Infolinka (všední dny 8.30–16.30)
541 212 450
Infolinka (všední dny 8.30–16.30)
541 212 450

Kam umístit a jak používat čističku vzduchu

Kam s ní a jak na ni? Čističku vzduchu můžete používat bez větších technických znalostí. V místnosti ji můžete umístit na různé místo. Aby však bylo čištění účinné, je vhodné znát několik jednoduchých pravidel.
Kam umístit a jak používat čističku vzduchu

Aby vzduch mohl proudit

Čističku vzduchu je výhodné umístit po obvodu místnosti. Dobré je natočit ji tak, aby výfuk vzduchu, který se obvykle nachází v horní části přístroje, směřovat zhruba do středu místnosti. 

Čistička totiž pracuje s cirkulací vzduchu v místnosti. Proud vyfukovaného vzduchu by se měl dostat až na druhý konec místnosti, kde se odrazí a putuje zpět k čističce, přičemž s sebou bere nečistoty. Čistička si takto vlastně nahání nečistoty k sobě, aby je pohltila. 

Schéma cirkulace vzduchu během provozu čističkyIlustrace proudění vzduchu v místnosti se spuštěnou čističkou (zdroj: Winix)

Nad výfukovým otvorem by se tudíž neměla nacházet žádná překážka, například v podobě desky nějakého nábytku, která by bránila v rozhánění vzduchu po místnosti.

Čistička čistí jen tu místnost, ve které je umístěna

V souvislosti s umístěním a používáním čističky vzduchu je vždy řeč o místnosti, nikoli o bytě nebo domě. Domácí čistička je skutečně účinná jen v jedné místnosti. Je to ale přenosné zařízení. Dá se snadno přesouvat mezi místnostmi podle toho, kde se zrovna nacházejí ti, kdo čištění potřebují. A tento postup je správný.

Spousta lidí se domnívá, že stačí čističku postavit někam do předsíně a ona bude čistit celý byt. To je ale bohužel omyl. Ani velmi výkonná čistička nedokáže vysát znečištěný vzduch ze sousední místnosti a po vyčištějí jej vrátit zpátky. Proudění vzduchu mezi místnostmi je totiž velmi omezené, i když dveře mezi nimi otevřete dokořán. 

Výsledkem takového používání by bylo to, že byste měli perfektně vyčištěnou předsíň, zatímco v místnostech, ve kterých pobýváte, by zůstal nekvalitní vzduch. 

Pokud potřebujete čistit vzduch ve více místnostech současně, budete potřebovat více čističek vzduchu. Díky stále nižším cenám čističek to nemusí znamenat velkou finanční zátěž.

Automatický režim usnadňuje používání

Většina modelů čističek může stát přímo na podlaze. Pokud však má nějaký model nasávací otvor i zespodu, je lepší jej postavit na nějaký podstavec, aby nedocházelo k nasávání hrubých nečistot z podlahy a rychlejšímu zanášení filtrů. Výjimečně se objevují modely, které je možné pověsit na zeď. 

Jak dlouho by měla čistička běžet? Čištění vzduchu je možné provádět buď po dobu přítomnosti lidí v místnosti, anebo klidně i nepřetržitě. Většina čističek je dnes totiž vybavena automatickou regulací. Když se v interiéru nenachází žádné znečištění, čistička běží na nejnižší otáčky a má minimální spotřebu elektřiny. 

Související články

Čističky vzduchu a ozon – jak je to doopravdy
Čistička vzduchu s ionizátorem
Jak vybrat čističku vzduchu pro pylového alergika

Produkty, které pomáhají

Ověřeno našimi zákazníky

100 % zákazníků doporučuje náš obchod z 1048 recenzí

Zobrazit všechna hodnocení
  • super ceny, rychle doruceni
Ověřený zákazník před 7 dny
„Vše OK, nakupoval jsem poprvé, rozhodně to nebyl můj poslední nákup.“
  • pestrý výběr
  • podrobné popisy a vysvětlení
Ověřený zákazník před 21 dny
„Vše v pořádku, nákup zde doporučuji.“
Ověřený zákazník před měsícem