Anafylaktický šok

Vložte svůj článek

Nejprodávanější z e-shopu:
Protiroztočové povlaky ProtecSom 100% bavlna

Protiroztočové povlaky ProtecSom 100% bavlna

Na polštáře, matrace,
přikrývky...

výhodná sada
5290 Kč
Zvlhčovač vzduchu Stylies HERA, ultrazvuk

Zvlhčovač vzduchu Stylies HERA, ultrazvuk

Největší nádrž 8 l, antibakteriální ochrana, hygrostat...

3990 Kč
Inhalátor<br/>Laica MD6026

Inhalátor
Laica MD6026

Ideální pro inhalaci Vincentky i léčiv. Nejlepší poměr cena/výkon.

1590 Kč
Nejčtenější články:

(foto: Dreamstime.com)

Donedávna jsem o anafylaktickém šoku měla pouze základní informace. Věděla jsem, že k němu dochází, znala zásady první pomoci, ale nikdy jsem se s ním nesetkala v praxi.  A až do minulého víkendu jsem si ani nepomyslela, že tomu bude jinak. Ovšem člověk míní, pán Bůh (osud, příroda…) mění. Před pár dny jsem poprvé v životě poskytovala opravdovou první pomoc a měla jsem proti sobě zrovna tohoto protivníka.

Protože se do stejné situace můžete kdykoliv dostat i vy, pojďme si společně říci, co to vlastně anafylaktický šok je, za jakých okolností se s ním můžeme setkat a jak poskytnout dotyčnému alergikovi první pomoc.

Anafylaktický šok – „letní“ strašák

Anafylaktický šok neboli celkovou alergickou reakci organismu, která může způsobit i smrt jedince, má většina z nás spojenou s bodavým hmyzem, jehož hlavní sezóna bývá typická pro parné léto (ač aktivita tohoto řádu členovců je od jara do podzimu). Ovšem nejen včely, vosy a sršňové nám mohou značně znepříjemnit život. Anafylaktický šok může způsobit i mnoho běžně konzumovaných potravin. Konkrétně velmi silné reakce mohou nastat u disponovaných jedinců po konzumaci arašídů (burských oříšků, semen podzemnice olejné), řady druhů sladkovodních i mořských ryb, korýšů, měkkýšů, ale i lupiny (obilnina) či obyčejného celeru. Tyto reakce vyvolávají bílkovinné alergeny, které naše tělo považuje za nepřátelské cizorodé látky. A aby toho nebylo málo, anafylaktický šok prokazatelně nastal i po barvení vlasů.

Projevy

Jak poznáme, že se nejedná o běžnou alergickou reakci na potravinu, příp. klasické bodnutí hmyzem, ke kterým dochází denně? Typickým příznakem anafylaktického šoku je velmi rychlý nástup zdravotních komplikací po kontaktu s alergenem, a to v řádu několika sekund, resp. minut, zcela výjimečně déle (obecně platí, že čím rychleji se příznaky objeví, tím horší průběh můžeme očekávat). Konkrétně se jedná o následující projevy:

 • kožní reakce – zarudnutí, svědění a pálení pokožky (hlavně dlaní, třísel, obličeje i ušních boltců)
 • svědění, brnění a pálení jazyka a rtů, pocit cizího tělesa v krku
 • problémy s dýcháním – dušnost, zhoršené dýchání a polykání, sípavý dech, nemožnost se dostatečně nadechnout, astmatické záchvaty
 • trávící obtíže – bolesti břicha a podbřišku, žaludeční křeče, zvracení, průjmy, resp. mimovolní úniky stolice aj.

Pakliže v této fázi nedojde k podání léků tlumících projevy alergické reakce, může dojít k plnému vyvinutí anafylaktického šoku, který se může projevit nejprve poruchami senzorických funkcí, následovaných zrychlenou srdeční činností, poklesem krevního tlaku, poruchami vědomí a selháním oběhového systému, včetně zástavy dechu. Nejvyšší riziko je u osob se srdečními problémy či postižením průdušek.

Prevence – existuje vůbec?

Příklad kartičky alergika, kterému hrozí anafylaktický šokPříklad kartičky alergika, kterému hrozí anafylaktický šok

Za primární prevenci lze v tomto případě považovat vyhnutí se možnému střetu s alergenem. Což ovšem, jak se zajisté shodneme, bohužel není vždy pouze v našich silách. A to ať se jedná o pozření alergenní potraviny (dietní chyby se prostě stávají, obzvláště v rámci veřejného stravování mimo domov), příp. kontakt s bodavým hmyzem či jinou látkou anafylaktický šok způsobující. Co dalšího by mohlo pomoci?

Napadají mne průkazky pro alergiky. Před lety jsem se setkala s možností jejich vystavení u alergologa, ovšem masivnější rozšíření jsem nezaznamenala. Spíše naopak - upadnutí do dějin prachu, o čemž mě přesvědčila i anketa proběhlá mezi 194 potravinovými alergiky, jejíž výsledky jsou uvedeny níže.

Obzvláště pro cesty do ciziny si myslím, že je to dobrý nápad. Obdobné průkazky jsou běžné u diabetiků, mají je někteří astmatici, ale i lidé, u nichž hrozí anafylaktický šok, jenž je opravňuje mít injekční pero sebou na cestě do zahraničí, zejména, cestuje-li letecky. Tak proč ne i všichni alergici? Je mi samozřejmě jasné, že nemocnému, kolem kterého projde „ignorant“ považující ho za člověka, který „přebral“, nepomůže žádná kartička, ale minimálně přivolaným záchranářům bude užitečná. V řadě případů jde o minuty, které rozhodují o dalším životě alergika.

Průkazka pro alergiky - víte o její existenci?

Náramky (nejen) pro alergiky

Alternativou kartiček pro alergiky jsou, obzvláště mezi mladší generací, náramky odkazující na onemocnění, kterým dotyčný trpí. Ano, ne každý teenager, ale i dospělý, je bude chtít nosit, a zároveň ne každý jedinec poskytující první pomoc si ho všimne. Ale za mne určitě lepší to alespoň zkusit, než rovnou zavrhnout. Kromě těch shodných, určených celé cílové skupině, existuje možnost si objednat i náramky, na nichž si text volíte sami. Je možné vybrat si z různých materiálů – nejlevnější jsou plastové, dražší pak látkové, kovové. Tato možnost je dnes již nejen v cizině, ale i na českých webových stránkách.

(foto: www.bodyid.com)(foto: www.bodyid.com)

„KPZ" alergiků – příruční lékárnička

Co je ale nejpodstatnější – lidé, kteří o svých zdravotních problémech vědí, by u sebe měli mít svou „krabičku první (poslední) záchrany“, resp. pohotovostní balíček, obsahující:

 • antihistaminika

- léky blokující účinek histaminu, tj. látky, která se uvolňuje při alergické reakci, díky čemuž dochází k tlumení reakce

- podávají se v tabletové formě

- v akutním případě je doporučováno, v rámci co nejrychlejšího nástupu účinku, dané tablety rozkousat

- nejznámější jsou Zyrtec, Claritine, Zodac, Xyzal, aj.

 • kortikosteroidy

- tablety potlačující alergický zánět

- opět je nejefektivnější je před spolknutím rozkousat

 • inhalační léky

- napomáhají roztažení průdušek při astmatických záchvatech, které bývají součástí anafylaktického šoku

 • autoinjekční pero s adrenalinem (epinefrinem)

- účinná látka působí proti poklesu krevního tlaku a zároveň napomáhá rozšiřování průdušek a tím pádem i dýchání

Aplikace klasických léků, je-li možná, je jednoduchá. Použít správě inhalační léky je trochu náročnější. Laik si často není jist, zda došlo ke správnému podání a vdechnutí. Ovšem největší obavy bývají z injekční aplikace. Po vlastní zkušenosti musím říci, že zcela zbytečně. Nemusíte se obávat, že budete hledat žílu a do ní se snažit dávku léku aplikovat. Bohatě postačí, když lék píchnete do podkoží, do svaloviny stehna, či břicha. Dokonce ani nevadí, když to bude skrz oblečení. 

Pozor: Zhruba u poloviny lidí se alergická reakce při opětovném bodnutí hmyzem objeví znovu. Reakce se mohou při každém dalším bodnutí zhoršovat.

Laická první pomoc, aneb kardiopulmonální resuscitace

Ač toto označení může znít někomu lehce pejorativně, není to tak rozhodně myšleno. Pakliže by totiž v řadě případů k první pomoci od náhodně kolemjdoucích či kolemjedoucích nedošlo, spočívala by lékařská pomoc, budeme-li lehce cyničtí, pouze v provedení pitvy a sepsání úmrtního listu.

Jak tedy konkrétně pomoci? Základem je kontrola životních funkcí – zjištění, zda dotyčnému člověku bije srdce a zda dýchá. Pokud tomu tak není, přistupujeme k oživování, resp. masáži srdce, příp. umělému dýchání.

Mnohým z vás vytanou na mysl zapomenuté poměry kolikrát stlačit hrudník a kolikrát provést dýchání z úst do úst. Neděste se. Nebudete je nezbytně potřebovat. Dnešní trendy se změnily i v této oblasti. Laická první pomoc při resuscitaci spočívá nejprve v zajištění průchodnosti dýchacích cest následované nepřímou srdeční masáži, a to zhruba ve frekvenci 100 stlačení za minutu, zhruba do hloubky 5 cm (stlačení hrudního koše) u dospělého. Dýchání z úst do úst můžeme ponechat, obzvláště jsme-li s postiženým sami, až na příjezd záchranné služby.

Lékařská první pomoc

Souběžně s analýzou situace a naší první pomocí bychom měli volat i záchrannou službu (telefonní číslo 155, příp. integrovaný záchranný systém 112). Nejen, že zajistí výjezd záchranářů, příp. dalších jednotek, ale bude nám zároveň i nápomocna v poskytování první pomoci. Třeba i poradí podívat se dotyčnému do kapes či batohu, jak tomu bylo v mém případě, zda dotyčný u sebe nemá v peněžence mezi doklady např. průkazku diabetika. A on měl přímo injekční pero s adrenalinem. Vůbec mne v tu chvíli nenapadlo dotyčného prohledávat. Naopak i přes posvěcení, resp. přímou navigaci záchranářů, jsem si připadala trochu nepatřičně. Tento pocit ovšem přebyl fakt, že po aplikaci epinefrinu začal dotyčný pán nabývat vědomí.

Zajímavost: Ne všichni alergici a ostatní pacienti důvěřují tištěným materiálům. Jedna z respondentek (jedná se o diabetičku) situaci vyřešila tetováním – má na krku vytetován následující text „Diabetik 1. typu“, viz obr. níže.

 

 

Komentáře ke článku
Táňa, ProAlergiky.cz

29. 1. 2018
15:30

Děkujeme za pochvalu a přejeme, ať se Vám i synkovi daří. :-)

Reagovat

Nahlásit nevhodný příspěvek

Jitka

19. 9. 2017
11:07

Moc diky za poucny clanek! Mam doma maleho syna se silnou alergii na aradidy a orechy :( v dobe, kdy jsme to zjistili, jsem nikde nenasla poradne info, takze kazda takovato informace vitana, predavsim jako podklad pro skolku napriklad... tezke vsem a vsude vysvetlovat... Takze diky!

Reagovat

Nahlásit nevhodný příspěvek

Napište nám svůj názor

Přihlásit se. Proč?
*Jméno:
*Obsah:
Toto pole prosím nevyplňujte
 
Související produkty z e-shopu
Lamelová síť proti hmyzu do dveří Tesa STANDARD

Lamelové sítě do dveří proti hmyzu snadno upevníte. Sítě je možné použít opakovaně. Jsou vhodné na balkónové dveře, francouzská okna. skleníky, terasy atd. Brání průniku hmyzu, přitom umožňují dveřmi procházet. Konstrukce lamel skvěle doplňuje rám dveří a nenarušuje jejich vzhled.

Síť proti hmyzu do oken COMFORT na francouzská okna

Síť v černé nebo bílé barvě. Snadná instalace a vysoká účinnost proti létajícímu hmyzu. 

Rozměr sítě: 1,2 m × 2,4 m

Past na komáry STYLIES Pictoris

Praktická past na komáry a jiný drobný poletující kousavý hmyz. Jednoduchá obsluha i údržba. Bezpečný provoz.

Síť do oken proti hmyzu v ALU rámu Tesa

Ochrana proti hmyzu pro okna se stabilním hliníkovým rámem v profesionální kvalitě. ALU rám není nutné vrtat a po sezóně jej jednoduše sundáte.

 • Snadná montáž díky jedinečnému systému napojování
 • Vysoce kvalitní design
 • Sklolaminátová síťovina
 • Kompletní sada pro připevnění do oken, včetně svěracích pružin, použitelných na všechny běžné rámy oken
 • Bez nutnosti vrtání do rámů

Rám se sestavuje z extrémně plochých profilů. Díky rohovým spojkám, které se snadno ukotvují je tento originální systém extrémně odolný proti zdeformování.

Síť se ukotví do žlábku po straně rámu pomocí gumové výplně. Do okna se rám zavěšuje pomocí úchytů o různých šířích.

V balení je kompletní sada pro stavbu jednoho rámu.

Rozměry a barvy:

Rámy se vyrábějí ve dvou rozměrech a barvách, síťovina je vždy antracitová. Udáváné rozměry jsou maximální, jednotlivé strany snadno zaříznete pomocí pilky na železo. 

 • bílá 1 × 1,2 m
 • bílá 1,4 × 1,5 m
 • hnědá 1,4 × 1,5 m

Video

Související články
Alergie na bodnutí komára, nebo jen běžná reakce? Jak s komáry nepřijít do styku
Alergie na bodnutí komára, nebo jen běžná reakce? Jak s komáry nepřijít do styku

Alergie na bodnutí, přesněji řečeno kousnutí komárem není příliš častá. Poradíme...

Člověk alergický na hmyzí bodnutí by měl s sebou nosit protišokový balíček
Člověk alergický na hmyzí bodnutí by měl s sebou nosit protišokový balíček

Po prodělané alergické reakci na bodnutí včelou, vosou nebo jiným hmyzem byste měli...

Rychlá a efektivní ochrana proti nežádoucímu hmyzu
Rychlá a efektivní ochrana proti nežádoucímu hmyzu

Léto s sebou nepřináší pouze pěkné počasí, dovolené a příjemnou náladu, ale také...

Repelenty minimalizují riziko bodnutí či kousnutí klíšťaty
Repelenty minimalizují riziko bodnutí či kousnutí klíšťaty

Zhruba u tří procent populace se během života objeví alergická reakce po bodnutí...

Při alergii na včelí bodnutí nejezte mateří kašičku
Při alergii na včelí bodnutí nejezte mateří kašičku

Od včel pochází několik různých alergenů. Nejznámějším a nejčastějším je včelí jed....

Recepty
Vychlazený BL těstovinový salát s kuřecím masem, zeleninou a s bylinkama
Vychlazený BL těstovinový salát s kuřecím masem, zeleninou a s bylinkama

Kuřecí maso, žampiony a papriky orestujeme naprudko na pánvičce a smícháme s ostatní nakrájenou zeleninou a těstovinami a...

Salát s kuřecím masem
Salát s kuřecím masem

Celé nové brambory uvaříme a poté je zprudka orestujeme se zeleninou nakrájenou na větší kousky. Ještě na pánvi zalejeme...

Svěží bramborový salát se zeleninou
Svěží bramborový salát se zeleninou

Postup přípravy: Celé nové brambory uvaříme a poté je zprudka orestujeme se zeleninou nakrájenou na větší kousky. Ještě...

Všechny recepty