Alergie v létě

Vložte svůj článek

Nejprodávanější z e-shopu:
Protiroztočové povlaky ProtecSom 100% bavlna

Protiroztočové povlaky ProtecSom 100% bavlna

pro polštáře, matrace,
přikrývky ...

výhodná sada
5290 Kč
Čistička vzduchu Winix WAC U300

Čistička vzduchu Winix WAC U300

Odstraní alergeny, prach i ciga­retový kouř. Omyvatelné filtry ...

8190 Kč
Pyžamová sada pro ekzematiky

Pyžamová sada pro ekzematiky

zabraňuje škrábání, 100% orga­nická bavlna. Speciální střihy ...

výhodná sada
519 Kč
Nejčtenější články:
 1. Co kdy kvete I: únor až duben
 2. Jak účinně a efektivně odstranit roztoče v domácnosti
 3. Jak na atopický ekzém - praktické rady

Pro alergiky jde však o období rizikové – problémy se stupňují u pylových alergií, na pozoru se musí mít osoby alergické na poštípání hmyzem, stále agresivnější slunce způsobuje solární alergie.
V tomto článku přinášíme přehled o nebezpečích, které pro nás léto připravuje, včetně doporučených opatření, která pomohou alergikům problémy minimalizovat.

Pyly nás v létě trápí nejvíce

Alergie na pyl je v létě nejčastějším problémem. Při pobytu v přírodě by měl alergik zohlednit, že na venkově je v létě větší koncentrace pylu než ve městě
Kvetou louky, některé se i sečou. Při sušení sena se víří prach a pyl. Také při sklizni obilí víří okolo kombajnů oblaka prachu s částečkami obilí.

Preventivní opatření a praktické rady

 • Omezit vycházky z domu za slunečných a větrných dnů (nejvhodnější částí dne pro pohyb mimo domov je časné ráno, naopak maximum pylů bývá v ovzduší kolem poledne).
 • Pro vycházky využít doby těsně po dešti, kdy je v ovzduší minimální množství pylu.
 • Vyhýbat se okraji lesa, neboť funguje jako filtr, ve kterém se koncentruje pyl (naopak uvnitř lesa bývá pylu velmi málo).
 • Pobývat u vodních ploch (raději s písečnými nebo kamenitými okraji, nikoli se zatravněnými břehy).
 • Automobil rodiny alergika by měl být vybaven kvalitním pylovým filtrem. Během jízdy není vhodné větrat oknem.
 • Pravidelně sledovat hlášení Pylové informační služby o průběhu pylové sezóny a podle možností vycestovat v kritickém období do klimaticky výhodnějšího prostředí (na horách bývá pylová sezóna o 1–3 týdny zpožděná, naopak u moře se směrem k jihu Evropy zvětšuje předstih sezóny).

Na sezónu je možné se připravit také speciální vakcinací, která dokáže zmírnit průběh alergických reakcí. Jde o jediný druh léčby, který postihuje jádro nemoci, musí se s ní však začít rok dopředu, minimálně půl roku před začátkem pylové sezóny.

Pokud pacient pravidelně užívá nějaké protialergické léky, je vhodné před odjezdem na dovolenou zkontrolovat jejich zásobu a případně si nechat další předepsat.
Alergik obvykle musí užívat určité léky pravidelně a další jenom při obtížích. Jejich vysazení uprostřed přírody je velkou chybou. Rýma nebo astma se mohou zhoršit a zkazit prázdniny.

Pozor na žihadla!

Včely, vosy, sršně… jejich bodnutí je nepříjemné a bolestivé, ale pro některé může být i životu nebezpečné.
Nejčastější reakcí je zarudnutí v místě vpichu a bolestivý otok. Jeho nebezpečí je i v tom, že jak natéká směrem ven, tak může natékat i směrem dovnitř. To je riskantní zejména v okolí tepny nebo žíly na krku, kde může způsobit smrt zadušením.

V ojedinělých případech může dojít i k reakci, která může být životu nebezpečná a kterou nazýváme anafylaktický šok. Včelí jed obsahuje alespoň osm různých látek, z nichž enzymy jsou obzvláště alergizující. Po prvním bodnutí je většinou postižené místo jen mírně nateklé a svědí. Mohou se objevit i dechové potíže, horečka a nevolnost. K alergickému šoku může dojít přímým vniknutím jedu do krve, v tu chvíli je třeba okamžitě volat lékaře. Každý alergik by měl mít u sebe tablety anthistaminika a při těžším průběhu okamžitě vyhledat lékaře.

Jak na žihadlo?

Ostrým předmětem, pinzetou nebo popřípadě nehtem žihadlo opatrně vyjměte a místo vpichu chlaďte mokrým obkladem. Včelí žihadlo nikdy nevyndávejte přímo za jedový váček, jeho zmáčknutím byste si totiž vstříkli do těla další dávku jedu. Je vhodné postižené místo potřít speciálním přípravkem, který zmírňuje otok a svědění, a dále je dobré podání anthistaminik.

Alergik by měl mít u sebe i autoinjekční pero s adrenalinem.


Příznakem nastupujícího šoku je svědění a pálení kůže, zejména dlaní, třísel a ušních boltců, zarudnutí pokožky, otok a pálení rtů a kopřivka. Lidé mají pocit, že mají v krku cizí těleso, že se jim zvětšil jazyk, hůře se jim polyká a dýchá, chce se jim zvracet.
Při těžkém šoku klesne tlak, člověk se dusí, sípe, oteče mu jazyk. Mívá křeče v břiše, ženy v podbřišku, postižený zvrací, má průjem, točí se mu hlava, má poruchy vidění a buší mu srdce. Může omdlít a přestat dýchat.

Lidé, kteří jsou u člověka postiženého anafylaktickým šokem, by měli okamžitě zavolat linku 155.
Neprodleně by měli dát pacientovi jeho lék. Neměli by ho nechat sedět či stát, ale uložit ho na bok, nejlépe do stabilizované polohy. Pokud postižený ztratí vědomí a přestane dýchat, je nutno zahájit oživování – tedy nepřímou srdeční masáž a umělé dýchání: 30 stisků, dva dechy a opakovat, dokud nedorazí sanitka.

Preventivní opatření a praktické rady

 • Nechodit v trávě bez obutí
 • Nenosit pestré oblečení (včely přitahuje žlutá barva)
 • Hmyz agresivně reaguje na jakékoli silné pachy, včetně alkoholu
 • Nejezte venku žádné sladkosti a nepijte sladké nápoje, láhve vždy pečlivě zavírejte
 • Když vás začnou obletovat včely nebo vosy, zůstaňte v klidu a hlavně kolem sebe nemáchejte rukama, rychlé pohyby je nejvíc dráždí
 • Nejhorší reakce na hmyzí jed je v době rozkvětu máku, to jsou včely nejagresivnější, dbejte proto zvýšené pozornosti

Slunce – přítel, či nepřítel?

Nejčastějším fotoalergickým projevem je tzv. polymorfní světelná erupce, označovaná lidově jako sluneční ekzém nebo sluneční alergie. Objevuje se při prvním jarním oslunění nebo i uprostřed léta při velmi prudkém slunění (příjezd na dovolenou k moři).
Projevy vznikají za hodiny až dny po oslunění.
Mohou být velmi různorodé: od svědivého zarudnutí, přes „krupičku“ až ke splývajícím mokvajícím puchýřkům. U jednoho pacienta má onemocnění vždy stejný vzhled. Typický je pro něj tzv. hardening fenomén – s postupujícím létem se kůže „otužuje“, projevy jsou mírnější, stejně tak po návratu od moře se potíže již v sezoně nevrací.

Při léčbě se využívají antihistaminika, místně protisvědivé zásypy, tekuté pudry, např. s taninem, popřípadě i kortikoidy místně na pokožku, v těžkých případech i v tabletách.
Nejdůležitějším preventivním opatřením je používání ochranných opalovacích krémů proti UVA i UVB záření, které je nutno používat i při užívání beta karotenu či po absolvované světloléčbě.

Sluneční kopřivka

Vzácnější, ale dramatičtěji probíhající je sluneční kopřivka: alergická reakce vyvolaná UV zářením, podmíněná alergií I. (časného) typu. Vzniká po několika minutách slunění výsevem svědících kopřivkových pupenů na kůži. Tyto mohou splývat do větších ložisek až otoků. V těžších případech je výsev provázen celkovými příznaky, např. bolestmi hlavy, nevolností, poklesem tlaku nebo kolapsovým stavem. V lehčích případech odeznívá do dvou hodin.

V léčbě je vždy nutno odejít ze slunce, podávají se antihistaminika, někdy kortikoidy. Jako prevence se opět využívá ochranných opalovacích krémů proti UVA i UVB, a to i před krátkodobým pobytem venku, také zvyšování tolerance kůže postupným ozařováním UVA a UVB před sluneční sezonou a celkově podávanými léky ze skupin antimalarik a kortikoidů.

Výběr vhodného opalovacího přípravku
V první řadě je důležité vědět, pro jaký typ pokožky opalovací přípravek potřebujete. Nebudeme se věnovat výběru z hlediska fototypů (zde platí, čím světlejší pokožka, tím větší faktor), ale vezmeme v úvahu potřeby pokožky atopické, alergické či citlivé.

1. Pokožka s atopickým ekzémem
Zde jsou nejvhodnější přípravky na bázi čistých minerálních filtrů. Měly by být bez parfemace a chemických filtrů, které mohou zhoršit stav atopické pokožky. Ideální je faktor 50, který zajistí vysokou ochranu před slunečním zářením. Velmi vhodný je i pro malé děti.

2. Pokožka se sklonem k „sluneční alergii“
Pro osoby trpící sluneční alergií, která se projevuje nepříjemnou kožní vyrážkou a svěděním, je doporučována extrémní sluneční ochrana, tzv. TOTAL SUNBLOCK přípravky s faktorem 50+. Dále jsou vhodné pro velmi světlou pokožku, která má sklon ke spálení, citlivou pokožku a jako ochrana v extrémních podmínkách (moře, hory, tropy).

3. Péče po opalování
Pokožce je třeba věnovat zvýšenou pozornosti i po opalování. Výběrem vhodného přípravku pokožku po slunění zklidníte a dodáte jí potřebné živiny a hydrataci.

Komentáře ke článku

Napište nám svůj názor

Přihlásit se. Proč?
*Jméno:
*Obsah:
Toto pole prosím nevyplňujte
 
Související produkty z e-shopu
SMART čistička vzduchu Winix ZERO+

Výkonná čistička s Wi-Fi. Pro náročné zákazníky. Vysoká účinnost, nízká spotřeba. Pětistupňová filtrace. Vhodná do větších prostor. Cena za design.

Čistička vzduchu Winix ZERO

TOP PRODUKT. Vysoký vzduchový výkon společně s vysokou účinností filtrace za bezkonkurenční cenu. Dvě sady filtrů zdarma. Prodloužená záruka na tři roky.

Čistička vzduchu Winix WAC U300

Nejlepší poměr cena/výkon. Vysoká účinnost filtrace, nízká hlučnost, automatický režim provozu.

Balíček při pylové alergii

Zvýhodněný balíček při pylové alergii. Balíček obsahuje Air Cleanse a pylovou síť.

Související články
Inhalace Vincentky jako pomoc při respiračních onemocněních
Inhalace Vincentky jako pomoc při respiračních onemocněních

Nejčastěji je pro inhalování doporučována přírodní minerální voda Vincentka. Její...

Inhalátor při pylové alergii
Inhalátor při pylové alergii

Nepříjemné kýchání, vodnatá rýma, kašel nebo zhoršení astmatu jsou nejčastější...

Naberte dech. Poradíme jak!
Naberte dech. Poradíme jak!

Období jara, kdy jsme inspirovaní svěžestí po zimě se probouzející přírody, je...

Recenze: Stolní kompresorový inhalátor Philips InnoSpire Essence
Recenze: Stolní kompresorový inhalátor Philips InnoSpire Essence

Po čase je tady další recenze inhalátoru, konkrétně produktu s pro Čechy poněkud...

Léčba a prevence alergické rýmy
Léčba a prevence alergické rýmy

Alergická rýma, lidově senná rýma je nejčastějším projevem alergie. Dobře ji znají...

Pylové zpravodajství

Dominantní alergeny:

měření v zimním období neprobíhá

Celé zpravodajství