úvod Proalergiky.cz > Magazín > Redakční články > Alergie na potraviny > Alergie na mléko > Přecitlivělost na kravské mléko může způsobit alergie nebo intolerance

Přecitlivělost na kravské mléko může způsobit alergie nebo intolerance

Vložte svůj článek

Nejprodávanější z e-shopu:
Inhalátor<br/>Laica MD6026

Inhalátor
Laica MD6026

Ideální pro inhalaci Vincentky i léčiv. Nejlepší poměr cena/výkon.

1590 Kč
Odstraňovač alergenů Petal Cleanse D

Odstraňovač alergenů Petal Cleanse D

Snižuje množství alergenů v srsti psů. Zlepšuje kvalitu srsti...

479 Kč
Pyžamová sada pro ekzematiky Dermaprotec

Pyžamová sada pro ekzematiky Dermaprotec

Zabraňuje škrábání. 100% bavlna. Speciální střih...

výhodná sada
579 Kč
Nejčtenější články:

Po konzumaci kravského mléka a výrobků z něj vás opakovaně trápí zdravotní problémy. Proč? Vaše obtíže jsou způsobeny některou ze složek kravského mléka. Vaše tělo si buď není schopno „poradit“ s bílkovinami, nebo s mléčným cukrem – laktózou. Pro další život je dobré vědět, co přesně a proč vám vadí, neboť z toho i vyplývá nezbytná dieta, kterou musíte dodržovat.

Přecitlivělost na mléko a mléčné výrobky může mít různé příčiny

Existují tři základní příčiny, proč nemůžete běžně pít mléko a jíst mléčné výrobky. Můžete mít tyto problémy:

  1. alergie na kasein
  2. alergie na syrovátkové bílkoviny

Srovnání alergie a intolerance na mlékoSrovnání alergie a intolerance na mléko

O ABKM i intoleranci laktózy existuje spousta informací. Pojďme se tedy podrobněji podívat na poslední z nich – IBKM.

Potvrzení diagnózy IBKM

Reakce na intoleranci kravského mléka bývají především pozdní, tudíž je celkem obtížné vystopovat, co potíže způsobuje. Často se proto stává, že pravou diagnózu se dozvíte až po několika letech od prvních projevů.

Bohužel dosud neexistují věrohodné lékařské testy, které by intoleranci mléčných bílkovin mohly prokázat nebo vyvrátit. Praktičtí lékaři, dětští lékaři nebo gastroenterologové sice některým pacientům se zažívacími potížemi testy takzvané intolerance potravin provádějí, a to měřením množství protilátek IgG v krvi. Tyto testy však nejsou podloženy dostatkem vědeckých důkazů a imunologové před nimi varují. 

Zvýšené protilátky IgG proti kravskému mléku totiž nejsou důkazem žádné intolerance, ale spíše signálem, že konzumujete mléčné výrobky. Vylučovat z jídelníčku mléčné výrobky jen na základě takového testu tedy není rozumné. Zatím není jasné, jakým způsobem v těle tento typ potravinové přecitlivělosti vzniká a které části imunitního systému jsou do něj zapojeny. 

Hlavním a jediným důvěryhodným důkazem je vaše reakce na potraviny a vymizení příznaků při dietě.

Léčba a život s IBKM – osobní zkušenost

Jedinou možnou léčbou IBKM je dieta neobsahující mléko a výrobky z něj. Existují případy, u kterých jsou některé mléčné výrobky snášeny dobře. To si ovšem musí každý z dietářů vypozorovat sám. Při zahájení diety doporučuji, na základě vlastní zkušenosti, plně bezmléčnou dietu a teprve po nějaké době začít testovat, zda a co tělo „snese“.

Neočekávejte, že vám hned den po nasazení diety ustoupí všechny příznaky. Při dlouhotrvajících obtížích může trvat několik měsíců, než se dají střeva zase do pořádku a tělo bude fungovat tak, jak má. Mezitím můžete užívat probiotika, která mají blahodárné účinky na střevní mikroflóru. Na trhu naleznete velké množství těchto léků, resp. doplňků stravy. S výběrem těch správných vám zajisté pomůže každý lékárník.

Léčba – bezmléčná dieta

Kravské mléko (a výrobky z něj) je bohužel při IBKM pro vás tabu, ale můžete ho nahradit jakýmkoliv jiným rostlinným. Někteří lidé dobře snášejí konzumaci kozích a ovčích výrobků, přestože jejich bílkoviny jsou velmi podobné těm kravským.

Stejně jako při „klasické“ alergii nestačí vyměnit běžné mléčné výrobky za ty bezlaktózové. Ty jsou pouze zbaveny mléčného cukru (laktózy), ale alergizující mléčné bílkoviny nadále obsahují.

Komentáře ke článku
Gabča

16. 12. 2020
16:55

Já jsem si taky oblíbila ovesné mléko, ale super je i z ořechů. Oboje si vyrábím doma, nechci jíst žádné umělé látky.

Reagovat

Nahlásit nevhodný příspěvek

Toma

5. 2. 2020
13:12

ovesné mléko je hodně zdravé a piju ho i já protože kravské mi zpusobuje průjem,křeče a není mi po něm dobře. Nebo když kravské mléko, tak musím brát potravinové doplnky.

Reagovat

Nahlásit nevhodný příspěvek

Jarmila

28. 1. 2020
11:45

v dnešní době trpí opravdu hodně lidí na alergii na mléko.Nemužou pít mléko, jíst jogurty, tvarohy, sýry,. Mají z toho křeče, přůjem

Reagovat

Nahlásit nevhodný příspěvek

Kiara

6. 1. 2020
14:01

pokud na to trpíš, tak určite uživej nejaké potravinové doplnky, bude ti mnohem líp

Reagovat

Nahlásit nevhodný příspěvek

Radmila

6. 1. 2020
13:59

pokud jenom kravskeho, tak ho nahradit nečím jinym, jinym mlekem. nebo uživat připravky na intoleranci laktozy

Reagovat

Nahlásit nevhodný příspěvek

Nutria

3. 12. 2019
9:57

umíte mi někdo poradit jak řešit lakt.intoleranci u malých děti? Dcerka má 4 roky a vypadá to na alergii na mléko. Mýte někdo zkušenosti?

Reagovat

Nahlásit nevhodný příspěvek

Veronika Veru

3. 12. 2019
9:54

trpá na to hodně lidí, naštěstí se to dá ,,lečit,, resp potlačit . Opravdu to pomáhá, protože sama to užívám

Reagovat

Nahlásit nevhodný příspěvek

Ota

7. 11. 2019
12:12

poslední dobou když se napiju mléka, je mi těžko a někdy zvracím. Je možné, že mám laktozovou intoleranci?

Reagovat

Nahlásit nevhodný příspěvek

Vanda Janda

7. 11. 2019
12:05

na tohle je pouze jediný doplněk stravy, která pomuže, Lactalin. Sama ho užívám

Reagovat

Nahlásit nevhodný příspěvek

Kája

23. 10. 2019
14:48

Dobrý den. Je potřeba při bezlméčné dietě užívat doplňky stravy jako vápník, vit D, případně jiné? Děkuji!

Reagovat

Nahlásit nevhodný příspěvek

Gabriela

4. 10. 2019
15:06

myslíte si, že na to jsou nějaké potravinové doplnky, nebo vitaminy, ktero to potlačí, resp. zmírní?

Reagovat

Nahlásit nevhodný příspěvek

MichalZ

10. 9. 2019
16:17

MichalZ

Pro: Markéta "Tak si myslím, že bych tu dietu asi dodržovat měla. Jen nevím, zda se to týká víc tě inolerance bílkoviny nebo rovnou alergie. Nevím zda by mi to měl zodpovědět můj obvodní lékař, když má ty testy."

To záleží na tom, co přesně vám testoval – jaký druh protilátek. Pokud vám vyšly zvýšené protilátky typu IgE a zároveň je vám po mléku blbě, je to alergie a dieta je na místě. Pokud protilátky typu IgG, to neznamená žádné ohrožení, a tak byste spíše měla dát na to, jak se po těch kterých mléčných výrobcích cítíte.

Reagovat

Nahlásit nevhodný příspěvek

MichalZ

10. 9. 2019
16:11

MichalZ

Pro: Lenka HankováPřípravky s obsahem enzymu laktáza (Lactanon, Lactalin, Lactazan apod.) jsou vhodné pouze při INTOLERANCI LAKTÓZY. Při alergii nebo jiné přecitlivělosti na mléčné bílkoviny vám samozřejmě nepomohou. Jediným aktuálně dostupným léčebným opatřením je bezmléčná dieta.

Reagovat

Nahlásit nevhodný příspěvek

Alena C.

7. 9. 2019
13:48

myslíš toto? https://www.lactalin.cz/lactalin-3-000-fcc/ protože už jsem nad tím přípravkem taky přemýšlela, chtěla bych si o pořídit, zkusit to, jen nevím podle čeho to vybírat

Reagovat

Nahlásit nevhodný příspěvek

Lenka Hanková

7. 9. 2019
13:34

na tohle je dobrý přípravek Lactalin

Reagovat

Nahlásit nevhodný příspěvek

Hana

25. 10. 2018
21:22

Taky mám vyšší IgG a IgA na kravské mléko, cca jednou takové hodnoty, než je norma. Lékař mi mléčné výrobky nezakázal, jen dal radu je omezit. Podle toho, co tu čtu, bych měla mléko úplně přestat konzumovat. Už deset let to řeším a nevím si rady. Potíže mám, spíš nespecificke, bolest končetin, hlavy. Někdy mi není z mléka nic, jindy trpím, fakt nevím. Když ho vynechám úplně, markantní změna asi není.

Reagovat

Nahlásit nevhodný příspěvek

Markéta

23. 10. 2018
6:18

Pro: MichalZDěkuji Vám za Váš čas a brzkou odpověď. Ale když to tak vše zvážím a dám si dohromady vše, co mi dělá obtíže např. Nesnesu jogurty, nanuky typu Magnumu, lednaky, Míše apod., některé sýry, po těchto produktech mi je fakt špatně a pomůže jen vyspani se z toho, po jiných jako máslo, smetana mi špatně není, ale zase přijde plynatost a nafouknuti. Tak si myslím, že bych tu dietu asi dodržovat měla. Jen nevím, zda se to týká víc tě inolerance bílkoviny nebo rovnou alergie. Nevím zda by mi to měl zodpovědět můj obvodní lékař, když má ty testy. Byla bych ráda ještě za jednu odpověd, prosím. Mockrát děkuji. S pozdravem Markéta.

Reagovat

Nahlásit nevhodný příspěvek

MichalZ

22. 10. 2018
11:06

MichalZ

Pro: Markéta Problém je v tom, že "pozitivní testy na bílkoviny mléka" vůbec nemusí znamenat to, že vám mléko skutečně "dělá potíže". To se týká alergie a ještě více intolerance. Proto je důležité řídit se spíše tím, jestli se po mléku opravdu necítíte dobře. Zkuste na týden nebo dva zcela vyřadit vše z mléka a posoudit rozdíl. Jestli se nic nezmění, asi není důvod dodržovat přísnou dietu a komplikovat si tím život.

Reagovat

Nahlásit nevhodný příspěvek

MichalZ

22. 10. 2018
10:47

MichalZ

Pro: Andrea LáskováNa tuto otázku vám měl především odpovědět ten, komu jste zaplatila za testování. :-) Laktóza nemá nic společného s imunoglobuliny (Ig), takže vaše výsledky se týkají mléčných bílkovin.

Reagovat

Nahlásit nevhodný příspěvek

Markéta

18. 10. 2018
10:50

Dobrý den, chtěla bych se s dovolením zeptat, dělala jsem si testy na kravské mléko a na laktózu. Kravské mléko vyšlo pozitivní, laktóza v pořádku. Co si mám představit pod pojmem, že kravské mléko vyšlo pozitivní? Když jsem se zeptala, co to znamená, sestřička mi odpověděla, že mi dělá potíže, a že bych od něj měla opustit úplně nebo jej omezit. Když mi nedokázala odpověď. Je to tedy alergie na kravské mléko? A jak poznám, zda je to ABKM nebo IBKM dle řazení, které zde vidím. Nebo to mě zajímat nemusí. Děkuji za odpověď.

Reagovat

Nahlásit nevhodný příspěvek

Andrea Lásková

19. 1. 2018
19:55

Dobrý den,
mám tyto výsledky na intoleranci:
09979 kravské mléko IgG
09975 kravské mléko IgA

Netuším, zda jsem intolerantní na laktózu nebo na bilkovinu mléka. Mohu to z toho nějak zjistti?

Reagovat

Nahlásit nevhodný příspěvek

Tana

4. 7. 2017
10:42

Pro: michaelaDobrý den,
pokud Vám byla diagnostikována alergie na bílkovinu kravského mléka, doporučuji se výrobkům obsahujícím mléko vyhýbat. Nevím, jaké pociťujete alergické reakce, ale je jich celá řada, které na první pohled člověk ani s alergii nespojuje (např. kromě stadnadrních střevních či kožních potíží, se může jednat i o únavu, bolest hlavy apod.)
S pozdravem,
Táňa, ProAlergiky.cz

Reagovat

Nahlásit nevhodný příspěvek

michaela

16. 3. 2017
15:05

Dobry den dnes mi rekl doktor ze mam mirnou alergii na kravske mleko co to prosim pro me znamena muzu mlecne vyrobky nebo ne ? Dekuji

Reagovat

Nahlásit nevhodný příspěvek

Táňa, ProAlergiky.cz

6. 9. 2016
8:59

Pro: KateřinaKatko, pokud Vám byla stanovena alergie na kravské mléko, jedná se s největší pravděpodobností o alergii na bílkovinu kravského mléka, a v takovém případě žádné mléčné produkty byste konzumovat neměla. Pro jistotu kontaktujte svého lékaře a diagnózu si upřesněte.

Reagovat

Nahlásit nevhodný příspěvek

Kateřina

2. 9. 2016
15:59

Dobrý den, po odběrech mi stanovili alergii na kravske mleko, ale jakekoli mlecne vyrobky muzu jist nadale... Zapadá to do některé z uvedených kategorií? Moc děkuji za odpověď:)

Reagovat

Nahlásit nevhodný příspěvek

Petra, ProAlergiky.cz

18. 8. 2016
8:34

Pro: ŠárkaŠárko, vyšla-li Vám alergie na mléko, resp. jeho bílkoviny, tak bohužel musíte držet bezmléčnou dietu a ve Vašem případě nelze mléčné výrobky nahradit ani sójovými. Ale existuje řada jiných rostlinných nápojů. Ať si na život s dietou zvyknete co nejlépe ;-).

Reagovat

Nahlásit nevhodný příspěvek

Šárka

12. 8. 2016
22:31

Dobrý den,právě jsem se dnes dozvedela ze mam alergii na kravské a sojové mléko,laktoza me nevysla,tak by me jen zajimalo jakou mam drzet dietu? Děkuji za odpověd Šárka

Reagovat

Nahlásit nevhodný příspěvek

Petra, ProAlergiky.cz

2. 12. 2015
16:49

Pro: PetraPeti,
pakliže Vám byla stanovena intolerance mléka, tak by se mělo jednat buď o intoleranci laktózy či intoleranci bílkovin...dr. by to měla specifikovat, abyste věděla, jakou dietu držet, resp. čemu se vyhýbat ;-).

Reagovat

Nahlásit nevhodný příspěvek

Petra

1. 12. 2015
20:16

Dobrý den,
stanovili mi diagnózu intolerance kravského mléka. Tady jsem se dočetla, že se dělí na další části. Nikde se nemůžu dočíst, jestli je to tedy alergie na kravské mléko nebo intolerance laktózy. Léčbu beru jako intoleranci na laktózu a proto jím jen bezlaktózové produkty, ale někdy ještě zažívací potíže mám,je možné, že jsem diagnózu špatně pochopila?

Reagovat

Nahlásit nevhodný příspěvek

Napište nám svůj názor

Přihlásit se. Proč?
*Jméno:
*Obsah:
Toto pole prosím nevyplňujte
 
Související články
Jak nahradit kravské mléko, když na něj máte alergii
Jak nahradit kravské mléko, když na něj máte alergii

Nesnášenlivosti mléka přibývá. Ať už se jedná o alergii na mléčnou bílkovinu, která...

Sójový jogurt by měl být čistě rostlinný a obsahovat probiotické bakterie
Sójový jogurt by měl být čistě rostlinný a obsahovat probiotické bakterie

Sójové jogurty jsou oblíbenou náhražkou živočišných jogurtů při bezmléčné dietě....

Svačiny bez mléka si hravě vyrobíte doma
Svačiny bez mléka si hravě vyrobíte doma

Trpíte vy nebo některý člen vaší rodiny alergií na bílkovinu kravského mléka? Nevíte...

Domácí rostlinná mléka – z čeho a jak je vyrobit
Domácí rostlinná mléka – z čeho a jak je vyrobit

Trpíte vy či vaši potomci alergií na bílkovinu kravského mléka či intolerancí...

Ovesné mléko
Ovesné mléko

Je lepší kupované nebo domácí? Do jakých pokrmů se ovesné mléko hodí? Tipy na...

Recepty
Vychlazený BL těstovinový salát s kuřecím masem, zeleninou a s bylinkama
Vychlazený BL těstovinový salát s kuřecím masem, zeleninou a s bylinkama

Kuřecí maso, žampiony a papriky orestujeme naprudko na pánvičce a smícháme s ostatní nakrájenou zeleninou a těstovinami a...

Salát s kuřecím masem
Salát s kuřecím masem

Celé nové brambory uvaříme a poté je zprudka orestujeme se zeleninou nakrájenou na větší kousky. Ještě na pánvi zalejeme...

Svěží bramborový salát se zeleninou
Svěží bramborový salát se zeleninou

Postup přípravy: Celé nové brambory uvaříme a poté je zprudka orestujeme se zeleninou nakrájenou na větší kousky. Ještě...

Všechny recepty