Čističky vzduchu mají svého původce v respirátorech. Jejich vývojem se koncem 18. století a počátkem 19. století zaobírali většinou lidé pracující v dolech, kde jim znečištěný vzduch vadil nejvíce.
Z vynálezců můžeme zmínit například Jana Stenhouse, který doplnil do obyčejné dýchací masky uhlíkový filtr. Tyto masky již dokázaly odfiltrovat mnohem více nečistot a učinily velký posun v oblasti čištění vzduchu.
V roce 1963 vyvinuli Němci Mansfred a Klaus Hammesovi jednoduchý systém filtrace vzduchu pomocí PAD filtru, který se upevnil na výstup teplého vzduchu z domácích kamen. Filtr fungoval na bázi cirkulace vzduchu a snižoval množství prachu a sazí v kamnech i v místnosti.
HEPA filtr je známý už několik desítek let
Technologii HEPA filtru vymysleli v Americe. Původně se mělo jednat o tajnou vojenskou technologie v rámci projektu „Manhattan". Filtry měly chránit vojáky před radioaktivními částicemi na bitevním poli. Technologie sice proti radioaktivním částicím nepomohla, ale přesto filtry dokáží pojmout až 99,97% nečistot (prach, pyl, plísně, bakterie a všechny vzdušné částice s velikostí od 0,3 µm) ze vzduchu.
Ačkoli HEPA filtry byly odtajněny krátce po 2. světové válce pro komerční trh, bylo zapotřebí tuto technologii dále vyvíjet, než mohla být použita v čističkách vzduchu. První filtry měly problém s azbestovou složkou, a také byly velice drahé a objemné. První čističky byly používány pouze v nemocnicích a podobných institucích. Bratři Mansfred a Klaus Hammesovi nepřestali pracovat na systémech čistění vzduchu a později zakládají společnost IQAir, která v roce 1971 uvedla na trh první systém k čistění vzduchu s HEPA filtrem do domácností.
V 90. letech přichází na trh další společnosti. Jedná se o AllerAir s HEPA filtry s několika MAC-B (uhlíkaté filtry). Dále se objevuje na trhu Blueair s revoluční kombinací filtrace mechanické a elektrostatické.
Současnost to je vysoká účinnost filtrace a moderní design
Dnes jsou čističky vzduchu pro domácí použití snadno dostupné a nejlepší z nich se doporučují pro zmírnění příznaků alergie a astmatu. HEPA technologie (částice s velikostí od 0,3 µm) se kombinuje s technologiemi, které dokážou odstranit ještě menší částice jak 0,3 µm. Jedná se především o ionizátory.
I zde již došlo k technologickému pokroku, v nejmodernějších čističkách vzduchu jsou použity plazmové ionizátory, které na rozdíl od klasických již nevytváří téměř žádný ozon a produkují jak kladně, tak i záporně nabité ionty.
Nejmodernější čističky vzduchu s prověřenou účinnosti najdete u nás na portálu ProAlergiky.cz
Zdroj:
The Fascinating History of Air Purifiers. cleanairplus [online]. 2015 [cit. 2015-07-22]. Dostupné z: https://www.cleanairplus.com/blog/fascinating-history-air-purifiers.html
Design čističky vzduchu, Ondřej Basler, bakalářská práce, Vysoké učení technické v Brně