úvod Proalergiky.cz > Magazín > Redakční články > Alergie na slunce > Péče o citlivou a atopickou pokožku v létě a ochrana před působením slunečních paprsků

Péče o citlivou a atopickou pokožku v létě a ochrana před působením slunečních paprsků

Vložte svůj článek

Nejprodávanější z e-shopu:
Protiroztočové povlaky ProtecSom 100% bavlna

Protiroztočové povlaky ProtecSom 100% bavlna

Na polštáře, matrace,
přikrývky...

výhodná sada
5290 Kč
Zvlhčovač vzduchu Stylies HERA, ultrazvuk

Zvlhčovač vzduchu Stylies HERA, ultrazvuk

Největší nádrž 8 l, antibakteriální ochrana, hygrostat...

3990 Kč
Pyžamová sada pro ekzematiky Dermaprotec

Pyžamová sada pro ekzematiky Dermaprotec

Zabraňuje škrábání. 100% bavlna. Speciální střih...

výhodná sada
579 Kč
Nejčtenější články:

(foto: Getty images ISIFA)

Slunce přidává na síle a nálada je najednou lepší. Slunce je totiž významným faktorem, který ovlivňuje naši náladu, podporuje látkovou výměnu, posiluje naši obranyschopnost a podporuje syntézu vitaminu D, který je důležitý pro stavbu kostí a zdravé zuby.

Abychom si mohli užívat všech příznivých účinků, stačí 10 minut slunečního záření denně. Při delším pobytu na slunci nesmíme zapomínat chránit pokožku proti působení ultrafialového záření, což platí pro zdravou i atopickou pokožku stejně.

Specifika péče o atopickou pokožku

Na rozdíl od zdravé pokožky je výběr opalovacích přípravků poněkud užší. Atopická pokožka může při používání „bežných“ přípravků na slunění reagovat podrážděním, případně i zhoršením stavu. Proto je třeba velmi pečlivě vybírat opalovací prostředek a raději se o vhodnosti poradit s lékařem nebo lékárníkem. Doporučovány jsou přípravky bez parfemace, barviv a konzervačních látek, které atopickou pokožku nedráždí.

Pro atopický ekzém dále platí, že v akutní fázi by pokožka neměla být slunci vůbec vystavována. Stejně tak není vhodné slunění kombinovat s lokální léčbou některými přípravky (např. imunomodulátory) nebo s léčebnou fototerapií. Při užívání celkové léčby (tablety) je nutné se o možnostech slunění poradit s lékařem, protože některé léky (např. antibiotika, analgetika aj.) mohou zvyšovat citlivost pokožky na UV záření.

V případě, že je atopický ekzém ve fázi bez závažných klinických příznaků, můžeme délku pobytu na slunci určovat podobně jako v případě zdravé dětské pokožky. Letní měsíce bývají pro atopiky radostnější, neboť většinou pozorují zlepšení projevů ekzému. V období prázdnin je třeba si dávat pozor na zvýšené pocení, které by mohlo stav pokožky zhoršit. Důležité je nezapomínat ani v letních měsících na běžnou každodenní péči o pokožku, její sluneční ochranu a také její důkladnou regeneraci po sluneční zátěži. Není nutné primárně vybírat mezi přípravky určenými výhradně na ošetření pokožky po slunění. Stejnou službu mohou vykonat i přípravky, které mají schopnost obnovovat a stabilizovat ochrannou kožní bariéru (např. Linola Lotion).

Kožní fototypy a ochranný faktor

Reakce na oslunění není u každého člověka zcela stejná, proto pro stanovení délky bezpečného pobytu na slunci je nutné přihlédnout:

  • ke kožnímu fototypu,
  • aktuální intenzitě slunečního záření, která je podmíněna stavem atmosféry, ročním obdobím, geografickou polohou, nadmořskou výškou nebo denní dobou
  • výše zmiňovanému aktuálnímu stavu pokožky.

Podle náchylnosti kůže ke zrudnutí a schopnosti zhnědnout se rozdělují lidé do tzv. kožních fototypů. U fototypů nejčastěji zastoupených v naší populaci (fototyp 2 a 3) je bezpečná doba pro pobyt na slunci v rozmezí 5–10 minut. Tuto dobu je možné prodloužit s použitím přípravků s ochranným (opalovacím) faktorem – SPF. Pro jednoduchost: Přípravek s ochranným faktorem 10 (SPF = 10) by tak měl zajistit prodloužení doby bezpečného pobytu na slunci zhruba desetkrát, tj. na dobu 50–100 minut.

Pokrok v posledních letech

Z nejnovějších výzkumů bohužel vyplývá, že lidé možností sluneční ochrany v podobě přípravků s UV filtry plně nevyužívají. Přitom optimální ochrana pokožky před sluncem je díky novým, moderním slunečním přípravkům daleko jednodušší a efektivnější než kdy dříve. Ochranné filtry jsou stále zdokonalovány a měly by dle nejnovějších doporučení EU poskytovat optimální ochranu proti UVB i UVA záření. Právě UVA záření přispívá ke stárnutí kůže, vzniku kožních nádorů a vyvolává alergické reakce. Proto bychom měli principiálně trvat na tom, že stojíme pouze o přípravky, které poskytují vyváženou ochranu proti UVB a také UVA záření a jsou označeny patřičným symbolem (na obrázku). Účinná prevence před spálením nebo rozvojem nádorových kožních změn je totiž možná jen s těmito přípravky.

Pokožka nezapomíná

Pokožka nám nepromine žádné hříchy a negativní účinky nadměrného slunění se projeví až po letech. Je vědecky dokázáno, že dětství strávené na slunci a spálení pokožky, na která jsme dávno zapomněli, mohou způsobit výrazné zvýšení rizika rakoviny kůže v dospělosti. Zhruba polovinu dávky UV záření, které „naakumulujeme“ za celý život, si vybereme již do 20. roku života. Proto je účinná ochrana při pobytu na slunci u dětí a mladistvých obzvláště důležitá. Batolata a malé děti do stáří asi tří roků by měly být chráněny před přímými slunečními paprsky, protože jejich pleť reaguje velmi citlivě. Zejména pro dětskou a také atopickou pokožku platí pravidlo pobývat na slunci do 10. hodiny dopoledne a po 15. hodině odpoledne. Je třeba si uvědomit, že ani mraky, ani stín neochrání pokožku před negativním působením UV záření a že i ve stínu je možné spálení pokožky nebo zhoršení kožních potíží vlivem paprsků rozptýlených nebo odražených od bílých stěn domů, písku, vodní hladiny, od betonu nebo i asfaltové silnice.

Nešetřete na své pokožce

Velmi častým nešvarem je příliš úsporné nanášení opalovacího přípravku. Vždy je důležité nanášet silnější vrstvu přípravku, jinak by mohlo dojít ke snížení ochranného faktoru až na polovinu. Raději proto volte přípravek s vyšším ochranným filtrem, aby ochrana byla co největší i při nedokonalém natření. Pro dospělého je potřeba asi 25 ml na jednu aplikaci! Většina lidí však nanáší menší množství a důkladně přípravek roztírá. Je to z toho důvodu, že dříve používané přípravky na opalování s vyšším obsahem tuku zanechávaly nepříjemný lepivý pocit na kůži. V některých případech se může objevit tzv. okluzní efekt, kdy se pokožka pod vrstvou mastného a hutného opalovacího přípravku „potí“. Proto je vhodné přihlížet při výběru také k formě přípravku. Nové moderní aplikační formy, jako jsou gely nebo lotia s nízkým nebo vůbec žádným obsahem tuku, dobře se roztírají, rychle vstřebávají a nevytváří na pokožce nepříjemný lepivý film. Navíc nezatěžují pokožku a mohou se bez problémů používat současně s přípravky, které by měl atopik aplikovat dle obvyklého plánu.

Opalovací ochrana může být jednoduchá

Pokud patříte mezi uživatele léčivých nebo dermokosmetických přípravků řady Linola, můžete zajásat. Firma Dr. Wolff uvedla na český trh nové opalovací gelové lotion Linola Sonnenschutz, které patří k nemodernějším širokospektrálním opalovacím přípravkům a plně svým určením (pro atopickou a dětskou pokožku) zapadá do celé řady Linola. Je k dostání v lékárnách ve dvou intenzitách ochranného faktoru – SPF 30 a SPF 50. Poskytuje vyváženou ochranu proti UVB i UVA záření a účinkuje ihned po aplikaci. Samozřejmostí je opět vysoká kvalita a vynikající snášenlivost tohoto přípravku.

Komentáře ke článku
Tana2

26. 5. 2017
16:15

Pro: :Kothera MiloslavDobrý den, pane Kothero,
omlouváme se za opožděnou odpověď, dotazy je vhodnější vkládat přímo do Poradny než do komentářů u článku. Zdá se, že by mohlo jít o sluneční alergii, v každém případě doporučuji kůži chránit vzdušným oděvem, nejlépe bavlněným a ošetřovat vhodným přípravkem proti sluneční alergii, např. Eucerin ochranný gel proti sluneční alergii s ochranným faktorem SPF 25 nebo ještě silnějším SPF 50 či jiné. https://www.proalergiky.cz/eshop/opalovaci-pripravky
S pozdravem
Táňa, ProAlergiky.cz

Reagovat

Nahlásit nevhodný příspěvek

:Kothera Miloslav

29. 3. 2017
20:40

Už od loňského léta mně poprvé v životě trápí ekzém. Teď musím řešit pobyt na slunci. Zkusil jsem být 1 hod. bez košile na slunci na balkoně a hned jsem poznal, že se mi stav kůže zhoršil. Proto se chcizeptat, jestli je pro mně slunce tabu nebo se mohu pohybovat na slunci oblečený, aby sluníčko nemohlo na moji kůži. Zkrátka, jestli vůbec mohu vyjít ven, nebo musím přečkat léto ve sklepě. Můžete mi prosím poradit? Díky Kothera

Reagovat

Nahlásit nevhodný příspěvek

Napište nám svůj názor

Přihlásit se. Proč?
*Jméno:
*Obsah:
Toto pole prosím nevyplňujte
 
Související produkty z e-shopu
Feel Eco Baby Hypoalergenní koupelový olej 200 ml

Pro potřeby dětí s citlivou nebo suchou pokožkou. Šetrně myje a hydratuje. Pro koupání od prvních dnů života. Bez parfemace a konzervantů.

Body s přetahovacím rukávem

Doporučujeme. Ideální na jízdu autem, sledování televize a další činnosti, kdy nejsou ručky zaměstnané a dítě má tendenci se škrábat.

Epaderm Cream

Epaderm Cream 2v1 je určen pro kompletní péči o pokožku s atopickým ekzémem. Používá se pro promazávání i čistění pokožky, stačí mít doma jeden produkt.

Punčocháče s kšandami, 100% bavlna

Ve velikostech 60, 70 a 80, v různých barvách. Kvalitní bavlněné punčocháče pro nejmenší, kšandy skvěle drží.

Související články
Sluneční alergie: Jak na ni?
Sluneční alergie: Jak na ni?

Solární ekzém trápí v posledních několika letech stále více lidí. Proč nám slunce...

Alergie na opalovací krém se často zaměňuje za sluneční alergii
Alergie na opalovací krém se často zaměňuje za sluneční alergii

Svědivé vyrážky může paradoxně způsobovat i to, co má sluneční alergii zabránit,...

Recenze a zkušenosti spotřebitelů: Opalovací gel Eucerin proti sluneční alergii
Recenze a zkušenosti spotřebitelů: Opalovací gel Eucerin proti sluneční alergii

Funguje opalovací gel proti sluneční alergii od značky Eucerin? Čím se liší od...

Slunce ano, pigmentové skvrny ne!
Slunce ano, pigmentové skvrny ne!

Kdo má se sluníčkem nejlepší vztahy, udělá cokoli, aby mu byl nablízku – kdykoli a...

Na sluníčko s dvojí silou
Na sluníčko s dvojí silou

Léto nás baví. Rádi si užíváme zaslouženého volna, koupání venku a nádherných...