Alergická neboli senná rýma se dá řešit mnoha různými přípravky. A nepatří mezi ně jen léky, i když většina z nich se prodává v lékárně. Každému může vyhovovat jiné řešení. Jaké zbraně můžete v boji s pylovou alergií vytasit?
Prostředky, které pomáhají při pylové alergii, obvykle stejně dobře účinkují i na ostatní „dýchací“ alergie, to znamená na roztoče nebo zvířata. Budou tedy zajímat skoro všechny alergiky.
Tabletky a pilulky
Mezi nejoblíbenější přípravky patří úlevové protialergické léky nazývané antihistaminika. Farmaceutické firmy vyvíjejí stále nové druhy. Zaměřují se pochopitelně především na zlepšování účinnosti svých preparátů. U nejmodernějších léků tak k dosažení požadovaného účinku stačí menší dávka. Klesají i riziko a vážnost vedlejších účinků – například vyvolávání ospalosti, které u starších typů antihistaminik komplikovalo jejich používání.
Dospělý člověk obvykle užívá jednu tabletku denně po dobu, kdy je vystaven svým alergenům. Při slabších projevech alergie může vystačit i méně časté podávání, případně kombinace s různými nosními spreji.
Jak antihistaminika fungují? Projevy alergie jsou způsobeny histaminem, který se v těle během alergické reakce uvolňuje. A antihistaminika uvolňování této látky blokují.
Pestré možnosti ošetřování nosu…
Co se týká péče o nos, alergická rýma se léčí podobně jako ta infekční. Pro dlouhodobou péči jsou vhodné spreje s obsahem mořské vody. I mezi nimi najdeme nemalé rozdíly. Setkat se můžeme s roztoky mořské vody, které obsahují kromě přírodní mořské vody i vodu čištěnou (purifikovanou). Existují ale i spreje se 100% přírodní neředěnou mořskou vodou zachovávající si minerály a stopové prvky získané z moře, díky kterým nosní sliznici lépe hojí a zklidňují.
Varianty označované jako hypotonické nebo isotonické slouží hlavně k pročišťování nosní dutiny od usazených alergenů a dalších nečistot. Naproti tomu ty hypertonické dokáží splasknout otok nosní sliznice a tím uvolnit ucpaný nos.
Podobně fungují i nosní léčiva nazývaná dekongestiva. Některá z nich je však možné užívat pouze několik dní, aby nedošlo k vytvoření návyku.
Samostatnou kategorii nosních přípravků tvoří ty, které jsou přímo specializované na léčbu alergické rýmy. Jedná se o různá nosní antihistaminika a protizánětlivé preparáty. Některé působí i preventivně a alergolog vám může doporučit jejich nasazení již před startem vaší pylové sezony.
O volně prodejných nosních sprejích obsahujících celulózový prášek jste už možná také slyšeli. Smysl jejich používání je čistě preventivní – zabraňují průniku alergenů k nosní sliznici.
…a očí
Mnoho lidí trpících takzvanou sennou rýmou má také problémy s očima. Slaná voda, odborně nazývaná fyziologický roztok, se dá používat i k péči o oči v pylové sezoně. Obvykle má podobu očních kapek, kterými se osvěžují podrážděné spojivky a hlavně se z oka odplavují alergeny.
V lékárně lze pochopitelně koupit, případně si nechat od lékaře předepsat přímo protialergické oční kapky. V některých případech jde o totožný přípravek, jaký se používá do nosu.
Nepouštějte si pyly k tělu
Podobně jako u jiných nemocí i u alergie je lepší nepříjemným reakcím aktivně předcházet. Kvalita pacientova života se logicky zlepšuje, pokud se příznaky nemoci vůbec nedostavují. Vedle výše zmíněných přípravků z lékárny je určitě vhodné dodržovat i další preventivní opatření, která předcházejí styku s pylovými alergeny.
Pomůckou číslo jedna pro ochranu dýchacích cest před pyly v místnostech jsou čističky vzduchu. Další možnosti popisujeme v článku Jak se vyhnout pylům doma i venku.