Infolinka (všední dny 8.30–16.30)
541 212 450
Infolinka (všední dny 8.30–16.30)
541 212 450

Recenze: Volně prodejný protialergický lék Zyrtec 7/20 tablet

Volně prodejné balení antialergického léku Zyrtec
Volně prodejné balení antialergického léku Zyrtec

Pylová sezona je v plném proudu a řada alergiků sahá po volně prodejných antihistaminikách. Jedno z nich si tentokrát představíme podrobněji. 

Pro koho je určen

Zyrtec, 7 nebo 20 tablet, slouží ke zmírňování alergické rýmy a zánětu spojivek při alergii na pyly, plísně, roztoče nebo zvířata. Používá se rovněž k tlumení chronické kopřivky nejasného původu. Léky se stejnou účinnou látkou účinkují také proti dalším projevům alergie, například zažívacích obtíží při potravinové alergii nebo alergické reakci po bodnutí hmyzem.

Jak funguje

Účinná látka cetirizin dihydrochlorid patří mezi antihistaminika, což znamená, že v těle potlačuje vylučování histaminu – látky zprostředkovávající alergickou reakci. Tím tlumí projevy alergie.

Účinek nenastupuje okamžitě po polknutí, ale zhruba do 40 minut. Lék pak působí po celý den.

Jak se používá

Lék se užívá v období pociťovaných alergických potíží. Pokud lékař nedoporučí jiné dávkování, užívají dospělí a děti od 12 let jednu tabletu denně. Děti od 6 do 12 let pak užívají půl tablety 2krát denně, tedy stejnou dávku, ale ne najednou. Tabletu je možné snadno rozpůlit. Tableta se zapíjí.

Jelikož lék potřebuje několik desítek minut na to, aby se v zažívacím traktu začal rozpouštět a pronikat do těla, je dobré ho v kritickém období užívat každý den a ne namátkově.Dlouhodobé užívání je možné, ale mělo by proběhnout po konzultaci s lékařem.

Balení a cena

Ve volném prodeji jsou varianty Zyrtec 7 tablet a Zyrtec 20 tablet. Dají se koupit v kamenných i internetových lékárnách, přičemž 7tabletové balení na internetu vychází na zhruba 100 Kč a 20tabletové na zhruba 160 korun.

Zyrtec ve větších baleních je k dostání pouze na lékařský předpis.

Složení

Jedna tableta obsahuje 10 mg cetirizinu. Mezi pomocné látky patří mimo jiné laktóza.

Klady a zápory

Tablety jsou hladké, oválné a mají rozměr 10 × 4 mm, díky čemuž se snadno polykají. Zyrtec byl prvním antihistaminikem na bázi cetirizinu. Jde tedy o originální lék, původní patentovaný vynález. Jaký má tato skutečnost vliv na účinnost léčiva, je předmětem odborných diskuzí mezi alergology celého světa. V každém případě léky s obsahem cetirizinu (tj. nejen Zyrtec) patří k světově nejprodávanějším protialergickým přípravkům za posledních 15 let.

Zyrtec 7 tablet a Zyrtec 20 tablet obsahuje originální cetirizin. Cetirizin patří mezi tzv. nesedativní antihistaminika 2. generace, která neovlivňují soustředění a neuspávají. Pacient, který nepřekračuje předepsané dávky, tak může řídit dopravní prostředky nebo obsluhovat stroje, což u starších generací antihistaminik nebylo bezpečné. Přesto se nedá vyloučit, že se při užívání tohoto léčiva neobjeví pocit únavy nebo ospalosti. Mělo by tak nastat maximálně u každého desátého člověka. Podrobné informace o nežádoucích účincích jsou uvedeny v příbalovém letáku.

Alternativy

Dětem mladším šesti let je možné podávat Zyrtec kapky. Jsou také vhodné pro osoby, kterým z jakýchkoli důvodů nevyhovuje tabletová forma.

Doporučení portálu ProAlergiky.cz

Zyrtec, 7 nebo 20 tablet, patří k protialergickým lékům, jejichž účinek je léty prověřen. Při správném dávkování se jedná o velmi pohodlný a bezpečný způsob boje s alergiemi.

Související články

7 důvodů proč používat čističku vzduchu
7 tipů, jak držet ekzém pod kontrolou
Agresivní pyl ambrozie je nevítaným hostem domácností alergiků

Související články

7 důvodů proč používat čističku vzduchu
Připravili jsme pro vás 7 důležitých argumentů, proč by mohla být čistička vzduchu prospěšná právě pro vás.
Astma
7 důvodů proč používat čističku vzduchu
7 tipů, jak držet ekzém pod kontrolou
Atopický ekzém, je poměrně časté chronické kožní onemocnění, které postihuje dospělé i děti. Trpí jím až 20 % populace...
Alergie na lepek (mouku) Atopický ekzém Alergie na mléko Alergie na potraviny
7 tipů, jak držet ekzém pod kontrolou
Agresivní pyl ambrozie je nevítaným hostem domácností alergiků
Odkvetením travin pylová sezona nekončí. V srpnu a září jsou hlavními alergeny pelyněk a ambrozie. Jsou to plevelné byliny...
Alergie na pyl
Agresivní pyl ambrozie je nevítaným hostem domácností alergiků
Alergenové vakcíny
„Dobrý den, pane doktore, mám alergickou rýmu a astma. Několik let chodím na alergologii a při poslední kontrole mi naše...
Alergenové vakcíny
Alergeny v domácnosti
Úprava domácího prostředí alergika patří vedle pravidelné spolupráce s ošetřujícím lékařem, k významným možnostem zlepšení...
Alergeny v domácnosti
Alergeny v potravinách: Jak zjistit, který vám vadí
Nežádoucí reakce po konzumaci potravin jsou zcela běžný jev. A potravinová alergie přitom nemusí být jediným vysvětlením...
Alergie na potraviny
Alergeny v potravinách: Jak zjistit, který vám vadí
Alergici, pozor na burčák
Alergickou reakci na vosí jed může spustit čerstvá hroznová šťáva nebo mladé víno, tvrdí španělští lékaři, kterým se prý...
Alergie na včelu, vosu a jiný hmyz Alergie na potraviny
Alergici, pozor na burčák
Alergická rýma
Alergická rýma je definována jako alergický zánět nosní sliznice. Projevuje se kýcháním, svěděním, hypersekrecí a ucpáním...
Alergická rýma

Ověřeno našimi zákazníky

Kliknutím na pečeť zobrazíte všechny recenze našeho e-shopu přímo na Heurece

Heureka recenze
  • skvělá cena
  • rychlý bezproblémový obchod
Ověřený zákazník před 6 dny
  • Rychlé dodání
Ověřený zákazník před 13 dny
  • Rychlost dodání
Ověřený zákazník před 17 dny