je tedy řádný a pravidelný úklid nejen zvířecího pelíšku, ale v podstatě všech prostor, kde se domácí mazlíček pohybuje. Ideálním řešením jsou centrální vysavače, které nečistoty rovnou odvádí z místnosti pryč a nedochází tak k víření prachu. Tento systém se ale pro svoje konstrukční nároky aplikuje zejména u novostaveb.

Řešením pro každou domácnost jsou malé, ale výkonné vysavače s vysokou třídou filtrace. Takový vysavač je odborníkem na odstraňování mikročástic, kterými alergeny jsou. Má dostatečný výkon, výstupní HEPA filtr a prachotěsnou konstrukci. Některé modely jsou vybaveny hubicí s rotačním kartáčem, která si dokáže poradit i s jemnými zvířecími chlupy v kobercích nebo v čalouněném nábytku. Aby byl efekt nejvyšší, měl by úklid domácnosti probíhat každý den.

Bezsáčkový vysavač Dyson určený chovatelům chlupatých domácích mazlíčků

Zvířecí alergeny jsou lehké, poletují ve vzduchu

Zřejmě nejdůležitějším pomocníkem je ale čistička vzduchu. Toto zařízení dokáže bez vaší pomoci účinně zachytit veškeré alergeny a škodlivé látky, které se v domácnosti vyskytují. Aby čistička splnila svůj účel a opravdu alergikovi pomohla, je třeba vybrat takovou, jejíž čisticí výkon dokáže přefiltrovat vzduch v místnosti až 4krát za hodinu. Alergeny tak budou bezpečně a rychle zachyceny ve filtrech.

Takovým pomocníkem je čistička vzduchu Winix, která nabízí nejvyšší výkon, tři modely pro každou velikost místnosti a řadu inteligentních funkcí. Pro zachycení alergenů, ale i těch nejmenších škodlivin používá omyvatelné True HEPA filtry, technologii PlasmaWave a antibakteriálně ošetřený aktivní uhlíkový filtr. Tato technologická kombinace dokáže spolehlivě odstranit nejen alergeny, ale také zápach ze zvířete, který může být v domácnosti cítit. Winix má navíc plně automatický režim. Stačí ji zapnout a o vše ostatní se již postará sama.

Čističky vzduchu Winix

Alergolog radí:

Čistý vzduch je pro alergiky opravdu velmi důležitý. Při výběru vhodné čističky je třeba se zaměřit na nejvyšší třídu filtrace a výkon odpovídající velikosti vaší místnosti. Jedině tak dokáže spolehlivě odstraňovat jak zvířecí alergeny, tak i pyly a domácí prach. Čistička vzduchu usnadňuje život nejen alergikům a astmatikům, ale i lidem se sníženou imunitou nebo těm co trpí opakovaným zánětem dýchacích cest.

MUDr. Lenka Mišunová, Ph.D.

Ošetřit můžeme i srst zvířete

Alergeny lze také odstraňovat přímo ze srsti zvířete. Na trhu existuje přípravek Petal Cleanse, který se vtírá přímo do zvířecí srsti a má velkou schopnost alergeny neutralizovat přímo u zdroje. Jedná se o čistě přírodní produkt, zvířeti tedy nijak neškodí. Naopak působí podobně jako kondicionér, kůži hydratuje a tím snižuje uvolňování alergizujících šupinek. Přípravky jsou také vhodné na ošetření čalouněného nábytku.

Přípravek na odstranění alergenů ze psí srsti

I když soužití se zvířetem se alergikům nedoporučuje, je stále více způsobů jak dopad na zdraví alergika minimalizovat. Při výběru vhodných řešení a produktů se můžete obrátit na infolinku ProAlergiky 541 212 450, kde vám rádi poradí.Články na podobné téma