úvod E-shop > Produkty dle alergie > Alergie na roztoče

Alergie na roztoče

Pozornost věnujme zejména lůžku

Alergie na roztoče

Alergie na roztoče se projevuje obvykle v noci a ráno po probuzení. Podstatná část domácích roztočů se totiž nachází v lůžku, kde mají pro život optimální podmínky. Alergie na roztoče se projevuje kýcháním, astmatickým kašlem, vodnatou rýmou a ucpaným nosem, ekzémem či svěděním a slzením očí. Jak se lze před roztoči chránit?

Opatření při alergii na roztoče

Skupina produktů Důležitost
Protiroztočové povlaky Protiroztočové povlaky chrání alergiky před roztoči a... + + +
StopMite - proti roztočům Protiroztočová úprava ACTIGARD aktivně snižuje množství... +
Antibakteriální povlečení Povlečení s antibakteriální úpravou zabraňuje množení... +

Jak a proč upravit domácnost při alergii na roztoče

Zaměřte se na lůžko – nejdůležitější jsou protiroztočové povlaky

Nejvíc roztočů a jejich alergenů se z celé domácnosti vyskytuje v lůžku, nejčastěji pak v matracích a polštářích. Celou noc jsme přímo u zdroje alergenů, máme mezi nimi doslova zabořený nos. Proto je důležité zabránit roztočovým alergenům, aby z lůžka pronikaly k alergikovi. K tomu jsou určeny protiroztočové povlaky. Je to nejúčinnější opatření, které můžete udělat. A zároveň jediné, které spolehlivě funguje i na matrace.

V případě cestování (školy v přírodě, dovolené, služební cesty, tábory), kdy není možné s sebou vzít protiroztočové povlaky pomůže spací vložka pro alergiky AntimiteLiner.

Další variantou pro snížení roztočů jsou polštáře a peřiny pro alergiky. Nestačí pořídit jakékoli peřiny z dutého vlákna, jak se nám snaží namluvit mnohé reklamy. Roztočům se daří stejně dobře v peřinách z peří jako v těch plněných dutým vláknem.

Jaké tedy mají správné peřiny pro alergika být?

První možností, jak s roztoči bojovat, je dokonalá pravidelná údržba postele. Volíme kvalitní lůžkoviny, které se dají prát často a na vysokou teplotu. Ty, které stojí podezřele málo, toho většinou moc nevydrží. Poznáte to bohužel už po několika málo praních. Abychom množství roztočů udrželi na únosné míře, měli bychom polštáře a přikrývky prát minimálně na 60 °C alespoň každé dva měsíce.

Další možností jsou lůžkoviny se speciální úpravou. Můžete se s nimi setkat pod různými názvy, např. Actigard, Sanitized nebo Aegis. Podstata spočívá v tom, že se přímo do textilie doplňují účinné látky, které působí proti roztočům, bakteriím a plísním.

Další tipy, jak na roztoče v lůžku:

  • Roztoči nemají rádi zimu ani vedro. Můžeme je tedy i s peřinami zmrazit, nebo naopak létě vystavit parnému slunci. Část roztočů to zahubí, bohužel jejich alergeny zůstávají aktivní.
  • Nezapomeňme na plyšové hračky. I v těch se mohou roztoči usazovat, proto je dobré je z lůžka dítěte odstranit.

Sedačky a čalouněný nábytek

Dalším podstatným zdrojem roztočů může být čalouněný nábytek. Pokud jej nemůžeme nahradit například koženou či koženkovou sedací soupravou, měli bychom čalounění věnovat příslušnou péči.

V čem spočívá?

Čalouněný nábytek ošetřujte čisticími přípravky pro odstranění alergenů. Používat můžeme také ruční antibakteriální vysavač.

Úklid v domácnosti alergika

Nemáme na mysli dokonalou desinfekci, ale udržení alergenů v únosné míře. Kvalitní vysavač s účinným filtračním systémem by měl být samozřejmostí pro každého alergika.

Vlhkost vzduchu

Vlhkost v domácnosti bychom měli udržovat mezi 40 a 50 %. Nižší vlhkost vysušuje a dráždí sliznice, příliš vysoká vlhkost naopak svědčí množení roztočů. Podle potřeby si tedy můžeme pořídit odvlhčovač vzduchu nebo naopak zvlhčovač vzduchu.

Skupina produktů Důležitost
Protiroztočové povlaky Protiroztočové povlaky chrání alergiky před roztoči a jejich alergeny, které pronikají z lůžka. + + +
StopMite – proti roztočům Protiroztočová úprava ACTIGARD aktivně snižuje množství roztočů a jejich alergenů. +
Povlečení Povlečení s antibakteriální úpravou zabraňuje množení plísní, bakterií a roztočů jak v povlečení samotném, tak i v jeho okolí. +