Infolinka (všední dny 8.30–16.30)
541 212 450
Infolinka (všední dny 8.30–16.30)
541 212 450

Elektrický odvlhčovač vzduchu do koupelny poslouží lépe než tabletový pohlcovač vlhkosti

Bojujete se zvýšenou vlhkostí vzduchu v koupelně a hledáte účinné řešení, jak se zbavit plísní a nepříjemného zápachu? Zapomeňte na málo účinné tabletové pohlcovače vlhkosti a pořiďte si elektrický odvlhčovač, který si s vysoušením poradí mnohem lépe. Poradíme vám, jak vybrat ten správný.
Elektrický odvlhčovač vzduchu do koupelny poslouží lépe než tabletový pohlcovač vlhkosti

Časté sprchování, sušení prádla a nedostatečné odvětrávání místnosti má za následek, že vzduch je nasycen vlhkostí, která se dostává do omítky, ručníků a dalších savých materiálů, z nichž se postupně uvolňuje do vzduchu. Pokud tato vlhkost není pravidelně odváděna, dochází ke vzniku plísní a nepříjemného zápachu a je ohroženo vybavení koupelny.

Kvalitní odvětrávání je důležitou prevencí

Ne vždy je možné zajistit dostatečné odvětrávání nadbytečné vlhkosti z místnosti. Docela oříšek to bývá zejména v panelových bytech, starých domech nebo v koupelnách bez oken. Pokud se ani instalace odsávacího ventilátoru příliš neosvědčila, je potřeba hledat efektivnější řešení.

Na trhu naleznete celou řadu produktů bojujících proti nadměrné vlhkosti vzduchu. Jedná se o různé pohlcovače vlhkosti ve formě tablet, granulí nebo absorpčních krystalků, jejichž účinnost je však minimální, a tak mají smysl sotva v malé spižírně nebo skříni. 

Pokud chcete vlhkost vzduchu v koupelně dlouhodobě udržovat na optimální hodnotě 50–60 %, bez elektrického odvlhčovače vzduchu se neobejdete. Vlhkosti je v této místnosti opravdu hodně a každý den vzniká nová. Jenom při sprchování se do vzduchu může odpařit až 2,5 litru vody. Proto je potřeba ze vzduchu odebrat alespoň několik decilitrů každý den, což umějí jen elektrické odvlhčovače. 

Jak vybrat ideální elektrický odvlhčovač do koupelny

Elektrické odvlhčovače nabízejí jednoduché ovládání a v mnoha případech i zcela automatický provoz díky integrovanému hygrostatu, který za vás hlídá hladinu vlhkosti. Při odvlhčování zkondenzovaná voda stéká do integrované nádržky přístroje nebo ji lze odvádět hadičkou přímo do odpadu, čímž odpadá nutnost častějšího vylévání nádržky.

V sortimentu odvlhčovačů jsou zastoupeny tři druhy výrobků, které se liší technologií vysoušení: 

  • kondenzační na bázi Peltierova článku
  • kondenzační s kompresorem a chladicím okruhem
  • adsorpční

Levnější modely vybavené Peltierovým článkem jsou vhodné do malých koupelen s plochou podlahy do 10 m2. Mají kompaktní velikost a velmi tichý provoz. Nevýhodou je jejich nízký výkon v řádu decilitrů za den, díky kterému dokáží snížit vlhkost vzduchu pouze v jednotkách procent. Jsou tak vhodné do koupelen, které už jsou vybaveny alespoň nějakým odvětráváním vlhkosti. Anebo na WC či do spižírny.

Nejlepším řešením je pořízení kondenzačního odvlhčovače s kompresorem, který je výkonnější a nadbytečnou vlhkost odstraní mnohem rychleji – i desítky litrů za den. Nevýhodou může být vyšší spotřeba energie a hlučnější provoz, který by však při používání v koupelně neměl být na překážku. Dražší modely mohou být vybaveny filtrací, která dokáže zbavit nasávaný vzduch prachu, spor plísní, nepříjemného zápachu i bakterií. Nejčastěji se setkáte s HEPA, uhlíkovým nebo ionizačním filtrem.

Kromě výše uvedených typů se na trhu objevují ještě adsorpční odvlhčovače, které nejsou do koupelny příliš vhodné, protože jejich provoz je efektivní při nižších teplotách do 15 °C. Takovou zimu má v koupelně málokdo. Ve srovnání s kondenzačními odvlhčovači jsou navíc méně energeticky úsporné.

Se správným určením potřebného odvlhčovacího výkonu pro konkrétní velikost místnosti vám pomůže náš nákupní rádce pro výběr odvlhčovače.

V koupelně obstojí spíše kompaktnější modely

Jelikož v koupelně často nezbývá prostoru nazbyt, naleznete v naší nabídce odvlhčovačů i kompaktnější modely. Jejich výhodou je, že spotřebič můžete snadno přemisťovat a využívat i pro sušení prádla nebo odstranění vlhkosti při vaření či po vymalování interiéru. 

Poněvadž budete odvlhčovat v malém prostoru, není potřeba investovat do výkonnějších (a rozměrnějších) přístrojů, jejichž potenciál příliš nevyužijete.

Odvlhčovač vzduchu Trotec TTP 10E
Trotec 10 E

Peltierův článek, 0,75 l za den

Odvlhčovač vzduchu Airbi Sponge
Airbi Sponge

Peltierův článek, 0,75 l za den, HEPA filtr

Odvlhčovač vzduchu Biet DG10L
Biet DG10L 2in1

kompresor, 10 l za den, uhlíkový filtr

Odvlhčovač vzduchu Refredo DEV 12EB
Refredo DEV 12 EB

kompresor, 12 l za den, HEPA filtr, uhlíkový filtr

V případě, že zvažujete nákup elektrického odvlhčovače do koupelny a potřebujete poradit s výběrem správného výrobku, kontaktujte naši zákaznickou linku nebo využijte on-line nákupního rádce Jak vybrat správný odvlhčovač vzduchu, kde naleznete veškeré informace, jak při výběru produktu postupovat.

Související články

Odvlhčovač vzduchu s funkcí sušení prádla předchází zvyšování vlhkosti
Porovnání odvlhčovačů vzduchu
Soutěž o odvlhčovač s čističkou vzduchu Meaco Dry Arete One 12L

Produkty, které pomáhají

Kompletní nabídka:
Odvlhčovače vzduchu

Ověřeno našimi zákazníky

96 % zákazníků doporučuje náš obchod z 1105 recenzí

Zobrazit všechna hodnocení
  • Velmi rychlé dodání a skvělá komunikace
Ověřený zákazník před 5 dny
„rychle dodani“
Ověřený zákazník před 5 dny
  • Možné poradenstvo pri vybere
  • Dobrá a rýchla komunikácia s obchodom
Ověřený zákazník před 5 dny