Infolinka (všední dny 8.30–16.30)
541 212 450
Infolinka (všední dny 8.30–16.30)
541 212 450

Čističky vzduchu a ozon – jak je to doopravdy

Některé čističky vzduchu mohou vytvářet ozon, avšak vždy v takovém množství, které je pro člověka bezpečné
Některé čističky vzduchu mohou vytvářet ozon, avšak vždy v takovém množství, které je pro člověka bezpečné

Ozon je všude kolem nás jako nedílná součást zemské atmosféry – nejen jako ozonová vrstva. Dýcháme ho celý život, aniž by nám jakkoli překážel. Přesto na internetu můžeme narazit na články varující před ozonem vytvářeným čističkami vzduchu. Informace je tedy nutné uvést na pravou míru…

Strach z čističek je dnes zbytečný

V USA vzniklo v roce 2005 pozdvižení, když se přišlo na to, že některé čističky vzduchu vypouštějí takové množství ozonu, které již může být zdraví škodlivé. Zvlášť když si lidé výkonný a nedostatečně regulovatelný přístroj pustili v malé místnosti. Informace o tom, že čističky vzduchu mohou být i nebezpečné, se brzy rozšířila po celém světě a nedůvěra lidí postihla i naprosto nevinné přístroje.

Od té doby uplynulo mnoho let a používané technologie výrazně pokročily. Na českém trhu dnes pravděpodobně nenajdete čističku, která by uvolňovala rizikové množství ozonu. Navíc výrobci si mohou své čističky nechat testovat u různých nezávislých institucí, a pokud neuvolňují nebezpečné množství ozonu, získají certifikát.

 

Čističky vzduchu značky Winix patří mezi ty, které neprodukují ozon a mají na to certifikát
Čističky vzduchu značky Winix patří mezi ty, které neprodukují ozon a mají na to certifikát

 

Jak mít jistotu a vybrat bezpečnou čističku vzduchu?

Především je dobré vědět, že velká spousta čističek neobsahuje žádnou součást, která by mohla vytvářet ozon. Některé moderní čističky vzduchu vybavené ionizačními nebo UV výbojkami mohou v malém množství „neúmyslně“ vytvářet ozon. Pokud výrobce doloží, že toto množství ozonu nepřekračuje hygienický limit, a pokud je možné v případě potřeby zdroj ozonu vypnout, jedná se o přístroje bezpečné i pro nejcitlivější osoby.

Čističky vzduchu, které by cíleně vytvářely ozon, u nás prakticky neseženete. Pokud na ně přece jen narazíte, např. v zahraničí, nekupujte je, neposlouží vám.

Podrobnosti následují…

1. Čističky vzduchu, které neuvolňují žádný ozon

Velká část čističek dostupných na evropském trhu v sobě nemá žádný zdroj ozonu. Jedná se o klasické přístroje, které obsahují motor a HEPA filtr (nebo jiný mechanický mikrofiltr), ale nepoužívají ionizátor, UV záření ani jiný zdroj elektrických výbojů.

Nutno dodat, že v dnešní době už existují ionizátory, které ozon nevytvářejí. 

 

Mezi čističky vzduchu bez ionizátoru patří Stadler Form Roger (vlevo) nebo Stylies Pegasus (vpravo)
Mezi čističky vzduchu bez ionizátoru patří Stadler Form Roger (vlevo) nebo Stylies Pegasus (vpravo)

 

2. Čističky vzduchu, které v malém množství uvolňují ozon

Aniž by to musel být úmysl výrobců, malá množství ozonu mohou jako „vedlejší produkt“ vznikat i v dalších zařízeních používaných v čističkách vzduchu:

  • některé starší typy ionizátorů
  • některé UV lampy
  • elektrostatic­ké filtry

U čističek vzduchu vybavených těmito technologiemi je vhodné se zajímat o množství vytvářeného ozonu. Výrobce by měl písemně garantovat, že jeho přístroj nevypouští více ozonu, než je povoleno.

Hygienický limit je stanoven na 0,05 ppm (parts per million = částic na milion) během osmi hodin, což se rovná 0,1 mg/m3. Hodinový limit je pak stanoven na 0,1 ppm, tj. 0,2 mg/m3. Koncentrace ozonu pod tyto limity jsou považovány za neškodné.
Pro srovnání: maximální hodinová koncentrace ozonu v přírodě je přibližně 0,06 ppm.

Produkty uváděné na evropský trh nesmějí být zdraví škodlivé. Čističku vzduchu vytvářející nadlimitní množství ozonu byste tak neměli legálně sehnat.

Jelikož astmatici a další citliví jedinci se mohou cítit nepříjemně i v podlimitních koncentracích ozonu, jsou pro ně vhodnější čističky vzduchu, ve kterých jsou ionizátor nebo UV lampa pouze jako doplňkový stupeň filtrace (např. k HEPA filtru), který je možné samostatně vypnout.

3. Ozonové čističky vzduchu, které cíleně vytvářejí ozon

V ozonových čističkách, které se u nás nerozšířily, se ozon cíleně využívá jako způsob čištění vzduchu. Čističky si tento ozon samy vytvářejí pomocí generátoru ozonu. Tím může být UV lampa, korónová výbojka nebo výbojka na principu studené plazmy.

 

 
Ozon má mimořádný dezinfekční účinek. Hubí viry, bakterie, plísně, parazity a další škodlivé mikroorganismy. Neporadí si však s pevnými částicemi, jakou jsou prach a pyl. Umí ale rozkládat jedovaté nebo zapáchající plyny, ovšem tento rozklad nemusí být dostatečný a jeho výsledkem mohou být jiné nežádoucí plyny.

 

Jenže je tady jeden problém: Ukázalo se, že nízké dávky ozonu, které jsou pro člověka zdravotně nezávadné, jsou velmi málo účinné proti vzdušnému znečištění. Aby tedy mohla ozonová čistička účinně fungovat, musela by vypouštět ozonu daleko víc, a tím by se pravděpodobně stala zdrojem zdravotního rizika. Nicméně teoreticky je takové přístroje možné k čištění místností používat, ale bez přítomnosti lidí.

Alespoň dokud neproběhne dostatek objektivních vědeckých testů, které zodpoví všechny otázky kolem bezpečnosti a účinnosti, doporučujeme si ozonové čističky do domácnosti nepořizovat – zejména u alergiků a astmatiků.

Pozor na snahu některých výrobců, kteří uvádějí, že jejich přístroje vytvářejí „aktivní kyslík“ nebo „energizovaný kyslík“. Spotřebitel by očekával něco zdravého a svěžího – ale pod těmito přezdívkami se skrývá opět ozon. Výše uvedené limity musejí být dodržovány i v tomto případě.

Běžná součást atmosféry

 

 
Ozon je sloučenina tří atomů kyslíku (O3), která má pro náš život své kladné i záporné stránky. Ozon je plyn, který je užitečný ve svrchních vrstvách atmosféry, kde chrání Zemi před škodlivým UV zářením.

 

Vyskytuje se však i na povrchu Země, kde často znečišťuje ovzduší – tzv. přízemní neboli troposférický ozon. Zde vzniká nejčastěji reakcí uhlovodíků a oxidů dusíku, vypouštěných spalovacími motory, se slunečním zářením.

Jeho přírodním zdrojem jsou vodopády a bouřky. Objevuje se i v lidském těle, kde jej vytvářejí bílé krvinky pro boj s infekcí. Uvolňují ho také laserové tiskárny a kopírky. A jak zmiňujeme výše, i některé čističky vzduchu.

Ozon chrání i ubližuje

Bohužel pro člověka je tato sloučenina v ovzduší riziková už v malých dávkách. Může způsobovat bolesti hlavy a nevolnost, dráždí a poškozuje oči a dýchací cesty, čímž zhoršuje příznaky astmatu a alergie (zvyšuje se citlivost sliznice vůči alergenům) a také zvyšuje náchylnost k infekcím dýchacích cest.

Na druhou stranu je potřeba uvést, že u zdravých lidí nemá krátkodobé vdechování zvýšeného množství ozonu většinou žádné dlouhodobé následky. Citlivost na ozon je individuální záležitostí.

Ozon má štiplavý pach připomínající chlor a je nosem patrný i v malých koncentracích. Člověk tak může včas opustit místo, kde ozon ucítí. Dobrá zpráva také je, že ozon se sám rychle rozpadá (na běžný kyslík O2) nebo zaniká reakcemi s řadou látek v našem okolí (kovy, oxidy dusíku apod.).

Související články

Čistička vzduchu – ano, či ne?
Nový koncept čištění vzduchu založený na elektrolýze vody
Čističky vzduchu - nová kvalita vašeho života

Produkty, které pomáhají

Kompletní nabídka:
Čističky vzduchu

Související články

Čistička vzduchu – ano, či ne?
V první řadě se musíme zamyslet nad tím, proč vlastně čističku vzduchu chceme pořídit. Existuje mnoho důvodů, proč ji lze...
Čistička vzduchu – ano, či ne?
Nový koncept čištění vzduchu založený na elektrolýze vody
Každý z nás vdechne do plic přibližně 15 000 litrů (15m3) vzduchu denně. Jelikož vzduch je klíčovým aspektem naší...
Nový koncept čištění vzduchu založený na elektrolýze vody
Čističky vzduchu - nová kvalita vašeho života
V posledních letech se stále více mluví o biopotravinách a zdravém životním stylu. Biopotraviny se staly vítanou změnou v...
Čističky vzduchu - nová kvalita vašeho života
Podle čeho se orientovat při nákupu čističky vzduchu
Protože se často setkáváme s tím, že není snadné se rozhodnout pro konkrétní typ čističky vzduchu, přinášíme vám několik...
Podle čeho se orientovat při nákupu čističky vzduchu
Úprava vzduchu v domácnosti
Čistý vzduch je základním předpokladem pro zdravý život. Udává se, že vzduch, který dýcháme v uzavřených místnostech, může...
Úprava vzduchu v domácnosti
Recenze produktu: Čistička vzduchu Sanyo ABC-VW24A
Tentokrát jsme se rozhodli „podívat na zoubek“ jedné z našich nejprodávanějších čističek vzduchu Sanyo ABC-VW24A.
Alergie na psy, kočky a jiná zvířata Alergie na plísně Alergie na pyl Alergie na roztoče
Recenze produktu: Čistička vzduchu Sanyo ABC-VW24A
Čističky a zvlhčovače vzduchu
Jak poznat, kdy je vhodnější pořídit čističku vzduchu a kdy zvlhčovač? Jaké problémy tyto přístroje řeší? Není řešením...
Čističky a zvlhčovače vzduchu
Ionizátory vás zbaví pylu, lepší jsou však v kombinaci s čističkou
Do jaké míry jsou ionizátory výhodné pro pylové alergiky? Jak vlastně pyly ze vzduchu odstraňují? Jaké jsou jejich výhody...
Alergie na pyl
Ionizátory vás zbaví pylu, lepší jsou však v kombinaci s čističkou

Ověřeno našimi zákazníky

Kliknutím na pečeť zobrazíte všechny recenze našeho e-shopu přímo na Heurece

Heureka recenze
  • vše v pořádku
Ověřený zákazník před 4 hodinami
„První nákup a velká spokojenost.“
Ověřený zákazník před 5 dny
  • Rychle doručení
Ověřený zákazník před 7 dny