úvod Proalergiky.cz > Magazín > Redakční články > Kontaktní alergie > Alergie na barvy na vlasy a na tetování

Alergie na barvy na vlasy a na tetování

Vložte svůj článek

1. 10. 2010

Kontaktní alergie

Nejprodávanější z e-shopu:
Protiroztočové povlaky ProtecSom 100% bavlna

Protiroztočové povlaky ProtecSom 100% bavlna

Na polštáře, matrace,
přikrývky...

výhodná sada
5290 Kč
Zvlhčovač vzduchu Stylies HERA, ultrazvuk

Zvlhčovač vzduchu Stylies HERA, ultrazvuk

Největší nádrž 8 l, antibakteriální ochrana, hygrostat...

3990 Kč
Inhalátor<br/>Laica MD6026

Inhalátor
Laica MD6026

Ideální pro inhalaci Vincentky i léčiv. Nejlepší poměr cena/výkon.

1590 Kč
Nejčtenější články:

Pro většinu žen patří v dnešní době barvení vlasů k běžné péči o zevnějšek. Stejně jako každý kosmetický přípravek může i barva na vlasy vyvolat alergickou reakci. Přehnanou reakci má až 5 % uživatelek.

Alergie na barvy na vlasy

Reakce na barvy na vlasy patří k nejčastějším případům kontaktní alergie. Kontaktní alergie se projeví až po různě dlouhé době, kterou nelze odhadnout. Nejdřív musí proběhnout fáze senzibilizace neboli zvýšení citlivosti a teprve poté se kožní reakce objeví. Tyto reakce mohou být často velice vážné – od mírných pupínků přes boláky, puchýře a rozsáhlé otoky, spojené se svěděním, neúnosnou bolestí a horečkou. V dramatickém případě se může rozvinout i anafylaktický šok. V takových případech bývá nutná hospitalizace, protože se reakce neomezí na kožní projevy, ale zasahují sliznice a orgány kdekoli v těle.

To, že jsme již barvu použili několikrát předtím bez problémů, přitom nic neznamená. Alergie totiž může propuknout kdykoliv v průběhu života.

Barvy na vlasy obsahují řadu toxických látek. Nejkontroverznější složkou je PPD – parafenylendiamin. PPD je významný kožní kontaktní alergen, je třetím nejčastějším alergenem v kosmetických přípravcích po parfémech a konzervačních látkách. Je přidáván do permanentních vlasových barev a šamponů, používá se v textilním průmyslu a k barvení kůží. Kosmetické praktiky vedoucí ke vzniku kontaktní alergické dermatitidy jsou běžné stále u mladších a mladších dětí. Alergie na PPD se může vyvinout náhle a bez varování. Látku PPD obsahují všechny trvalé a polotrvalé barvy. Je třeba si dát pozor i na barvy, které se tváří jako přírodní produkty. Nemusí obsahovat amoniak, ale PPD v nich většinou je.

Určení alergenu je ale složité. Většinou je možné zjistit z obalu jednotlivé složky, ale pokud je použita barva jako celek, pak se jedná o koktejl alergenů, v němž je konkrétní alergen těžké identifikovat.

Výrobci těchto preparátů se většinou chrání tím, že každý uživatel barev na vlasy musí nejdřív provést test citlivosti. A pokud se vyskytne alergická reakce, pak by barvu neměl používat. Tento test je nutné opakovat před každým novým použitím barvy. Bohužel většina lidí tento krok ignoruje.

Alergie na tetování

I tetování může vyvolat alergickou reakci. Hlavní komplikací je alergie na barvivo v inkoustu. Alergické reakce mohou po tetování nastat okamžitě, ale i za několik let. Tyto pozdní reakce se projevují zduřením a zarudnutím v místě tetování, takzvaným granulomem.

Nebezpečné je i dočasné tetování. Rodiče by měli vědět, že alergická reakce se již objevila i po nalepovacím tetování pro děti.

Pokud se tato alergie už jednou rozvine, pak jediný způsob její léčby představuje odstranění tetování.

Poslední dobou je stále častější výskyt kontaktní alergické dermatitidy v místech dočasné tetován provedené „černou henou“. Toto tetování henou si přivážejí děti většinou jako suvenýr ze zahraniční dovolené u moře, většinou z arabských zemí nebo z Itálie. Po návratu se v místě malované „tetováže“ objeví drobné puchýřky, což je doprovázeno silným svěděním.

Hena je rezavě červené barvivo, které se ve formě prášku získává z listů asijské rostliny Lawsonia inermis a tradičně se používá v orientálních krajinách k barvení vlasů, k dekoraci nehtů nebo k dočasnému tetování. Pokud se používá hena samostatně nebo v kombinaci s přírodními barvícími látkami (káva, čaj), je relativně bezpečná. Pro urychlení barvení a zvýraznění vzoru se však hena v turisticky frekventovaných oblastech a v tetovacích salonech aplikuje ve směsi s výše zmíněným PPD. Tato látka zajistí výrazný a dlouhotrvající obrazec na kůži a splňuje tak komerční požadavek na tetováž.

Komentáře ke článku
Monika Opatova

29. 2. 2020
10:58

Dobrý den, mám alergii na parafendylamin a chtěla bych si nechat tetování. Jedno už mám, bylo provedeno před zjištěním alergie. Co doporučujete?

Reagovat

Nahlásit nevhodný příspěvek

Napište nám svůj názor

Přihlásit se. Proč?
*Jméno:
*Obsah:
Toto pole prosím nevyplňujte
 
Související články
Podrážděná a vysušená pokožka? Pozor na domácí chemikálie
Podrážděná a vysušená pokožka? Pozor na domácí chemikálie

Podráždění, vyrážka nebo jen příliš suchá místa na pokožce jsou běžným problémem....

Alergie na jod: Reakce většinou s jodem nesouvisí
Alergie na jod: Reakce většinou s jodem nesouvisí

Jod je poměrně vzácný chemický prvek a podobně vzácná je i alergie na něj. Někdy...

Alergie ve zdravotnictví: Personálu nejčastěji vadí latex a dezinfekce
Alergie ve zdravotnictví: Personálu nejčastěji vadí latex a dezinfekce

Lidé, kteří se starají o úklid a hygienu ve zdravotnických zařízeních, jsou...

Které materiály hodinek jsou vhodné pro alergiky?

Hodinky si kupujeme za různými účely, ať už je to kvůli sportu, jako módní doplněk...

Složení opalovacích krémů: Přírodní kosmetika není vždy bezpečnější
Složení opalovacích krémů: Přírodní kosmetika není vždy bezpečnější

Co obsahují opalovací krémy? Jsou některé složky nebezpečné? Je pro alergiky a...