Infolinka (všední dny 8.30–16.30)
541 212 450
Infolinka (všední dny 8.30–16.30)
541 212 450

Čistička vzduchu a cigaretový kouř

S cigaretovým kouřem se potýká řada domácností a jeho odstranění mnohdy vyžaduje značnou dávku úsilí. V ochraně dýchacích cest před škodlivými zplodinami a zápachem kouře do značné míry pomáhá čistička vzduchu. Její možnosti ale nejsou neomezené. S čím tedy musíte počítat a jak řešit různé situace?
Čistička vzduchu a cigaretový kouř

Smrad a spousta jedů

Cigaretový kouř obsahuje přes 7 000 toxických látek, mezi které patří například nikotin, benzen, formaldehyd nebo dehtové výpary. Tyto škodliviny ohrožují naše zdraví a je vhodné s nimi bojovat především v prostorách obývaných dětmi nebo astmatiky. 

Zápach z cigaret nejen proniká do oblečení, ale také se usazuje ve stěnách, závěsech nebo v nábytku. Žít v takovém prostředí není příjemné a už vůbec ne zdravé. 

Pokud je pro kuřáka problém kouřit venku nebo na balkoně a osvědčené babské rady či různé lapače na odstranění zápachu nefungují, je potřeba hledat efektivnější řešení. Jednou z možností, jak vzduch v místnosti udržovat bezpečný, je pořízení výkonné čističky vzduchu s kvalitní filtrací. V některých případech bohužel ani toto řešení nemusí být dostatečně účinné.

Ani v domácnosti nekuřáků nejsme před cigaretovým kouřem ochráněni. Mohou nastat situace, kdy vás poctí navštěvou vášnivý kuřák, nebo k vám otevřeným oknem zavítá závan kouře z cigaretových dýchánků vašich sousedů.

Kdy je pořízení čističky vzduchu efektivní a kdy ne

Pokud uvažujete o pořízení čističky vzduchu do domácnosti, kterou již delší dobu obývá náruživý kuřák, žádné zázraky nečekejte. Čističky vzduchu vám pouze pomůžou předcházet problémům způsobeným cigaretovým kouřem. 

Filtrační systém čističky dokáže zachytit pouze částice poletující ve vzduchu, ale už si většinou neporadí s nečistotami usazenými ve zdech, čalounění, kobercích, závěsech a dalších textiílich. Pokud se usazené špíny chcete zbavit, v tomto případě je nutné přistoupit k razantnějšímu kroku, kterým je nová výmalba zdí či výměna nábytku a dalšího načichlého vybavení.

Zápach usazený v textilu umějí částečně odstranit plazmové ionizátory, kterými jsou některé čističky vybaveny – například ty od značek Winix, Daikin nebo Sharp. Ani tato technologie ale není schopna vyřešit důsledky každodenního kouření v místnosti, spíše jen zamést stopy po pár cigaretkách za rok. 

V domácnosti silného kuřáka bude filtrační souprava čističky dříve zanesena nečistotami, zejména dehtem, čímž se sníží účinnost čištění vzduchu a zkrátí životnost filtrů. V tomto případě je nutné počítat s častější výměnou filtrů, u silného kuřáka i v rozmezí 2 až 3 měsíců, což přináší i zvýšené finanční nároky. Řešením je přemístit kuřáka k otevřenému oknu a následné důkladné vyvětrat místnost. Čistička pak poslouží jako doplněk pro odstranění zbytku nečistot ve vzduchu.

Tělo čističky stejně jako jiné předměty v místnosti obvykle načichne kouřem. Filtry obvykle není možné omýt, ale povrch čističky se doporučuje omývat vlhkým hadříkem. Když do vody přidáte pár kapek octa, může se vám podařit aspoň na chvíli snížit zápach kouře usazeného na povrchu přístroje.

Pokud vás pouze navštěvuje zapáchající kuřák anebo vám do místnosti občas oknem vlétne kouř od sousedů, jste v daleko lepší situaci. Jde o relativně malé množství kouře (nebo pouze zápachu z něj), které je většina čističek schopna během několika minut pohltit. 

Jaké zbraně čističky využívají v boji s cigaretovým kouřem

Zárukou úspěchu při čištění vzduchu je kvalitní filtrační systém, který si poradí jak s drobnými částečkami (popílkem, dehtem) z cigaretového kouře, tak s nepříjemným zápachem. Velmi účinná je kombinace HEPA a uhlíkového filtru, kterou nabízí většina čističek vzduchu na trhu. HEPA filtr ze vzduchu odstraní pevné částečky kouřea aktivní uhlí zase pohltí nepříjemný zápach a jedovaté plyny.

Při výběru čističky doporučujeme zohlednit modely vybavené navíc ionizátorem. Ten obohacuje vzduch o záporné ionty, které neutralizují zápach a škodlivé plyny, čímž vzduch pročišťují a udržují jej svěží. V boji se zápachem může pomoci i UV sterilizace vzduchu.

Většina čističek vzduchu je vybavena senzorem prachu, který dokáže detekovat drobné částečky uvolněné z cigaret a při zvýšené koncentraci zesílit výkon čištění vzduchu. Některé modely disponují senzorem zápachu, s jehož pomocí čistička dokáže lépe reagovat na cigaretový kouř v místnosti a automaticky regulovat výkon.

Kromě kvalitní filtrace je důležité vybírat modely s dostatečným vzduchovým výkonem podle velikosti místnosti, v které budete čističku vzduchu nejčastěji používat. Čím je vyšší vzduchový výkon přístroje, tím bude odstranění cigaretového kouře rychlejší a účinnější. Více informací o správném výběru čističky naleznete v našem nákupním rádci.

Doporučené modely čističek vzduchu

Winix Zero Pro

Čistička vzduchu Winix Zero Pro je díky vysokému výkonu vhodná do větších prostor. Kromě kvalitního filtračního systému je vybavena patentovanou technologií plazmového ionizátoru PlasmaWave. Ta produkuje kladné a záporné ionty, které dokážou přímo ve vzduchu přirozeným způsobem odbourávat nečistoty a škodlivé plyny. Ve výbavě čističky nechybí senzory prachu a zápachu, které pomůžou rychle reagovat na zvýšenou koncentraci cigaretového kouře v místnosti.

Čistička vzduchu Winix Zero Pro

Daikin MC55W

Tichá a výkonná čistička vzduchu Daikin MC55W využívá pro čištění vzduchu dva stupně plazmové ionizace. Kromě HEPA a uhlíkového filtru je vybavena technologií Flash Streamer, která pomocí silného plazmového výboje odstraňuje ze vzduchu bakterie, viry, pachy, formaldehyd a další nebezpečné látky. Pro zvýšení efektivity čištění vzduchu je přístroj vybaven prachovým a pachovým senzorem.

Odkaz na produkt

Čistička vzduchu Daikin MC55W

Airbi Spring

Výkonná čistička vzduchu Airbi Spring je vhodná do středně velkých místností. Disponuje 7násobným filtračním systémem, který zatočí s prachem, pyly, plísněmi, viry, alergeny a kouřem. Kombinace katalytického a formaldehydového filtru s vysokou účinností odstraní zápach a toxické látky v místnosti. Ve výbavě čističky nechybí ani ionizátor a UV lampa pro dezinfekci a osvěžení vzduchu.

Čistička vzduchu Airbi Spring WiFi

Související články

Čističky vzduchu a ozon – jak je to doopravdy
Čistička vzduchu – ano, či ne?
Nový koncept čištění vzduchu založený na elektrolýze vody

Produkty, které pomáhají

Kompletní nabídka:
Čističky vzduchu

Související články

Čističky vzduchu a ozon – jak je to doopravdy
Ozon je všude kolem nás jako nedílná součást zemské atmosféry – nejen jako ozonová vrstva. Dýcháme ho celý život, aniž by...
Čističky vzduchu a ozon – jak je to doopravdy
Čistička vzduchu – ano, či ne?
V první řadě se musíme zamyslet nad tím, proč vlastně čističku vzduchu chceme pořídit. Existuje mnoho důvodů, proč ji lze...
Čistička vzduchu – ano, či ne?
Nový koncept čištění vzduchu založený na elektrolýze vody
Každý z nás vdechne do plic přibližně 15 000 litrů (15m3) vzduchu denně. Jelikož vzduch je klíčovým aspektem naší...
Nový koncept čištění vzduchu založený na elektrolýze vody
Čističky vzduchu - nová kvalita vašeho života
V posledních letech se stále více mluví o biopotravinách a zdravém životním stylu. Biopotraviny se staly vítanou změnou v...
Čističky vzduchu - nová kvalita vašeho života
Podle čeho se orientovat při nákupu čističky vzduchu
Protože se často setkáváme s tím, že není snadné se rozhodnout pro konkrétní typ čističky vzduchu, přinášíme vám několik...
Podle čeho se orientovat při nákupu čističky vzduchu
Úprava vzduchu v domácnosti
Čistý vzduch je základním předpokladem pro zdravý život. Udává se, že vzduch, který dýcháme v uzavřených místnostech, může...
Úprava vzduchu v domácnosti
Recenze produktu: Čistička vzduchu Sanyo ABC-VW24A
Tentokrát jsme se rozhodli „podívat na zoubek“ jedné z našich nejprodávanějších čističek vzduchu Sanyo ABC-VW24A.
Alergie na psy, kočky a jiná zvířata Alergie na plísně Alergie na pyl Alergie na roztoče
Recenze produktu: Čistička vzduchu Sanyo ABC-VW24A
Čističky a zvlhčovače vzduchu
Jak poznat, kdy je vhodnější pořídit čističku vzduchu a kdy zvlhčovač? Jaké problémy tyto přístroje řeší? Není řešením...
Čističky a zvlhčovače vzduchu

Ověřeno našimi zákazníky

Kliknutím na pečeť zobrazíte všechny recenze našeho e-shopu přímo na Heurece

Heureka recenze
  • Rychlé dodání
Ověřený zákazník před 5 dny
  • Rychlost dodání
Ověřený zákazník před 9 dny
„Rychlé doručení, v pořádku zabalené.“
Ověřený zákazník před 11 dny