úvod Proalergiky.cz > Magazín > Redakční články > Alergie na pyl (senná rýma) > Recenze: Kompresorový inhalátor Philips Respironics Sami pro děti

Recenze: Kompresorový inhalátor Philips Respironics Sami pro děti

Vložte svůj článek

Michal Závacký, 22. 4. 2015

Alergie na pyl (senná rýma), Astma

Nejprodávanější z e-shopu:
Protiroztočové povlaky ProtecSom 100% bavlna

Protiroztočové povlaky ProtecSom 100% bavlna

Na polštáře, matrace,
přikrývky...

výhodná sada
5290 Kč
Zvlhčovač vzduchu Stylies HERA, ultrazvuk

Zvlhčovač vzduchu Stylies HERA, ultrazvuk

Největší nádrž 8 l, antibakteriální ochrana, hygrostat...

3990 Kč
Inhalátor<br/>Laica MD6026

Inhalátor
Laica MD6026

Ideální pro inhalaci Vincentky i léčiv. Nejlepší poměr cena/výkon.

1590 Kč
Nejčtenější články:

Inhalátor Philips Respironics Sami a jeho inhalační maska s obrázkem želvy

Dětský inhalátor Sami firmy Philips Respironics, který tentokrát podrobíme recenzi, má podobu tuleně a využívá kompresorovou technologii. Co to znamená pro uživatele? A jak se takový přístroj používá?

Ideální pro alergické nebo často nemocné děti

Přístroj je určen k léčbě a prevenci prakticky všech dýchacích onemocnění – od běžného nachlazení, přes alergickou rýmu až po závažnější choroby, jako jsou průduškové astma, cystická fibróza nebo chronická obstrukční plicní nemoc. Je stavěn na poměrně intenzivní používání, třeba i každý den v roce.

To, co je na první pohled patrné, je dětský design. Jeho cíl je evidentní: Zpříjemnit malým dětem inhalaci a potlačit jejich případný strach ze zdravotnického přístroje. Inhalovat mohou děti od okamžiku, kdy se naučí sedět.

Motorový sprej

Inhalátor se skládá ze dvou hlavních částí. Kompresoru, který je ukryt v těle přístroje, a rozprašovače, který je s kompresorem spojen hadičkou. Léčivo se leje do nádobky, která je součástí rozprašovače. Kompresor nasává vzduch a hadičkou jej žene do rozprašovače. Tam se vzduch smíchá s léčivem a to je malými tryskami vytlačováno z rozprašovače. Tím se léčivo přemění na mlžinu neboli aerosol, který lze vdechnout.Detail nádobky na léčivo s rozprašovací tryskouDetail nádobky na léčivo s rozprašovací tryskou

Ve všech materiálech k tomuto produktu se dočtete, že rozprašovač je vybaven technologií SideStream. Oč jde? Štěrbinou po obvodu krytu rozprašovače se do jeho komory dostává další vzduch – vedle toho, který přichází hadičkou z kompresoru.

Výsledkem této úpravy je zvýšení proudu vzduchu procházejícího rozprašovačem a tím zkrácení doby inhalace na maximálně 8 minut. Díky tomu se zvyšuje šance, že i malé neposedné dítko vyinhaluje celou dávku léčiva.

Otestováno: Na pár věcí je potřeba cvik

Na obsluze tohoto inhalátoru je jediným složitějším úkolem montáž rozprašovače. Při prvních pokusech je potřeba postupovat podle obrázku v návodu, pak si tuto skládanku zapamatujete. Zbytek je absolutně jednoduchý.

Co se týká plnění léčiva do rozprašovače, nejjednodušší se nám jeví postavit plexisklovou část na stůl, vlít do ní léčivo, našroubovat na ni modrý uzávěr a teprve pak k ní zespodu připojit hadičku.

Do nádobky rozprašovače se vejde až 20 ml léčiva, nicméně obvyklá maximální léčebná dávka pro jednu inhalaci je ani ne 10 ml.

Přístroj by měl být schopen rozprášit i hustější (viskóznější) roztok, než je nejčastěji používaná minerální voda. Nedalo nám to a vyzkoušeli jsme to. Do nádobky rozprašovače jsme nalili cukrový sirup (čistě pro vědecké účely, nic takového se neinhaluje!) a přístroj si s ním skutečně bez problémů poradil.

Rozprašovač s nasazeným náustkem se během inhalace drží v ruce. Inhalujete-li přes masku, tu je možné na hlavě upevnit gumičkou, která je její součástí. Mírné naklánění rozprašovači nevadí.

Pokud během inhalace potřebujete udělat pauzu, rozprašovač nepokládejte, jelikož léčivo by mohlo vytéct. Rozprašovač je možné ve svislé poloze zapíchnout do „parkovacího“ otvoru, který najdete v oblasti ocasu tuleně.

Rozprašovač s nasazeným náustkemRozprašovač s nasazeným náustkem

Objevené klady...

Co nás na výrobku pozitivně překvapilo je robustní zpracování těla přístroje, který tak rozhodně nepůsobí jako laciná rozvrzaná elektronika z tržnice. Tělo je navíc velice stabilní.

Praktickou výhodou je velmi dlouhá hadička k rozprašovači. Měří přes 1,8 metru, a tak inhalující osoba není „uvězněna“ v bezprostřední blízkosti přístroje.

Vycházející mlžina je velmi jemná a hustá. Vyskytuje se v ní vysoký podíl (78,2 %) částeček s velikostí pod 5 mikrometrů, které nejlépe pronikají hluboko do dýchacích cest.Vytvářená mlžinaVytvářená mlžina

Veškeré vybavení přístroje se dobře udržuje. Ty díly rozprašovače, které jsou vyrobeny z tvrdého plastu, je dokonce možné vyvařovat a tím si pojišťovat jejich hygienickou nezávadnost.

...a zápory

O kompresorových inhalátorech je známo, že jsou relativně hlučné. U Samiho jsou slyšet dva druhy zvuku – hluboké hrčení kompresoru (na tvrdém podkladu je potřeba počítat s jemnými vibracemi) a syčení rozprašovače. Tato zvláštní kombinace se těžko připodobňuje k jinému přístroji v domácnosti. Celkový hluk je ovšem snesitelný a dá se při něm normálně hovořit.

Součástí balení je jen jedna maska dětské velikosti. Chce-li s přístrojem inhalovat i rodič, musí si pro sebe masku dokoupit.

Další spotřebitelské zajímavosti

Součástí balení je rozprašovač na opakované použití, který by se měl podle návodu měnit po roce používání. V obchodech lze však sehnat i variantu na jednorázové použití s doporučenou životností dva týdny. Zajímavé je, že rozprašovač je vybaven samostatným návodem k montáži a údržbě.

Model Sami se vyrábí v Číně a jeho doporučená maloobchodní cena činí příznivých 1798 Kč. K sehnání je zejména v online lékárnách a e-shopech zaměřených na zdravotnické potřeby.

Produkt s totožnými technickými parametry jako Sami, avšak v běžném „dospěláckém“ designu se jmenuje Philips Respironics InnoSpire Essence.

Doporučení portálu ProAlergiky.cz

Od inhalátoru Philips Respironics Sami lze očekávat spolehlivost a dlouhou životnost. Krátká doba inhalace a líbivý mírumilovný vzhled z něj dělají velmi zajímavý model pro všechny malé děti, včetně těch živějších.

Díky rozprašovacímu výkonu přes 0,4 mililitry za minutu se řadí mezi nadprůměrně výkonné kompresorové inhalátory. Ocení jej zejména rodiny, ve kterých se kvůli respiračnímu onemocnění musí inhalovat poměrně často.

Pro skladování a transport se hodí taška se zapínáním na zip, která je součástí balení.

Tuleň v tašceTuleň v tašce

Komentáře ke článku

Napište nám svůj názor

Přihlásit se. Proč?
*Jméno:
*Obsah:
Toto pole prosím nevyplňujte
 
Související produkty z e-shopu
Síť proti pylu

Kvalitní tkaná pylová síť v antracitové barvě. Dokonalá ochrana před pyly. Výborná prostupnost světla.

Síť proti pylu z netkané textilie

Sada 3 kusů protipylových textilií do okna. Netkaná vliesová textilie.

Tvarovaná dvouvrstvá látková rouška Prolen® Medical s antibakteriální úpravou

Trvalý antibakteriální účinek. Ergonomický střih. Nesmáčivý materiál. Vhodné i pro atopiky nebo osoby s přecitlivělou pokožkou. Modrá nebo černá barva.

Nano respirátor Respilon RespiPro Carbon s účinností FFP2

Vysoká ochrana dýchacích cest. Třída filtrace FFP2. S obsahem uhlíku proti pachům. Pro dospělé. 3 ks v balení.

Související články
Pylová sezona trvá deset měsíců v roce
Pylová sezona trvá deset měsíců v roce

Většina lidí má pylovou sezonu spojenou s jarem, kdy kvetou ovocné a okrasné stromy...

Agresivní pyl ambrózie je nevítaným hostem domácností alergiků
Agresivní pyl ambrózie je nevítaným hostem domácností alergiků

Odkvetením travin pylová sezona nekončí. V srpnu a září jsou hlavními alergeny...

Co kdy kvete a uvolňuje pyly III: srpen až říjen
Co kdy kvete a uvolňuje pyly III: srpen až říjen

Pylová sezona v červenci rozhodně nekončí! V půlce léta začíná kvést spousta...

Vakcíny vás mohou pylové alergie zcela zbavit
Vakcíny vás mohou pylové alergie zcela zbavit

Vakcinace je jediný druh léčby, který odstraňuje přecitlivělost na alergeny, tedy...

Co kdy kvete a uvolňuje pyly II: květen až červenec
Co kdy kvete a uvolňuje pyly II: květen až červenec

Alergie na černý bez, kopřivu, drnavec nebo trávy jsou v tomto období nejčastější....

Pylové zpravodajství

Opět na jaře 2022

Dominantní alergeny:

Celé zpravodajství