Infolinka 541 212 450


Úprava vzduchu v domácnosti
Lidský organismus spotřebuje v klidovém režimu za 1 hodinu asi 500 litrů vzduchu, při tělesné námaze je to mnohonásobně víc. Do organismu se tak dostávají miliony neviditelných částic (prach, roztoči, pyly, plísně, bakterie, různé chemické látky), které mohou u přecitlivělých jedinců vyvolávat alergické reakce i různé jiné druhy onemocnění.

Postupně vám teď proto představíme přístroje určené k úpravě vzduchu domácnosti.

Čističky vzduchu

Jsou řešením, jak dosáhnout čistého, kvalitního ovzduší v domácnosti.

Čističky jsou vhodné zejména pro domácnosti alergiků, ale doporučují se všem k trvalému celoročnímu využití.

Čističky vzduchu jsou účinné a vhodné zejména pro následující typy alergií:

 • alergie na zvířata
 • pylová alergie
 • alergie na plísně
 • astma

Při výběru čističky vzduchu pro alergiky dbejte na to, aby výkon aspoň 3× převýšil objem čištěné místnosti. Čističku vzduchu umístěte do často užívané místnosti, jako je např. ložnice, a nechejte ji zapnutou 24 hodin denně. Tak bude vzduch v místnosti několikrát za den přefiltrován a zbaven nežádoucích alergenů.

Zvlhčovače vzduchu

Suchý vzduch v místnosti přispívá i u zdravých jedinců k vysychání sliznic horních cest dýchacích, snižuje se tvorba hlenu a řasinek na nosní sliznici a to způsobuje řadu zdravotních problémů. Mezi ty nejčastější patří:

 1. Suchý, dráždivý kašel
 2. Nepříjemné škrabání v krku, zejména ráno
 3. Snížená imunita
 4. Záněty nosohltanu
 5. Chronické onemocnění dýchacích cest
 6. Opakovaná laryngitida, zejména u dětí
 7. Vysušená pokožka
 8. Popraskané rty
 9. Zvýšená únava
 10. Pálení očí

Pro alergiky jsou doporučovány zvlhčovače vzduchu pracující na principu zvlhčování horkou párou. Vysoká teplota spolehlivě likviduje bakterie a choroboplodné zárodky. Kvůli vysokým nákladům na provoz jsou stále populárnější ultrazvukové zvlhčovače. U ultrazvukových zvlhčovačů je ale nutné měnit vodu v nádržce alespoň 1× za 3 dny, aby nedocházelo k množení bakterií a dalších choroboplodných zárodků. Zvlhčovač vzduchu plní svoji funkci pouze v uzavřené místnosti.

Odvlhčovače vzduchu

Jsou tu proto, aby se z vaší domácnosti nestala líheň pro roztoče a plísně. Určitě jste se již někdy setkali s vlhkostí, která se vám vysrážela na oknech nebo na stěnách domácnosti. Důvodem tohoto jevu je nedostatečná ventilace. V bytě se odpařuje velké množství vody jako např. pára vznikající při vaření a sprchování (i pocením se odpaří až 1 l vody denně), která když neunikne, vytvoří vlhké prostředí.

Odvlhčovač vzduchu je praktické zařízení, které zbaví prostředí domácnosti přebytečné vlhkosti, která vytváří ideální podmínky pro vznik plísní a množení roztočů. Pomůže k dosažení optimálních podmínek pro bydlení alergiků.

Vlhkoměry, meteostanice

Vlhkost si snadno změříte vlhkoměrem. Doporučené úrovně relativní vlhkosti se pohybují mezi 40 a 60 %, ideální je tedy 50 %. Vysoká relativní vlhkost způsobuje množení alergenů (plísně a roztoči), nízká vlhkost naopak způsobuje dráždění dýchacích cest.


Články na podobné téma