Sluneční alergie: Jak na ni?

Vložte svůj článek

18. 7. 2016

Alergie na slunce

Nejprodávanější z e-shopu:
Čistička vzduchu Winix ZERO

Čistička vzduchu Winix ZERO

Skvělá při alergii na pyl nebo zvířata. Plazmová neutralizace...

5990 Kč
Protiroztočové povlaky ProtecSom 100% bavlna

Protiroztočové povlaky ProtecSom 100% bavlna

Na polštáře, matrace,
přikrývky...

výhodná sada
5290 Kč
Zvlhčovač vzduchu Stylies HERA, ultrazvuk

Zvlhčovač vzduchu Stylies HERA, ultrazvuk

Největší nádrž 8 l, antibakteriální ochrana, hygrostat...

3990 Kč
Nejčtenější články:

Dívky s fototypem I jsou častou obětí alergie na slunce (zdroj: SXC)

V posledních letech to na vlastní kůži zažívá čím dál víc lidí. Divná svědivá vyrážka, se kterou jsme se dřív nesetkávali – alergie na slunce. Znepříjemní nám život při prvních slunečních paprscích, kterým se tak rádi vystavíme, nebo při příjezdu na dovolenou.

Proč nám slunce ubližuje?

Je to jednoduché. Souvisí to se zvýšenou sluneční aktivitou a výrazným oslabením ozonové vrstvy. Právě díky ní je slunce mnohem agresivnější než dřív. A nám nezbývá, než se tomu přizpůsobit. Bohužel se to dávno netýká jen exotických a přímořských krajů, se solárním ekzémem se už běžně setkáváme i u nás.

Kdy si dávat pozor

Pozor bychom si měli dávat na první jarní sluneční paprsky, které bývají opravdu hodně zrádné. Po dlouhé zimě jsme na sluníčko tak natěšení, že se mu dychtivě vystavujeme… a pak se nestačíme divit. Intenzita slunečního záření je značná i přes to, že není velké teplo.

Dalším zlomovým bodem bývá příjezd na dovolenou, ať už se jedná o přímořské oblasti nebo hory. Tady na nás slunce zaútočí plnou silou.

Dá se říct, že problém nastává tehdy, vystavíme-li se nezvyklé dávce slunečního záření. Je  to stejné jako s otužováním, vždy bychom měli postupovat opatrně a postupně tak, aby si tělo mohlo zvyknout.

Jak vzniká a jak vypadá sluneční alergie?

Pro nejrozšířenější reakci na slunce existuje několik výrazů: sluneční alergie, solární ekzém či odborně polymorfní světelná erupce. Je způsobena zatím neznámým alergenem, který v těle vzniká vlivem UV záření. Vyrážka se typicky objevuje do několika hodin po slunění na těch místech, která nebyla přikryta oděvem. Nejčastěji na krku, v dekoltu a na rukou.

Vyrážka má nejčastěji podobu svědivého až bolestivého zarudnutí a mokvavých pupínků slívajících se do větších map. Slovo „polymorfní“ znamená mnohotvárná – u každého pacienta totiž může vypadat trošku jinak. Od jemných teček podobných kopřivce, přes červené pupínky až po mokvající puchýřky.

 

Polymorfní světelná vyrážka (zdroj: University of Florida)Polymorfní světelná vyrážka (zdroj: University of Florida)

Prevence sluneční alergie – co dělat, aby vůbec nevznikla

Alergii na slunce můžeme v některých případech předejít. Víme, jak na to. Opravdu velmi důležité je postupné zvykání, tedy i pozvolné zvyšování délky pobytu na slunci.

Kvalitní opalovací přípravky tvoří základ prevence slunečních alergií.

Obecně platí, že bychom měli vždy používat přípravky s vysokým ochranným faktorem.

Existují i přípravky speciálně pro prevenci sluneční alergie. Doporučit můžeme např. Eucerin – Ochranný krémový gel proti sluneční alergii. Existuje ve dvou faktorech – 50 a 25. Dále jsou to přípravky Daylong – Kids 50 a Extreme 50+ a další.

Pokud vás navíc trápí ekzém nebo k němu máte sklony, dávejte přednost hypoalergenním přípravkům. Osvědčené jsou ty na bázi fyzikálních filtrů (neobsahují ty chemické) Avene – minerální mléko SPF 50+, Photoderm Mineral SPF 50 od Biodermy či Eucerin - dětské opalovací mléko s ochrannými mikropigmenty.

Přípravek by si měl umět poradit jak s UVB, tak s UVA zářením. Na pokožku je třeba nanášet doporučené množství, aby byla filtrace dostatečná.

Při opalování dětské pokožky dáváme velký pozor. Krém s vysokým faktorem, klobouček a sluneční brýle jsou základ, bez kterého bychom je neměli pouštět ven.

Někteří výrobci nabízejí speciální řadu přípravků pro sluneční alergikyNěkteří výrobci nabízejí speciální řadu přípravků pro sluneční alergikyPozitivní výsledky může mít také užívání beta-karotenu, lykopenu a vitamínů E a C. Jedná se o antioxidanty, které částečně chrání pokožku před negativními vlivy záření.

Solárium jako zvykání si na slunce doporučit nemůžeme, rizika jsou větší než přínosy. Určitý pozitivní dopad může mít preventivní, „otužovací“ světelná kúra pomocí UV lampy. Pomáhá některým pacientům, které sluneční alergie trápí každý rok, a probíhá pod dohledem lékaře.

Co nám pomůže, když se alergie na slunce objeví

Druhý den na dovolené, užíváme si, je nám báječně a najednou je to tady: navečer to začne a za pár hodin máme slité mokvavé mapy na půlce těla.

1. Celkové antihistaminikum (v tabletách či pro děti ideálně ve formě sirupu či kapek např. Claritine, Zyrtec) volně prodejné v lékárně, případně předepsané od lékaře. Zklidní alergickou reakci. Bereme je, dokud vyrážka nezmizí.

2. Pokud vyrážka mokvá, pomůže tekutý nebo obyčejný dětský pudr. Pozor, neměl by být parfemovaný, aby nedráždil.

3. Jakmile vyrážka zaschne, pokožku promazáváme. Vyzkoušený je např. Bepanthen, který pokožku zklidní. Zároveň se snažíme předcházet vysoušení pokožky (mýdlo, chlor apod.).

4. Koupání v moři. Těžko si ho odpustit, bude to štípat. Pokud na pláži nejsou sprchy, nezapomeňte si láhev vody se „sladkou“ vodou.

5. S dalším opalováním opatrně. Zkuste si postižená místa co nejvíc chránit před sluncem. Ideálně lehká košile či tunika z přírodního materiálu.

6. Opalovací přípravky. Pozor na opalovací přípravky, zvláště ty s chemickými filtry, na mokvavou vyrážku je nemažeme. Když už, použijte ty s minerálními filtry – jsou šetrnější.

 

Byly pro vás informace v tomto článku užitečné? Máte vlastní návod, jak sluneční alergii zvládat? Co vám pomáhá? 

Komentáře ke článku
Silvie

14. 9. 2019
0:14

Dobrý den,mám u moře pokaždé alergickou reakci,nikoliv však na sluneční záření,myslím,ze to způsobuje vlhkost. Cely trup se mi osype

Reagovat

Nahlásit nevhodný příspěvek

Martin

11. 1. 2018
10:23

Dobrý den,

moje tělo reaguje na UVA záření zarudnutím pokožky a svěděním. Reakce je takřka okamžitá. Problémy mám i teď v zimě, kdy je sluneční svit minimální. Byl jsem na vyšetření u dermatologického alergologa, ten mi doporučil UVA ozařování před začátkem jara, na které se nyní chystám a dále doporučil přes léto prostě nechodit ven (to jako vážně ? vysmál jsem se mu). Klasický alergolog mi neřekl raději vůbec nic.
Přez léto jsem se mazal 50+ krémy.

Máte někdo nějaký nápad jak řešit problém dál ? Nebo doporučení na nějakého "šamana", doktora, léčitele ? Uvítám každou radu nebo nápad jka s tímto otravným onemocněním bojovat.

Děkuji

Reagovat

Nahlásit nevhodný příspěvek

Táňa, ProAlergiky.cz

11. 7. 2017
15:13

Pro: Michaela Dobrý den,
pokud máte stejné příznaky jako předchozí tazatelka Zdenka, můžete vyzkoušet bylinnou kúru, kterou doporučuje Mgr. Podhorná (www.nadeje-byliny.eu):

penízovka T35, měsíček T26, dub P12, černý rybíz-maliník P10, lesní bez P27 a jalovec P15.

S pozdravem
Táňa, ProAlergiky.cz

Reagovat

Nahlásit nevhodný příspěvek

Táňa, ProAlergiky.cz

11. 7. 2017
15:03

Pro: ZdenkaDobrý den, Zdenko,
předala jsem Váš dotaz uznáváné bylinkářce Mgr. Podhorné (www.nadeje-byliny.eu), a ta Vám doporučuje vyzkoušet její bylinnou kúru v tomto složení:

penízovka T35, měsíček T26, dub P12, černý rybíz-maliník P10, lesní bez P27 a jalovec P15.

S pozdravem
Táňa, ProAlergiky.cz

Reagovat

Nahlásit nevhodný příspěvek

Michaela

8. 7. 2017
15:24

Pro: ZdenkaAhoj Zdeňko,mam stejný problém 20 let

Reagovat

Nahlásit nevhodný příspěvek

Zdenka

30. 5. 2017
12:10

S alergií na slunci mám už asi deset let velké problémy. Nepomáhá ani kombinace braní antihistaminik celé léto, betakaroten a kalcium preventivně a mazání se hypoalergenními krémy s minerální ochranou 50+ sunblock, nošení triček s UV filtrem. Jak se vyskytnu kdekoli víc na jihu než je česko, i když chodím kompletně zahalená, slunce si vždycky nějakou skulinu najde, např. za spoda na bradě, tam se kůže velmi těžko zakrývá. Podle vyšetření lékařů jsem jinak zcela zdravá a nic dalšího se s tím dělat nedá. Pokud alergie propokne, postupně se mi puchýřky rozlezou od krku na celý povrch těla, dostávámi horečky případně je mi nevolno a je nutná kortikoidová injekce, léky nikdy nezabraly ani ve vysokých dávkách. Po té alergie rychle ustoupí. To je ale problém, protože to znamená při každé zahraniční cestě vyhledat lékaře. Jsem z toho už úplně zoufalá, protože opalování na pláži se ráda vzdám, ale úplně se vzdát jakéhokoli cestování směrem na jih i treba na podzim, to už je pro mě celkem velké omezení. Kdyby měl někdo jakoukoli radu, jak bych si mohla pomoct, byla bych vděčná.

Reagovat

Nahlásit nevhodný příspěvek

Alča

2. 7. 2016
0:16

Po pubertě se mi na začátku léta též začaly dělat svědivé pupínky, a to i po velmi krátkém pobytu na slunci. Tehdy mi pomohl betakaroten, stejně jako se mi osvědčil i další roky poté. Většinou kolem června jej začnu brát, zpravidla mi stačí tak měsíc, pak už mi pokožka nesvědí, i když jej brát přestanu. Píšu to zde, protože by to snad mohlo někomu taky pomoci (přinejmenším zmírnit příznaky). Věřím, že alespoň za zkoušku to stojí...

Reagovat

Nahlásit nevhodný příspěvek

Hanka

5. 10. 2014
18:52

Pro: LucieDobrý den, ja mam diagnostikovanou Darierovu chorobu 5 let, mate neco vyzkouseneho ? Beru isotretinoidy ale stejne mam projevy ... dekuji Hanka V.

Reagovat

Nahlásit nevhodný příspěvek

Pavlína

24. 7. 2014
8:21

Už deset let trpím na dovolené sluneční alergií. Používám Daylong, pak přišly teorie, že to on způsobuje, bohužel to není pravda, zkusila jsem jiné krémy, ale stejně alergie přijde. Objevuje se mi na nohách. Nosívám většinou kraťasy po kolena ne kratší a tak trpí zejména stehna a na lýtka se to už rozšíří, protože může :) Většinou se objeví do pár hodin po slunění. Jedná se o veliké kropenaté fleky, které pálí a jsou citlivé, máte pocit, že vám natekly nohy. Naštěstí nic nemokvá, musím to zaklepat. A jak to řeším? Zkoušela jsem si koupit Fenistil 24. Ten na sluneční nefunguje, nicméně na sennou rýmu perfektně, za celou dovolenou jsem nekýchla ani ve 100% prašném prostředí. Fleky prostě nechám propuknout a pak je namažu Fenistil gelem a jak to zaschne tak Dermazulenem (Heřmánková mast), pozor, je hodně mastná, spím na ručníku. Fleky po 15 minutách začnou blednout a než jdete spát už je z nich jen bledý načervenalý nádech, přestanou pálit a být citlivé. Druhý den nohy schovávám ve stínu a další den už je všechno v pořádku. Za ta léta vím jistě, že postupné zvykání nepomáhá, stejně to propukne a je lepší ať na začátku dovolené než na konci. Nezměníte to změnou krému, ani nejnovějšíma lékama. Naštěstí mám formu, která netvoří strupy a nemusím čekat až se zahojí. I když někdo inzeruje speciální léky, krémy nebo třeba i lázně nikdy to nefunguje, nejlepší je, to nechat propuknout, ošetřit a pak už si kůže zvykla. Zkusila jsem vše B-karoten, Calcium, vysoké faktory, ležení ve stínu, změnu krémů... Jediný co jsem nezkusila je vynechání dovolené :)

Reagovat

Nahlásit nevhodný příspěvek

Jana

23. 7. 2014
9:52

Pro: BáraDobrý den,
prosím Vás velmi mě zaujal Váš příspěvek ohledně sluneční alergie. Vzhledem k tomu, že je to i můj velký problém a chystáme se na 14 dní na dovolenou moc Vás prosím, kde můžu sehnat ten lék, který jste zmiňovala: contrahistem? Na internetu jsem ho nikde nenašla. Velmi Vám děkuji za odpověď. Možná mi to zrovna nezabere, ale co kdyb? :-) Šíleně mi ta alergie kazí každou dovolenou a když jsem brala Zodac či Zyrtec, tak jsem neustále jen spala, což je taky nežádoucí. Děkuji. Přeji Vám pěkný den. Jana Mecnerová

Reagovat

Nahlásit nevhodný příspěvek

Lucie

11. 7. 2014
15:03

Asi ve 13letech se si spalila zada a ramena a od te doby mam vyrazku ktera nikdy nezmizi ale v zime je treba mene videt. Na koznim mi delali vysetreni s odberem kuze a vysledna diagnoza byla darierova choroba. Kdyz ted koukam na priznaky alergie na slunce priklanimse spise k tomuto zaveru! Zkusim specialni kremy a uvidime:)

Reagovat

Nahlásit nevhodný příspěvek

Bára

18. 7. 2013
13:38

Vždycky jsem trpěla na sluneční alergii u moře. Letos jsem se vybavila contrahistem (1 tbl. denně) a krémy ladival proti sluneční alergii (50+ a potom 30). Nevím co z toho zabralo, ale letos poprvé jsem byla bez vyrážky... :)

Reagovat

Nahlásit nevhodný příspěvek

Nela

16. 6. 2013
12:00

DObrý den,
já mám rozsáhlou vyrážku na rukou. Každý den se o něco rozšíří. Beru na to dithiaden a nějak to nezabírá.

Reagovat

Nahlásit nevhodný příspěvek

Michal, ProAlergiky.cz

28. 1. 2013
11:20

Pro: CervinkaDobrý den, pane Červinko, bohužel všechny hlavní možnosti jsou zmíněny v tomto článku. To znamená buď opalovací přípravek s velmi vysokým faktorem (tedy ne ledajaký!), nebo léky na tlumení alergie.

Reagovat

Nahlásit nevhodný příspěvek

Cervinka

21. 1. 2013
10:43

Dobrý den. Mám problem se slunecni alergii. Chtel bych zas vyrazit do alp na lyze. Ale mam problem, nemam se cim chranit oblicej pred ostrym slunci. Zkousel jsem vselijake opalovaci kremy a je to cim dal horsi. Muze mi nekdo s tim pomoc?? Rad bych se zucastnil osobne.
Dekuji Prokop Cervinka, (40let.)

Reagovat

Nahlásit nevhodný příspěvek

Ilona

18. 7. 2012
9:10

Na základě zkušeností rodilých chorvatů i osobní zkušenosti se slunečním alergií, kdy dcera dostala injekce kalcia, 2 týdny před odjezdem k moři či na dovolenou začínáme jíst Kalcium 500 a pokračujeme po celou dobu na dovolené (slunci). Letos jsme po této prevenci a použití opalovacího prostředku Daylong Kids alergii nedostali (dcera ani nikdo z rodiny)!

Reagovat

Nahlásit nevhodný příspěvek

Napište nám svůj názor

Přihlásit se. Proč?
*Jméno:
*Obsah:
Toto pole prosím nevyplňujte
 
Související produkty z e-shopu
Eucerin Transparentní sprej SPF 30

Lehká bezbarvá emulze se rychle vstřebává a nezanechává mastný film. Voděodolný.

Eucerin Ochranný krémový gel na opalování proti sluneční alergii SPF 50 150 ml

Výrazně omezuje riziko vzniku sluneční alergie a solárního ekzému. Velmi lehká textura.

BIODERMA Photoderm AR SPF 50+ 30 ml

Tónovací ochranný krém pro velmi citlivou pleť se sklonem k začervenání a sluneční alergii. Patentované složení. Přirozený odstín. Voděodolný.

Eucerin Transparentní sprej SPF 50

Bezbarvý sprej, skvěle se nanáší, poskytuje pokožce velmi vysokou ochranu. Oblíbený produkt našich zákazníků.

Související články
Alergie na opalovací krém se často zaměňuje za sluneční alergii
Alergie na opalovací krém se často zaměňuje za sluneční alergii

Svědivé vyrážky může paradoxně způsobovat i to, co má sluneční alergii zabránit,...

Recenze a zkušenosti spotřebitelů: Opalovací gel Eucerin proti sluneční alergii
Recenze a zkušenosti spotřebitelů: Opalovací gel Eucerin proti sluneční alergii

Funguje opalovací gel proti sluneční alergii od značky Eucerin? Čím se liší od...

Slunce ano, pigmentové skvrny ne!
Slunce ano, pigmentové skvrny ne!

Kdo má se sluníčkem nejlepší vztahy, udělá cokoli, aby mu byl nablízku – kdykoli a...

Na sluníčko s dvojí silou
Na sluníčko s dvojí silou

Léto nás baví. Rádi si užíváme zaslouženého volna, koupání venku a nádherných...

Péče o citlivou a atopickou pokožku v létě a ochrana před působením slunečních paprsků
Péče o citlivou a atopickou pokožku v létě a ochrana před působením slunečních paprsků

Slunce pozvolna přidává na síle, a tak mnozí z nás již začínají přemýšlet o letní...