úvod Proalergiky.cz > Magazín > Redakční články > Alergie na potraviny > Alergie na mléko > Náhražky kravského mléka – rady pro začínající dietáře

Náhražky kravského mléka – rady pro začínající dietáře

Vložte svůj článek

Michal Závacký, 13. 6. 2013

Alergie na mléko, Intolerance laktózy

Nejprodávanější z e-shopu:
Čistička vzduchu Winix ZERO

Čistička vzduchu Winix ZERO

Skvělá při alergii na pyl nebo zvířata. Plazmová neutralizace...

5990 Kč
Odstraňovač alergenů Petal Cleanse D

Odstraňovač alergenů Petal Cleanse D

Snižuje množství alergenů v srsti psů. Zlepšuje kvalitu srsti...

479 Kč
Pyžamová sada pro ekzematiky Dermaprotec

Pyžamová sada pro ekzematiky Dermaprotec

Zabraňuje škrábání. 100% bavlna. Speciální střih...

výhodná sada
579 Kč
Nejčtenější články:

Tekutina podobná mléku se dá vyrobit z řady obilovin nebo ořechů

Rostlinná mléka jsou v dnešní době snadno k dostání a lákají k ochutnání. Dají se považovat za univerzální náhradu kravského mléka? Jsou vhodná opravdu pro všechny? Je tu pár věcí, se kterými byste měli počítat.

Jako náhrada kojeneckého mléka nebudou stačit

Alergie na kravské mléko bohužel patří mezi nejčastější potravinové alergie, které trápí nejmenší děti. A nemusí se objevit až s prvními příkrmy, může se rozvinout už při plném kojení – některé alergeny jsou schopny pronikat do mateřského mléka ze stravy maminky.

V případě kojenců, kteří jsou závislí na mléce, nastává velmi důležité rozhodnutí. Pokud je maminka schopna kojit, ideálním řešením je, aby sama dodržovala přísnou bezmléčnou dietu. Když kojit nelze, dietní opatření logicky dopadnou na děťátko. Musí dostávat jiné mléko.

Jenže: Základem pro výrobu umělých kojeneckých mlék je mléko kravské. Při potvrzené alergii na mléčnou bílkovinu tak může kojenec pít pouze speciální umělé mléko s rozštěpenými bílkovinami. Toto mléko je ale docela drahé, takže spoustu maminek napadne otázka, jestli by miminku mohly dávat nějaké mléko rostlinné.

Je možné udělat kompromis: Základem stravy kojence by mělo zůstat kojenecké mléko, protože to se svým složením blíží nenahraditelnému mléku mateřskému. Ale nic se nestane, když dítě pro zpestření stravy občas dostane mléko rostlinné nebo příkrm z něj vyrobený. Otázka je jaké.

Ovesné mléko s čokoládouOvesné mléko s čokoládouRostlinné alternativy mléka dostupné na českém trhu

Nejrozšířenější:

 • sójové
 • rýžové
 • ovesné

Speciality:

 • špaldové
 • pohankové
 • mandlové
 • lískooříškové
 • jáhlové
 • kukuřičné a další

Sójové mléko není pro malé atopiky to pravé

U dětí do zhruba tří let, které mají sklony k atopickému ekzému nebo dokonce přímo prokázanou alergii na bílkoviny kravského mléka, není vhodné zařazovat mléko sójové. Sója je totiž docela silný alergen, na který u této skupiny lidí snadněji vzniká přecitlivělost.

Ostatní rostlinná mléka jsou z alergologického hlediska vcelku bezpečná. Rýžová je možno podávat i novorozencům, ostatní obilná mléka (ovesné, špaldové aj.) zhruba od pátého měsíce a ořechová (mandlové, kokosové, lískové aj.) zhruba od půl roku.

Náš tip: Více na toto téma najdete v článcích Alergie na mléko u kojenců a Bezmléčná dieta – dospělí a starší děti.

Obsah vápníku a bílkovin je různý

Většina rostlinných mlék je chudší na vápník než mléko kravské. Snad všechny značky těchto nápojů však nabízejí varianty obohacené vápníkem. Toho výrobci dosahují přidáním malého množství speciální „vápenaté“ mořské řasy nebo uhličitanu vápenatého.

Pokud vám na obsahu vápníku záleží – například proto, že jste kojící matka – hledejte tuto informaci na obalu výrobku. Někteří výrobci ji uvádějí. A když nebudete s nabídkou na trhu spokojeni, vyrobte si doma čas od času makové mléko, které patří mezi na vápník nejbohatší nápoje.

Rostlinná mléka – s výjimkou sójového – také obvykle obsahují menší podíl bílkovin než mléka živočišná. Mají však zase příznivější složení tuků a jsou bezpečnější z pohledu přítomnosti nežádoucích látek, jako jsou hnojiva, pesticidy nebo hormony.

Jak se naučit rostlinná mléka pít

Pokud musí bezmléčnou dietu držet větší děti nebo dospělí, nemusejí se připravovat o žádné chuti, na které jsou zvyklí. Akorát živočišné mléko a výrobky z něj vymění za některé z mnoha dostupných náhražek.

Zpočátku mohou být zaskočeni tím, že rostlinná mléka chutnají malinko jinak než kravské mléko. Aby se výrobcům podařilo dokonale napodobit chuť kravského mléka, museli by přistoupit k používání dodatečných aromat a to většina z nich nechce.

Na jinou mléčnou chuť si brzy zvyknete a najdete si takové rostlinné nápoje, které budou vašim chutím vyhovovat. Vybírat je z čeho. Pokud s bezmléčnou dietou začínáte, mnohem snazší cesta k rostlinným mlékům je přes jejich ochucené varianty:

 • sójové s čokoládou (Provamel nebo Alnatura)
 • rýžové s vanilkou (Natumi)
 • rýžovo-kokosové (Isola Bio)
 • lískooříškové (Alpro nebo Ecomil)

A to je jen pár tipů, aby skok od kravského mléka nebyl tak prudký.

Je to dražší a není to mléko…

Kokosová alternativa mléka?Kokosová alternativa mléka?Největší výběr rostlinných mlék nabízejí specializované prodejny s racionálními potravinami. Uspokojivou nabídku – ale většinou za vyšší ceny – najdete ve většině potravinářských řetězců, jako jsou Globus, Kaufland, Albert hypermarket, Billa nebo Tesco. To nejdůležitější seženete i v drogériích DM.

Na obalech však nehledejte výraz „mléko“, podle vyhlášky se musejí rostlinná mléka prodávat jen jako rostlinné „nápoje“. Ano, ta tekutina v kokosovém ořechu také překvapivě nepochází z kravky.

Ceny jednoho litru jsou vyšší než u srovnatelného balení trvanlivého mléka od krávy. Začínají na 35 korunách a za speciality běžně zaplatíte přes 50 Kč. Vyšší cena má svou logiku. Vše, co se vyrábí v menším množství, vyjde dráž. Navíc výrobci rostlinných mlék s oblibou využívají surovin ekologického zemědělství.

 

Co si myslíte o rostlinných mlékách vy? Které nápoje považujete za chutné a které vás zklamaly. Dělalo vám vynechání kravského mléka problémy?

Komentáře ke článku
Michaela

5. 6. 2014
17:01

Pro: HalibeliDobrý den, Terezo,
samozřejmě, pro roční dítě, které už jí skoro všechno, není úplné vynechání živočišného mléka žádný problém. Klidně mu vařte i z vody (doslova ;-)), jestli mu to chuťově vyhovuje.
Pokud Váš syn baští všelijaké druhy masa a luštěnin, nemusíte mít o nedostatek bílkovin strach. A vápník je obsažen v takovém množství potravin, že se jím snad ani nemusíte zabývat. Takže když bude mít pestrou stravu, můžete na všechna mléka světa zapomenout.

Reagovat

Nahlásit nevhodný příspěvek

Halibeli

26. 5. 2014
22:18

Dobrý den,

mám 9měsíčního syna se silnou alergií na mléko a vejce, kterého kojím (2-3x denně). Od alergologa dostal na zkoušku Neocate, který jsem chtěla přidávat do kaše. Bohužel kaši s Neocate zarputile odmítá (má šílené záchvaty pláče), stejně tak Neocate samotný. Je vyloženě nešťastný, nechci ho tím stresovat. Nemléčné kaše od začátku míchám s napůl s vodou a rýžovým nebo ovesným mlékem (pro chuť přidávám různé ovoce) a velmi mu chutnají.

Jsem připravena kojit do 1 roku. Poté bych ze zdravotních důvodů potřebovala přestat kojit. Už teď ale vím, že nebudu schopná do syna "násilím" cpát Neocate jako náhražku za kojení. Jak pediatr, tak alergolog mě přesvědčují, že je podávání umělého mléka nevyhnutelné. Bohužel mám pocit, že z nich (a nejen z nich dvou) trošku mluví farmaceutická lobby.

Věřím, že existuje možnost, nahradit umělé (i kravské) mléko (a mléčné výrobky) pro batole alternativně. Jaké jsou moje šance, dorovnat synovi potřebné bílkoviny a vápník v běžné bezmléčné (a bezvaječné) stravě? Mohu synovi v jeho 12 měsících a později podávat (v případě, že bude mít zájem) rýžové nebo ovesné mléko obohacené o vápník a ve stravě dodat bílkoviny?

Děkuji moc předem za reakci,

Tereza

Reagovat

Nahlásit nevhodný příspěvek

Napište nám svůj názor

Přihlásit se. Proč?
*Jméno:
*Obsah:
Toto pole prosím nevyplňujte
 
Související články
Jak nahradit kravské mléko, když na něj máte alergii
Jak nahradit kravské mléko, když na něj máte alergii

Nesnášenlivosti mléka přibývá. Ať už se jedná o alergii na mléčnou bílkovinu, která...

Sójový jogurt by měl být čistě rostlinný a obsahovat probiotické bakterie
Sójový jogurt by měl být čistě rostlinný a obsahovat probiotické bakterie

Sójové jogurty jsou oblíbenou náhražkou živočišných jogurtů při bezmléčné dietě....

Svačiny bez mléka si hravě vyrobíte doma
Svačiny bez mléka si hravě vyrobíte doma

Trpíte vy nebo některý člen vaší rodiny alergií na bílkovinu kravského mléka? Nevíte...

Přecitlivělost na kravské mléko může způsobit alergie nebo intolerance
Přecitlivělost na kravské mléko může způsobit alergie nebo intolerance

Po konzumaci kravského mléka a výrobků z něj vás opakovaně trápí zdravotní problémy....

Domácí rostlinná mléka – z čeho a jak je vyrobit
Domácí rostlinná mléka – z čeho a jak je vyrobit

Trpíte vy či vaši potomci alergií na bílkovinu kravského mléka či intolerancí...

Recepty
Vychlazený BL těstovinový salát s kuřecím masem, zeleninou a s bylinkama
Vychlazený BL těstovinový salát s kuřecím masem, zeleninou a s bylinkama

Kuřecí maso, žampiony a papriky orestujeme naprudko na pánvičce a smícháme s ostatní nakrájenou zeleninou a těstovinami a...

Salát s kuřecím masem
Salát s kuřecím masem

Celé nové brambory uvaříme a poté je zprudka orestujeme se zeleninou nakrájenou na větší kousky. Ještě na pánvi zalejeme...

Svěží bramborový salát se zeleninou
Svěží bramborový salát se zeleninou

Postup přípravy: Celé nové brambory uvaříme a poté je zprudka orestujeme se zeleninou nakrájenou na větší kousky. Ještě...

Všechny recepty