Infolinka (všední dny 8.30–16.30)
541 212 450
Infolinka (všední dny 8.30–16.30)
541 212 450

Recenze: Stolní kompresorový inhalátor Philips InnoSpire Essence

(foto: ProAlergiky.cz)
(foto: ProAlergiky.cz)

Po čase je tady další recenze inhalátoru, konkrétně produktu s pro Čechy poněkud složitějším názvem „InnoSpire Essence“. Jde o model vyrobený pro značku Philips, respektive její divizi Respironics. Jako vždy se zaměříme nejen na technické parametry, ale i použití přístroje v praxi.

Nejen pro alergiky

Tak jako snad všechny elektrické inhalátory i tento slouží k péči o dýchací cesty, ať už z preventivních nebo léčebných důvodů. Je tedy užitečný pro alergiky a astmatiky a také osoby trpící na častější infekce dýchacích cest, horních i dolních. Inhalace je schopna zefektivnit léčbu a snížit pravděpodobnost komplikací.

Tento model je evidentně konstruován pro použití zejména v domácnostech, kde si pacient může v klidu sednout ke stolu a za vrčení kompresoru si užívat svých pár minut inhalace.

Přeměňuje tekutinu na aerosol

Kompresorový inhalátor dle očekávání obsahuje kompresor, tedy motor pumpující vzduch. Vznikající proud vzduchu je důležitý pro druhou klíčovou součást přístroje, kterou je rozprašovač, odborně nebulizér. Kompresor a rozprašovač jsou propojeny hadičkou.

Tekuté léčivo, které umístíte do nádobky rozprašovače, se pod tlakem vzduchu přemění na mikroskopické kapičky, jakousi umělou mlhu, která se vdechuje. Inhalátor si snadno poradí i s hustějšími roztoky, než je nejběžněji používaná minerální voda. Otestovali jsme pomocí cukrového sirupu (pouze pro účely testování, cukrový sirup v žádném případě není určen k inhalování!), který jsme nalili do nádobky rozprašovače.

Výrobce zdůrazňuje, že rozprašovač inhalátoru je vybaven speciální úpravou, která zvyšuje průtok vzduchu a s ním i léčiva, a tím zrychluje inhalaci. Tuto technologii nazývá SideStream a spočívá v tom, že na horní straně krytu rozprašovače se nachází úzký kružnicový otvor, kterým do rozprašovače proudí dodatečný vzduch.

Dobrý první dojem

Přístroj při bližším ohledání působí solidně řemeslně zpracovaný. Plášť je vyroben z kvalitního bílého omyvatelného plastu, který inhalátoru dává správný zdravotnický „šmrnc“.

Gumové nožičky spolu s celkově robustním provedením zajišťují dobrou stabilitu na podložce.

Součástí balení jsou mimo jiné náustek, dospělácká maska a dětská maska. Podle toho, kdo bude inhalovat a jaké má potíže, se na rozprašovač jeden z těchto tří koncových dílů nasadí.

Vše se točí kolem rozprašovače

Jak vypadá inhalace s modelem InnoSpire Essence? Nejsložitější, a přesto pořád docela jednoduché úkoly uživatele jsou:

a) sestavit a napojit rozprašovač,

b) nalít do rozprašovače léčivo, které hodlá inhalovat.

Rozprašovač je v balení dodáván již složený. Návaznost jednotlivých dílů na sebe se tak dá lépe zapamatovat. To je velká pomoc pro lidi, kteří ze zásady nečtou návody.

 

Rozprašovač v rozloženém stavu (foto: ProAlergiky.cz)
Rozprašovač v rozloženém stavu (foto: ProAlergiky.cz)

 

Léčivo je do nádobky rozprašovače potřeba lít podél stěny, nikoli doprostřed. Pokud se někdo nemůže trefit, je lepší z nádobky na chvíli vyndat prostřední kulatý díl. Nádobku je také možné postavit na stůl.  

Po uzavření rozprašovače se k němu zespodu připojí jeden (libovolný) konec hadičky. Zde je potřeba použít trochu sílu a gumovou koncovku hadičky pevně připojit, aby se během inhalace nepřerušil přívod vzduchu.

Do rozprašovače se podle pokynů lije dva až deset mililitrů léčiva. Maximální doporučená hladina je naznačena ryskou na nádobce.

Dlouhá hadička a možnost uchycení masky na hlavu

Rozprašovač si poradí se všemi druhy tekutých inhalačních léků. Vytváří velmi jemný aerosol. Konkrétně 80 % částeček by mělo mít průměr pod 5 mikrometrů, který umožňuje průnik léčiva hluboko i do nejvzdálenějších zákoutí dýchacích cest.

Po stisknutí jediného tlačítka na těle přístroje se rozběhne kompresor a rozprašovač začne tvořit mlžinu. I když na boku přístroje se nachází výklenek, který funguje jako držák rozprašovače, pohodlnější je držet rozprašovač s náustkem nebo maskou v ruce a držák využívat třeba v případě nutnosti přerušení inhalace.

Léčivo se z uzavřeného rozprašovače nevyleje, dokud rozprašovač nenakloníte o více než 90 stupňů. Nemusíte ho tak otrocky udržovat ve svislé poloze.

Vzduchová hadička spojující kompresor s rozprašovačem měří asi 185 cm, což je velkorysá vzdálenost i pro neposedné osoby. Návod zakazuje její namáčení.

Součástí masek je guma, která umožňuje jejich uchycení na hlavě. Pacientovi se tak uvolní ruce.

Udávaným rozprašovacím výkonem 0,37 až 0,46 mililitrů za minutu se model řadí ke standardu.

Další odhalené plusy a minusy

Kompresorovým inhalátorům je často vytýkána vyšší hlučnost, jejímž zdrojem je hlavně samotný kompresor. Platí to i pro InnoSpire Essence. Hladina hluku se nemění v závislosti na tom, na jakou podložku přístroj položíte. Podle technických specifikací se pohybuje kolem 58 decibelů.

Ovšem třeba vrtačka nebo vysavač bývají citelně hlučnější než hluboké vrčení kompresoru tohoto inhalátoru. Navíc inhalace běžně trvá jen 6-8 minut.

Velkým kladem je bezúdržbovost a dlouhá životnost kompresoru. Inhalovat může několik lidí za sebou, pouze po půl hodině provozu by se měl přístroj nechat další půlhodinu vychladnout.

Inhalátor a především díly, které jsou v kontaktu s obličejem, je nutné udržovat v čistotě. Není to ale nic náročného, stačí je omýt v teplé vodě s mýdlem po každém použití a nechat uschnout.

Důležité údaje před nákupem

Produkt je čínské výroby. Jeho cena se aktuálně pohybuje kolem příznivých 1700 korun. K dostání je v lékárnách a e-shopech se zdravotnickými potřebami.

Rozprašovač by se měl dle doporučení výrobce měnit po každých 30 dnech používání, zřejmě z hygienických důvodů. Jeho cena by se měla pohybovat mezi dvěma a třemi stovkami. Přikoupit lze také masky.

Respironics také dodává sesterský model zvaný Sami. Má velmi podobné technické parametry jako InnoSpire Essence, ale zásadně se liší designem. Vypadá jako tuleň a je určen dětem. Jeho recenzi jsme realizovali již dříve.

Detaily produktu v e-shopu

Doporučení portálu ProAlergiky.cz

Inhalátor Philips Respironics Innospire Essence doporučujeme do domácností, které chtějí nebo musejí pravidelně pečovat o dýchací cesty někoho ze svých členů.

Může se o něj dělit i více osob a vydrží i několik inhalací za sebou. Pozitivem je i krátká doba inhalace.

Obligátní poměr ceny a výkonu v tomto případě vychází velmi dobře. Navíc kompresorové inhalátory bývají velmi odolné a trvanlivé. Investici do takového přístroje z vlastní zkušenosti hodnotíme jako smysluplnou.

 

Související články

Kašel, vyrážky, teplota a velká únava – i to jsou příznaky alergie na pyly
Vakcíny vás mohou pylové alergie zcela zbavit
Plánujete otěhotnět? Co byste měla jako alergička vědět

Produkty, které pomáhají

2299 Kč před slevou
1899 Kč
Skladem Porovnat
Kompletní nabídka:
Čističky vzduchu Filtrační masky, roušky Inhalační nástavce Inhalátory Konvičky na výplach nosu Odstraňovače alergenů Pračky vzduchu Protiroztočové povlaky Sítě proti pylu Výdechoměry Vysavače Zvlhčovače vzduchu

Související články

Kašel, vyrážky, teplota a velká únava – i to jsou příznaky alergie na pyly
Pylovou alergii má většina z nás spojenou se sennou rýmou. Tento nejčastější projev však není zdaleka jediný. Ty ostatní...
Alergie na plísně Alergie na pyl
Kašel, vyrážky, teplota a velká únava – i to jsou příznaky alergie na pyly
Vakcíny vás mohou pylové alergie zcela zbavit
Vakcinace je jediný druh léčby, který odstraňuje přecitlivělost na alergeny, tedy příčinu alergie. Aby „očkování“ přineslo...
Alergie na pyl
Vakcíny vás mohou pylové alergie zcela zbavit
Plánujete otěhotnět? Co byste měla jako alergička vědět
Jak je to s dědičností alergie? Existuje vhodné období pro otěhotnění či porod z hlediska alergie? Jaké léky lze během...
Alergie na plísně Alergie na pyl
Plánujete otěhotnět? Co byste měla jako alergička vědět
Pylová sezona trvá deset měsíců v roce
Většina lidí má pylovou sezonu spojenou s jarem, kdy kvetou ovocné a okrasné stromy a na loukách pampelišky. Pyly se ale...
Alergie na plísně Alergie na pyl
Pylová sezona trvá deset měsíců v roce
Vybíráme čističku vzduchu pro pylového alergika
Má smysl pořizovat čističku vzduchu, když je nejvíce pylu stejně venku? Existují čističky, které si s pylem poradí lépe...
Alergie na pyl
Vybíráme čističku vzduchu pro pylového alergika
Pylová alergie v ordinaci alergologa
Jak se u lékaře diagnostikuje pylová alergie? Jaké léky nám může lékař předepsat? Jsou protialergické léky bezpečné i pro...
Alergie na plísně Alergie na pyl
Pylová alergie v ordinaci alergologa
Jak se vyhnout pylům doma i venku
Informace, bez kterých se neobejde žádný pylový alergik. Produkty, které prokazatelně odstraňují pyly. Tipy pro...
Alergie na pyl
Jak se vyhnout pylům doma i venku
Příznaky, diagnóza a léčba pylové alergie
Jak se pozná alergie na pyly? Co pro nás může udělat alergolog, když máme podezření na pylovou alergii?
Alergie na pyl
Příznaky, diagnóza a léčba pylové alergie

Ověřeno našimi zákazníky

Kliknutím na pečeť zobrazíte všechny recenze našeho e-shopu přímo na Heurece

Heureka recenze
  • Rychlé dodání
Ověřený zákazník před 6 dny
  • Rychlost dodání
Ověřený zákazník před 9 dny
„Rychlé doručení, v pořádku zabalené.“
Ověřený zákazník před 12 dny