úvod Proalergiky.cz > Magazín > Redakční články > Alergie na potraviny > Alergie na mléko > Diagnostika alergie na bílkovinu kravského mléka – dostupné testy u dětí

Diagnostika alergie na bílkovinu kravského mléka – dostupné testy u dětí

Vložte svůj článek

Petra Vojtová, 7. 5. 2014

Alergie na mléko, Intolerance laktózy

Nejprodávanější z e-shopu:
Protiroztočové povlaky ProtecSom 100% bavlna

Protiroztočové povlaky ProtecSom 100% bavlna

Na polštáře, matrace,
přikrývky...

výhodná sada
5290 Kč
Zvlhčovač vzduchu Stylies HERA, ultrazvuk

Zvlhčovač vzduchu Stylies HERA, ultrazvuk

Největší nádrž 8 l, antibakteriální ochrana, hygrostat...

3990 Kč
Odstraňovač alergenů Petal Cleanse D

Odstraňovač alergenů Petal Cleanse D

Snižuje množství alergenů v srsti psů. Zlepšuje kvalitu srsti...

479 Kč
Nejčtenější články:

Vypozorovali jste u svého dítěte některé z možných projevů ABKM a rádi byste měli jistotu, jak na tom váš potomek s alergií na mléko je. Jenže netušíte, jak dále postupovat, na kterého lékaře se obrátit. My jsme si tím prošli a rádi vám poradíme!

Pediatr, nebo specialista?

První pochybnosti ohledně výživy a s ní souvisejících zdravotních problémů konzultujeme většinou nejdříve s pediatrem. Na základě zkušenosti mé i mého okolí bývá informovanost dětského lékaře o dané problematice a hlavně jeho ochota se problémem zabývat určující při rychlosti stanovení diagnózy. V našem případě ke konečnému verdiktu postačilo důkladné vyšetření právě dětské lékařky. V některých případech je nezbytná i návštěva alergologa či gastroenterologa, pro kterou je potřebné písemné doporučení pediatra.

Diagnostické možnosti – ne všechny jsou spolehlivé

Anamnéza

Nejen o osobní, ale i rodinnou anamnézu by se měl každý lékař zajímat vždy, neboť se v případě ABKM dědí sklon ke vzniku alergie. Konkrétní čísla uváděná v odborné literatuře jsou následující:

  • Je-li jeden z rodičů alergik, je riziko přenosu na potomka 20–40 %.
  • Jsou-li oba rodiče alergici, je riziko přenosu na potomka 40–60 %.
  • Trpí-li alergií sourozenec, je riziko přenosu na potomka 25–35 %.

Vyšetření dítěte lékařem

Lékař by se měl důkladně zajímat o příznaky, které popisují rodiče, případně o ty, které jsou na první pohled patrné – změny v chování dítěte, trávící problémy, kožní změny či dýchací obtíže.

Krevní testy

Dalším možným krokem je odběr krve a její zaslání na laboratorní vyšetření. Nejčastěji se zkoumá hodnota IgE (imunoglobulinů), tedy celkových protilátek v krvi, jejichž zvýšená hladina naznačuje možnou alergii, případně takzvaných specifických IgE proti jednomu nebo více druhům BKM.

Výsledky těchto testů však nelze brát jako jediné směrodatné při stanovení diagnózy ABKM, neboť v praxi jsou běžné případy, kdy výsledné hodnoty bývají jak falešně pozitivní, tak i negativní (krevní testy říkají, že se jedná o alergii, ale u dítěte se žádná alergie neprojevuje, a obráceně). Proto je vždy nutné při konečném rozhodnutí brát v potaz i výsledky dalších vyšetření.

Kožní testy

Jinými názvy, se kterými se můžete setkat, jsou také „prick testy“ či SPT (kožní vpichový test). Spolu s testy krevními jsou však při stanovení či vyloučení ABKM pouhým „pomocným vyšetřením“. Obdobně jako ony nejsou jednoznačně průkazné a často se u malých dětí ani neprovádějí. I když tyto testy nebolí, pro miminko mohou být velmi stresující.

Eliminační dieta a následná expoziční zkouška

V dnešní době je považovna za nejspolehlivější metodu stanovení diagnózy ABKM, proto jí je věnován samostatný článek v našem speciálu: Hypoalergenní eliminační dieta. Tato diagnostická metoda dokáže pochopitelně odhalit i další potravinové alergie a intolerance.

Alergie na mléčné bílkoviny, nebo intolerance laktózy?

Pokud má vaše děťátko pouze trávící potíže a eliminační dieta nasvědčuje tomu, že příčinou je mléko, nemusí být ještě diagnóza zřejmá. Je zde určitá malá šance, že nejde o alergii, ale neschopnost trávit laktózu. Pro rozlišení je možné provést další testy, a to buď u pediatra, nebo gastroenterologa. Intoleranci laktózy je možné rozeznat z dechu, z krve nebo ze stolice.

Stanovení diagnózy v našem případě

Po příchodu z porodnice jsem pokračovala v kojení a dokrmování odstříkaným mateřským, ale stále častěji spíše umělým mlékem. Krmení sondou bylo časově velmi náročné a také váhové přírůstky nebyly nic moc, tudíž jsem zkusila kojeneckou lahev. Efekt extra žádný. Do toho se začaly objevovat problémy s vyprazdňováním – po klasické kojenecké stolici začala malá trpět zácpami. Kromě toho byly evidentní i bolesti bříška, na které nezabíraly ani masáže, ani běžně dostupné léky.

Na radu doktorky jsme koupili antikolikové kojenecké mléko na dokrmování. Sama jsem držela dost přísnou dietu – čerstvé pečivo, řada zeleniny atd. bylo tabu. Bohužel ani to nezabralo. Dcerka sice pomaličku přibírala, ale rozhodně se nejednalo o spokojené miminko.

Stále více mi to vrtalo hlavou a přemýšlela jsem, kde může být problém. Díky mé spolupráci s ProAlergiky.cz mne napadla ABKM. Svěřila jsem se s touto obavou naší dětské lékařce. Ta byla zpočátku sice pesimistická, stále tvrdila, že tyto stavy bývají u některých miminek běžné, že se to časem spraví apod., ale na mou žádost nabrala dcerce krev a poslala ji do laboratoře.

Zároveň nám předepsala na zkoušku speciální mléko s vysoce naštěpenou bílkovinou, které se používá u dětí s alergií na kravskou bílkovinu – v té době byla dcerka již bohužel pouze na umělém kojeneckém mléce. A on se během pár dnů stal „zázrak“. Z ubrečeného, věčně nespokojeného, nespícího, nepřibírajícího miminka se stal spokojený kojenec. Výsledky krve ABKM jen potvrdily.

Komentáře ke článku
LussyB

30. 6. 2019
9:12

Naše malá má prokázanou alergii na bílkovinu kravského mléka, s naším štěstím jsme nasadili mléko Allergy Care a máme po problému.

Reagovat

Nahlásit nevhodný příspěvek

Táňa, ProAlergiky.cz

23. 5. 2018
21:57

Pro: Renata JarošováDobrý den,
VZP poskytuje příspěvek pouze celiatikům. Na ekzém jako takový příspěvek neexistuje. Kompletní přehled, jaké příspěvky VZP poskytuje najdete na jejich webových stránkách.

Reagovat

Nahlásit nevhodný příspěvek

Renata Jarošová

17. 5. 2018
18:35

Mohu se zeptat mám nárok na příspěvek od Všeobecné pojišťovny i Pokud je dítě exematik a dávám hypoalergenní mléko?

Reagovat

Nahlásit nevhodný příspěvek

Napište nám svůj názor

Přihlásit se. Proč?
*Jméno:
*Obsah:
Toto pole prosím nevyplňujte
 
Související články
Jak nahradit kravské mléko, když na něj máte alergii
Jak nahradit kravské mléko, když na něj máte alergii

Nesnášenlivosti mléka přibývá. Ať už se jedná o alergii na mléčnou bílkovinu, která...

Sójový jogurt by měl být čistě rostlinný a obsahovat probiotické bakterie
Sójový jogurt by měl být čistě rostlinný a obsahovat probiotické bakterie

Sójové jogurty jsou oblíbenou náhražkou živočišných jogurtů při bezmléčné dietě....

Svačiny bez mléka si hravě vyrobíte doma
Svačiny bez mléka si hravě vyrobíte doma

Trpíte vy nebo některý člen vaší rodiny alergií na bílkovinu kravského mléka? Nevíte...

Přecitlivělost na kravské mléko může způsobit alergie nebo intolerance
Přecitlivělost na kravské mléko může způsobit alergie nebo intolerance

Po konzumaci kravského mléka a výrobků z něj vás opakovaně trápí zdravotní problémy....

Domácí rostlinná mléka – z čeho a jak je vyrobit
Domácí rostlinná mléka – z čeho a jak je vyrobit

Trpíte vy či vaši potomci alergií na bílkovinu kravského mléka či intolerancí...

Recepty
Vychlazený BL těstovinový salát s kuřecím masem, zeleninou a s bylinkama
Vychlazený BL těstovinový salát s kuřecím masem, zeleninou a s bylinkama

Kuřecí maso, žampiony a papriky orestujeme naprudko na pánvičce a smícháme s ostatní nakrájenou zeleninou a těstovinami a...

Salát s kuřecím masem
Salát s kuřecím masem

Celé nové brambory uvaříme a poté je zprudka orestujeme se zeleninou nakrájenou na větší kousky. Ještě na pánvi zalejeme...

Svěží bramborový salát se zeleninou
Svěží bramborový salát se zeleninou

Postup přípravy: Celé nové brambory uvaříme a poté je zprudka orestujeme se zeleninou nakrájenou na větší kousky. Ještě...

Všechny recepty