úvod Proalergiky.cz > Magazín > Redakční články > Alergie na pyl (senná rýma) > Přípravky na alergickou rýmu pomáhají předcházet reakcím na pyl

Přípravky na alergickou rýmu pomáhají předcházet reakcím na pyl

Vložte svůj článek

Nejprodávanější z e-shopu:
Čistička vzduchu Winix ZERO

Čistička vzduchu Winix ZERO

Skvělá při alergii na pyl nebo zvířata. Plazmová neutralizace...

5990 Kč
Protiroztočové povlaky ProtecSom 100% bavlna

Protiroztočové povlaky ProtecSom 100% bavlna

Na polštáře, matrace,
přikrývky...

výhodná sada
5290 Kč
Odstraňovač alergenů Petal Cleanse D

Odstraňovač alergenů Petal Cleanse D

Snižuje množství alergenů v srsti psů. Zlepšuje kvalitu srsti...

479 Kč
Nejčtenější články:

(foto:Getty Images * ISIFA)

Alergická neboli senná rýma se dá řešit mnoha různými přípravky. A nepatří mezi ně jen léky, i když většina z nich se prodává v lékárně. Každému může vyhovovat jiné řešení. Jaké zbraně můžete v boji s pylovou alergií vytasit?

Prostředky, které pomáhají při pylové alergii, obvykle stejně dobře účinkují i na ostatní „dýchací“ alergie, to znamená na roztoče nebo zvířata. Budou tedy zajímat skoro všechny alergiky.

Tabletky a pilulky

Mezi nejoblíbenější přípravky patří úlevové protialergické léky nazývané antihistaminika. Farmaceutické firmy vyvíjejí stále nové druhy. Zaměřují se pochopitelně především na zlepšování účinnosti svých preparátů. U nejmodernějších léků tak k dosažení požadovaného účinku stačí menší dávka. Klesají i riziko a vážnost vedlejších účinků – například vyvolávání ospalosti, které u starších typů antihistaminik komplikovalo jejich používání.

Dospělý člověk obvykle užívá jednu tabletku denně po dobu, kdy je vystaven svým alergenům. Při slabších projevech alergie může vystačit i méně časté podávání, případně kombinace s různými nosními spreji.

Jak antihistaminika fungují? Projevy alergie jsou způsobeny histaminem, který se v těle během alergické reakce uvolňuje. A antihistaminika uvolňování této látky blokují. 

Moderní antihistaminika zajistí rychlý účinek a některá získáte v lékárnách i bez předpisuModerní antihistaminika zajistí rychlý účinek a některá získáte v lékárnách i bez předpisu

Pestré možnosti ošetřování nosu…

Co se týká péče o nos, alergická rýma se léčí podobně jako ta infekční. Pro dlouhodobou péči jsou vhodné spreje s obsahem mořské vody. I mezi nimi najdeme nemalé rozdíly. Setkat se můžeme s roztoky mořské vody, které obsahují kromě přírodní mořské vody i vodu čištěnou (purifikovanou). Existují ale i spreje se 100% přírodní neředěnou mořskou vodou zachovávající si minerály a stopové prvky získané z moře, díky kterým nosní sliznici lépe hojí a zklidňují.

Varianty označované jako hypotonické nebo isotonické slouží hlavně k pročišťování nosní dutiny od usazených alergenů a dalších nečistot. Naproti tomu ty hypertonické dokáží splasknout otok nosní sliznice a tím uvolnit ucpaný nos.

Podobně fungují i nosní léčiva nazývaná dekongestiva. Některá z nich je však možné užívat pouze několik dní, aby nedošlo k vytvoření návyku.

Nosní spreje s mořskou vodou lze užívat dlouhodobě a bez vedlejších účinkůNosní spreje s mořskou vodou lze užívat dlouhodobě a bez vedlejších účinků

Samostatnou kategorii nosních přípravků tvoří ty, které jsou přímo specializované na léčbu alergické rýmy. Jedná se o různá nosní antihistaminika a protizánětlivé preparáty. Některé působí i preventivně a alergolog vám může doporučit jejich nasazení již před startem vaší pylové sezony.

O volně prodejných nosních sprejích obsahujících celulózový prášek jste už možná také slyšeli. Smysl jejich používání je čistě preventivní – zabraňují průniku alergenů k nosní sliznici.

…a očí

Mnoho lidí trpících takzvanou sennou rýmou má také problémy s očima. Slaná voda, odborně nazývaná fyziologický roztok, se dá používat i k péči o oči v pylové sezoně. Obvykle má podobu očních kapek, kterými se osvěžují podrážděné spojivky a hlavně se z oka odplavují alergeny.

V lékárně lze pochopitelně koupit, případně si nechat od lékaře předepsat přímo protialergické oční kapky. V některých případech jde o totožný přípravek, jaký se používá do nosu.

Nepouštějte si pyly k tělu

Podobně jako u jiných nemocí i u alergie je lepší nepříjemným reakcím aktivně předcházet. Kvalita pacientova života se logicky zlepšuje, pokud se příznaky nemoci vůbec nedostavují. Vedle výše zmíněných přípravků z lékárny je určitě vhodné dodržovat i další preventivní opatření, která předcházejí styku s pylovými alergeny.

Pomůckou číslo jedna pro ochranu dýchacích cest před pyly v místnostech jsou čističky vzduchu. Další možnosti popisujeme v článku Jak se vyhnout pylům doma i venku

Komentáře ke článku
Romana

27. 9. 2018
8:03

Dobrý den,
potřebuji poradit. Syn 11 let vloni celé léto rýma, plný nos, zejména ráno po probuzení třeba 6x pšikání. Šli jsme na ORL, dostal sprej, přestalo to. Pak se to objevilo znova. Šli jsme na alergologii - špatný spirometr (kvůli tomu plnému nosu....), nasazení léků na alergii(jeho otec je alergik) a na astma...Vyšetření krve neukázalo ŽÁDNOU alergii a prý má "náběh" na astma. Léky nám ale zůstaly...Podle ORL problém z jejich strany není.
Nějaká rada, pomoc? Nechci, aby bral léky na něco, co nemá. Zároveň nechci, aby se trápil plným nosem a obtěžujícím kýcháním.

Reagovat

Nahlásit nevhodný příspěvek

Benedikt

27. 4. 2018
10:26

Pro: Táňa, ProAlergiky.czDobrý den, poradíte mi, prosím, co si myslíte o homeopatikách? Dostal jsem tip na přípravek na alergickou rýmu Lymphomyosot. Co si o něm myslíte? Děkuji

Reagovat

Nahlásit nevhodný příspěvek

Táňa, ProAlergiky.cz

25. 4. 2016
16:26

Pro: Zdenko TobekDobrý den,
za moderní antihistaminika jsou z medicinského hlediska označována antihistaminika II. a III. generace, která jsou skutečně v praxi již od 70., 80. let minulého století. Zatímco antihistaminika I. generace, začala již ve 40. letech a stále se v případech, kdy je to pro pacienta vhodné, užívají.
Táňa

Reagovat

Nahlásit nevhodný příspěvek

Zdenko Tobek

20. 4. 2016
16:03

Pokud je Claritine "Moderní" tak je asi dnes moderní i škoda favorit. Claritine was approved by the FDA in 1993

Reagovat

Nahlásit nevhodný příspěvek

Napište nám svůj názor

Přihlásit se. Proč?
*Jméno:
*Obsah:
Toto pole prosím nevyplňujte
 
Související produkty z e-shopu
Síť proti pylu

Kvalitní tkaná pylová síť v antracitové barvě. Dokonalá ochrana před pyly. Výborná prostupnost světla.

Síť proti pylu z netkané textilie

Sada 3 kusů protipylových textilií do okna. Netkaná vliesová textilie.

HEPA filtr FZ-D40HFE pro čističku vzduchu Sharp KC-D50EUW, KC-D40EUW, KC-D40EUB

HEPA filtr pro čističku Sharp KC-D50EUW, KC-D40EUW. Filtr zachytává 99,97 % částic s velikostí 0,3 mikronů.

HEPA filtr FZA-41HFR pro čističku vzduchu Sharp KC-A40EUW

HEPA filtr pro čističku Sharp KC-A40EUW. Filtr zachytává 99,97 % částic s velikostí 0,3 mikronů.

Související články
Agresivní pyl ambrózie je nevítaným hostem domácností alergiků
Agresivní pyl ambrózie je nevítaným hostem domácností alergiků

Odkvetením travin pylová sezona nekončí. V srpnu a září jsou hlavními alergeny...

Co kdy kvete a uvolňuje pyly III: srpen až říjen
Co kdy kvete a uvolňuje pyly III: srpen až říjen

Pylová sezona v červenci rozhodně nekončí! V půlce léta začíná kvést spousta...

Vakcíny vás mohou pylové alergie zcela zbavit
Vakcíny vás mohou pylové alergie zcela zbavit

Vakcinace je jediný druh léčby, který odstraňuje přecitlivělost na alergeny, tedy...

Co kdy kvete a uvolňuje pyly II: květen až červenec
Co kdy kvete a uvolňuje pyly II: květen až červenec

Alergie na černý bez, kopřivu, drnavec nebo trávy jsou v tomto období nejčastější....

S pylovou alergií nemusíte sedět doma. Jak se vyzbrojit na pohyb venku?
S pylovou alergií nemusíte sedět doma. Jak se vyzbrojit na pohyb venku?

Co dělat, když vás v přírodě přepadně záchvat senné rýmy? Jaké pomůcky si můžete...

Pylové zpravodajství

27. 7. až 2. 8. 2021

Dominantní alergeny:

trávy, pelyněk, merlíkovité, plísně, jitrocel, šťovík, kukuřice, kopřiva

Celé zpravodajství