Letní prázdniny pro alergiky

Vložte svůj článek

Nejprodávanější z e-shopu:
Čistička vzduchu Winix ZERO

Čistička vzduchu Winix ZERO

Skvělá při alergii na pyl nebo zvířata. Plazmová neutralizace...

5990 Kč
Zvlhčovač vzduchu Stylies HERA, ultrazvuk

Zvlhčovač vzduchu Stylies HERA, ultrazvuk

Největší nádrž 8 l, antibakteriální ochrana, hygrostat...

3990 Kč
Pyžamová sada pro ekzematiky Dermaprotec

Pyžamová sada pro ekzematiky Dermaprotec

Zabraňuje škrábání. 100% bavlna. Speciální střih...

výhodná sada
579 Kč
Nejčtenější články:

K létu patří nejen letní tábory, ale i léčebně ozdravné pobyty

Jaro je tu a s ním i nejvyšší čas dobře promyslet „kam s nimi“ o prázdninách. Na mysli mám naše potomky s alergiemi či intolerancemi některých složek potravin, pro které často není s ohledem na zdravotní stav jednoduché připravit takový prázdninový program, který by je zároveň bavil, ale kam by je i provozovatelé byli ochotni přijmout a zajistili jim náležité dietní stravování a zdravotní péči.

Podstatně lépe jsou na tom děti s astmatem a atopickým ekzémem. Pokud tedy zároveň netrpí polyvalentní potravinovou alergií. Někteří zřizovatelé totiž nejsou, bohužel, stále schopni zajistit ani bezlepkovou stravu. A to ani ti, u kterých bychom to pokládali za samozřejmost.

Jak tedy zajistit péči o, svým způsobem, zdravotně handicapované děti během dvouměsíčního volna, pakliže délka letních prázdnin a počet dní vaší dovolené spolu zrovna nekorespondují? Variant máme několik. Rozhodující je věk dítěte a jeho soběstačnost, samostatnost, schopnost adaptovat se na jiné prostředí, seznamovat se s novými kamarády. Na základě toho bych doporučila zodpovědně zvážit délku pobytu, aby nebyl potomek namísto relaxace naopak příliš stresován. Jedná-li se o staršího společenského tvora, můžeme zvolit více týdenní akci a naopak, u menšího introverta „projde“ spíše kratší pobyt s nocováním doma.

Při výběru vhodného prázdninového pobytu nelze opomenout ani naše finanční možnosti. Dopřát můžeme totiž potomkům jak čas strávený v České republice, tak i v zahraničí, a to na různě dlouhou dobu, od čehož se samozřejmě odvíjejí i vynaložené náklady. A propos! Víte, že existují možnosti, kdy nemusíte platit plnou částku?

Ozdravné (nejen) letní pobyty zdravotních pojišťoven

Zvažujete-li, kde váš potomek stráví prázdniny, doporučuji se nejprve poohlédnout po nabídkách zdravotních pojišťoven (ZP), neboť v tomto případě může být pobyt dítěte částečně vaší smluvní ZP hrazen. Většina pojišťoven totiž nabízí pro dětské klienty jak přímořské, tak i vysokohorské ozdravné pobyty, nejčastěji v Černé Hoře či Řecku a ve Vysokých Tatrách. Tato možnost se samozřejmě týká pouze těch dětí, které splňují indikační kritéria a zároveň nenachází-li se v jejich zdravotní anamnéze některá z kontraindikací. Ty se bohužel často týkají právě dětí s dietním potravinovým omezením, což mi přijde s ohledem na zřizovatele pobytu značně nekorektní. Konkrétní indikace a kontraindikace naleznete na webových stránkách vaší zdravotní pojišťovny. Obecně lze říci, že tyto pobyty jsou vhodné (mimo jiné) pro astmatiky, atopické alergiky a děti s chronickými dýchacími obtížemi. Naopak kontraindikací bývají polyvalentní potravinové alergie i celiakie. Vždy se doporučuje informovat přímo na konkrétní ZP.

V následující tabulce je uveden přehled pobytů pro letošní rok, včetně termínu podání příhlášky. Přihlášky na některé z nich jsou již uzavřeny, resp. jsou evidováni již pouze náhradníci (ale s vysokou pravděpodobností přijetí), u VoZP ČR, ČPZP a ZPMV ČR můžete na tyto pobyty ještě své dítě/děti přihlásit.

Léčebně ozdravné pobyty zdravotních pojišťoven v roce 2016 (pro zvětšení klikněte)Léčebně ozdravné pobyty zdravotních pojišťoven v roce 2016 (pro zvětšení klikněte)

Prázdninové lázeňské pobyty

Další z možností, kde mohou děti strávit prázdniny, shledá-li revizní lékař žádost rodičů, resp. jejich pediatrů či odborných doktorů, jako opodstatněnou, je lázeňský pobyt, který bývá u většiny dětí plně hrazen ZP. Ale je tu malý zádrhel. Ač se lázně pro řadu rodičů, resp. jejich dětí, jeví zrovna v letním období jako ideální varianta, bývá bohužel často náročné nasměrovat schválený pobyt v lázních přesně na dobu letního volna, neboť termín nástupu určuje lázeňské zařízení a věřte, že je o tyto termíny velký zájem. Řada lázní se ale snaží vyjít klientům vstříc a rezervujete-li si termín včas, nebývá problémem domluva s přijímací kanceláří.  

Indikační seznam péče hrazené zdravotními pojišťovnami (zjednodušeně řečeno soupis diagnóz, na základě kterých je dítěti pobyt v lázních schválen) je jasně daný a vychází z novely zákona o veřejném pojištění, který vstoupil v platnost v lednu 2015. Tato novela je pro řadu pacientů příznivější, neboť u některých diagnóz se prodlužuje základní délka pobytu na 28 dní (v posledních letech byla zkrácena na 3 týdny) a u některých dětských diagnóz umožňuje i prodloužení léčby.

Malým pacientům s dýchacími problémy bývají nejčastěji nabízeny Jánské Lázně, Lázně Kynžvart, Jeseník a Luhačovice. Na kožní problémy se kromě výše uvedených specializují i Lázně Bělohrad, Velké Losiny či Klimkovice. Dětem s trávícími problémy jsou doporučovány i Karlovy Vary. Liší se ovšem věk dětí, které jsou přijímány bez doprovodu. Doporučuji si předem zjistit.

Letní ozdravný pobyt v Lázních LuhačoviceLetní ozdravný pobyt v Lázních Luhačovice

Pobyty v dětských ozdravovnách

Léto v dětské ozdravovně? A proč ne! Samostatný pobyt dítěte je možný od šesti let a v adekvátních případech ho plně hradí zdravotní pojišťovna. Minimální doba pobytu je 21 dní. Na návrh lékaře se může pobyt potomka prodloužit až na dvojnásobek. Více o dětských ozdravovnách.

Dětské tábory

V neposlední míře tu jsou táborové pobyty. Ideálně pobytové, příp. alespoň příměstské. S různým druhem zaměření – rybářskými počínaje, přes tábory u koní, ale v nabídce jsou i počítačové, taneční či skautské. Bohužel část zřizovatelů není schopna zajistit takové podmínky, které by byly ideální pro ne zcela zdravé děti, za kterých by nedošlo k ohrožení jejich zdraví, příp. dokonce života, což nám, rodičům, značně zužuje a ztěžuje možný výběr letních aktivit. Naopak jsem se ale setkala i s postojem „nic není problém“, aniž by dotyčný přesně věděl, co vše dieta obnáší. Proto nabádám k obezřetnosti. Ne vždy ochota postačí. A věřte mi, že vím, o čem mluvím. Jako kuchařka funguji řadu let na skautském táboře, a i když o potravinových dietách vím ledacos, anebo spíše právě proto, nebyla bych s klidným svědomím schopna přijmout zodpovědnost za např. dítě s bezlepkovou či bezmléčnou stravou. Přeci jen je něco jiného takovou dietní stravu připravovat v opravdu polních podmínkách. A není to o neochotě.

Alternativou jsou tábory speciálně určené pro alergiky či děti s potravinovou intolerancí, nejčastěji celiaky. Prozkoumala jsem internet a nabídka zase není tak malá, jak by se mohlo na první pohled zdát. Pro inspiraci uvedu několik táborů zřizovaných různými subjekty a s různou programovou náplní:

Tábor pro alergické a astmatické děti

Tábor pro celiaky Velké Skaliny

Bezlepkové letní tábory

Léto v pralese

Letní pobyty s koňmi JŠ Pegas

Letní tábor u Kateřiny (jeden turnus s bezlepkovou dietou)

Příměstské tábory Brno (Plaváčci)

Dětské tábory Volareza (i pro celiaky)

Javor v lavoru (bez lepku a jiné potravinové alergie a intolerance)

Letní a příměstské tábory HP Koryčany

Paintballový tábor (bezlepková dieta možná)

aj.

Táborový oheň bývá obvykle společenská událostTáborový oheň bývá obvykle společenská událost

Tábory ovšem nemusí probíhat pouze v ČR. Existují i subjekty, které se zaměřují na pořádání letních ozdravných pobytů, táborů i v zahraničí.

A co vy, využili jste někdy prázdniny k léčebně ozdravnému pobytu dítěte? Který tábor, ozdravovnu, lázně či jiné byste doporučili ostatním? Budeme velmi rádi, když se s námi podělíte o své zkušenosti!

 

 

 

 

Komentáře ke článku

Napište nám svůj názor

Přihlásit se. Proč?
*Jméno:
*Obsah:
Toto pole prosím nevyplňujte
 
Související články
Silvestrovské slavení... chuťovky bez lepku, mléka, vajec
Silvestrovské slavení... chuťovky bez lepku, mléka, vajec

Ať slavíme Silvestr v kruhu rodinném, či společně s přáteli, určitě se shodneme na...

Vánoční pečení bezlepkově
Vánoční pečení bezlepkově

Jaký byl začátek vašeho bezlepkového pečení? Také jste si napoprvé řekli, že prostě...

Štědrý den: Postní oběd bez lepku, mléka, vajec
Štědrý den: Postní oběd bez lepku, mléka, vajec

Zvu vás na štědrodenní oběd. Samozřejmě v úpravě pro alergiky na mléko a vejce či...

Pečeme na Vánoce… bez mléka
Pečeme na Vánoce… bez mléka

Sladkými symboly Vánoc jsou pro většinu z nás cukroví, vánočka, perníčky či vánoční...

Recepty
Vychlazený BL těstovinový salát s kuřecím masem, zeleninou a s bylinkama
Vychlazený BL těstovinový salát s kuřecím masem, zeleninou a s bylinkama

Kuřecí maso, žampiony a papriky orestujeme naprudko na pánvičce a smícháme s ostatní nakrájenou zeleninou a těstovinami a...

Salát s kuřecím masem
Salát s kuřecím masem

Celé nové brambory uvaříme a poté je zprudka orestujeme se zeleninou nakrájenou na větší kousky. Ještě na pánvi zalejeme...

Svěží bramborový salát se zeleninou
Svěží bramborový salát se zeleninou

Postup přípravy: Celé nové brambory uvaříme a poté je zprudka orestujeme se zeleninou nakrájenou na větší kousky. Ještě...

Všechny recepty